1188
فاصله بین دو بارداری چقدر باید باشد؟

فاصله بین دو بارداری چقدر باید باشد؟

1397/09/17 بازدید468
نی نی سایت: معمولا خانم‌ها نمی‌دانند فاصله بین دو بارداری چقدر باید باشد و چه مدت بعد از زایمان اول می‌توانند دوباره باردار شوند.
محققان کانادایی معتقدند بیشتر مادرها می‌توانند بعد از 18 ماه تا دو سال بعد از زایمان اول، دوباره صاحب فرزند شوند. بنابر مطالعاتی که هر 6 ماه یکبار وضعیت مادر را بعد از زایمان اول بررسی کرده‌اند، می‌توان عوارض زایمان شیر به شیر یا حتی فاصله زیاد بین دو زایمان را بررسی کرد.

به گفته محققان، بارداری شیر به شیر به فاصله کمتر از 6 ماه یا کمتر از 18 ماه عوارضی مثل زایمان زودرس، نوزاد کم‌وزن و کوچک، مرده‌زایی یا مرگ نوزاد را به دنبال دارد.
همچنین زایمان با فاصله زمانی بیش از 5 سال (برخی محققان این فاصله را بیش از 2 سال و ... ذکر کرده‌اند) می‌تواند عواقبی مثل پره اکلامپسی، زایمان زودرس و تولد نوزاد کم‌وزن را به دنبال داشته باشد.

البته این موضوع که چه مقدار از پیچیدگی‌های زایمان به خاطر فاصله بین دو بارداری است و چه مقدار از آنها به خاطر سن مادر است، هنوز برای محققان جای بحث دارد.
از یک سو، علت بروز مشکل در کوتاه یا بلند بودن فاصله بین دو زایمان، دلایل بیولوژیکی دارد: وقتی فاصله بین دو زایمان کوتاه باشد، بدن مادر فرصت کافی برای ترمیم و بازیابی از فشارهای فیزیکی بارداری و شیردهی مثل اضافه وزن و کاهش ذخایر ویتامین و مواد معدنی ندارد.

حتی ممکن است مادر هنوز فرصت کافی برای ترمیم احساسی بعد از زایمان قبلی و تطابق با نیازهای والدی را پیدا نکرده باشد.
اگر هم فاصله بین دو زایمان طولانی باشد، سازگاری موثر بدن با حاملگی قبلی- مثل تغییرات رحم که می‌تواند برای پیشرفت زایمان موثر باشد- از بین می‌رود.

با وجودی که مطالعات بیشتری نیاز است تا تمام موارد بررسی شود، محققان کانادایی در پژوهش آخرشان متوجه شده‌اند تعداد زایمان‌های قبلی، سیگاری بودن مادر و نتیجه بارداری‌های قبلی هم موثر هستند.


بهترین فاصله بین دو زایمان چقدر ست؟

با توجه به نتایج مطالعه دهه 1990 و اوایل 2000، سازمان جهانی بهداشت بهترین فاصله بین دو زایمان را 2 سال اعلام کرده است. اما مطالعات اخیر نشان داده با وجودی که احتمال بروز خطر در مادر و نوزادی که در فاصله کمتر از 6 ماه از زایمان قبلی باردار شده، این میزان افزایش بسیار جزئی است.

برای بیشتر خانم‌ها، به خصوص کسانی که وضعیت سلامت خوبی دارند و بارداری و زایمان قبلی‌شان با پیچیدگی خاصی روبرو نبوده، تنها دغدغه باید تصمیم گیری برای بارداری بعدی باشد و مشکل خاصی نیست.

در مورد بارداری بعد از سقط ناخواسته هم، ظاهرا نیاز چندانی به توصیه‌های محدودیتی و ... نیست: پژوهشگران در آخرین بررسی خود با بیش از پرونده یک میلیون بارداری دریافته‌اند در مقایسه با کسانی که فاصله بین دو بارداری شان 6 تا 12 ماه یا بیش از 12 ماه است، بارداری دوباره به فاصله 6 ماه از زایمان اول، با احتمال کمتری از سقط و زایمان زودرس روبروست و میزان پره اکلامپسی یا تولد نوزاد ریز جثه هم افزایش نمی‌یابد.

منبع: ScienceAlert

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha