1060
علت سقط جنین و بچه خوره کشف شد

علت سقط جنین و بچه خوره کشف شد

1397/09/14 بازدید562
نی نی سایت: محققان دانشگاه مک گیل کانادا اخیرا 3 ژن را شناسایی کرده‌اند که عامل بروز بارداری مولار یا بچه خوره و همینطور سقط جنین هستند.

بارداری مولار یا مولار که یک اختلال نادر است که در آن هیچ رویانی در رحم جای نگرفته و به همین خاطر حاملگی ادامه‌دار نخواهد بود. از آنجا که تا پیش از این، یافته‌های کمی در خصوص علل ژنتیکی که باعث از دست رفتن جنین می‌شد، وجود داشت، نتایج مطالعه اخیر می‌تواند بسیار مهم باشد.
در ایالت کِبِک کانادا، از هر 600 بارداری، یک بارداری مولار رخ می‌دهد و نیمی از این بچه خوره‌ها به خاطر عدم حضور کروموزوم مادر رخ می‌دهد.

به خاطر عدم تعادل در تعداد کروموزوم‌های مورد نیاز از مادر و پدر، بافت بند ناف رشدی غیرمعمول دارد و توموری شکل می‌گیرد که در 15 تا 20 درصد موارد، منجر به سرطانی بدخیم می‌شود.
حاملگی مولار یکی از شایع‌ترین انواع بیماری‌های بند ناف یا بیماری تروفوبلاستیک (بیماری‌های شامل رشد غیرطبیعی سلول‌ها در دوران بارداری با منشا رحمی) است.

سرپرست این مطالعه، دکتر ریما سلیم می‌گوید: «یافته‌های ما 3 ژن دیگر را هم به لیست جهش‌های منجر به مرگ جنین اضافه کرد و به این ترتیب می‌توان تست‌های DNA بیشتری برای بیماران انجام دهیم و جلوی بروز دوباره حاملگی‌های مولار و سقط جنین را بگیریم و حتی به این ترتیب مشاوره و مدیریت زوج‌ها با موفقیت بیشتری پیش می‌رود.

با این وجود هنوز متخصصان بالینی و دانشمندان هنوز به طور کامل علت بروز بارداری مولار را نمی‌دانند و به گفته دکتر سلیم، بارداری‌های انسانی که هیچ رویانی ندارند، از زمان بقراط تا امروز، باعث سردرگمی دانشمندان تمام جوامع شده است.

دکتر سلیم که بیش از 15 سال اخیر زندگیش را صرف مطالعه حاملگی مولار کرده، ادامه می‌دهد: «یافته‌های جدید برای اولین بار توانسته پرده از مکانیسم ژن‌های این ناهنجاری بردارد و عوامل سببی آن را که باعث وقوع دوباره حاملگی مولار، سقط جنین و ناباروری مرد و زن می‌شود، به جهش‌های این 3 ژن مرتبط کرده است».

به گفته این محقق، سقط جنین و آگاهی از غیرعادی بودن بارداری می‌تواند برای خانم‌ها پراسترس و ترسناک باشد. اما قدم‌های تازه‌ای که در این راه برداشته می‌شود، برای آن دسته از زنانی که باید برای بارداری ماه‌ها تحت نظر متخصص دارو مصرف کنند و با استرس اینکه مبادا بارداری بعدی‌شان بچه خوره باشد، زندگی کنند، خبر بسیار خوبی است.

منبع: ScienceDaily

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha