2357
ماجرای نیترات سیب زمینی واقعیت دارد؟

ماجرای نیترات سیب زمینی واقعیت دارد؟

1397/08/13 بازدید1024

نی نی سایت: خبر مربوط به سیب زمینی های نیترات دار و سمی چند روزی است که دست به دست می شود. خبری که تا چند روز پیش بیشتر رنگ و بوی شایعه داشت اما حالا خیلی جدی مطرح می شود. به همین دلیل وحید مفید مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو درباره نیترات سیب زمینی در برخی مناطق توضیح داد.
او گفت:« نمونه برداری های معاونت‌های غذا و دارو بر اساس روش های علمی بوده و اگر در نمونه ای میزان نیترات حتی چند برابر باشد، نمی توانیم حکم کنیم که کل سیب زمینی های کشور این مشکل را دارد. ممکن است در برخی مناطق به نمونه هایی برخورد کنیم که میزان نیترات و نیتریت بالاتر از حد مجاز باشد، اما این موضوع به این معنا نیست که میزان باقی مانده سموم روی همه محصولات تولیدی در کشور به صورت نامتعارف بالاتر از حد مجاز باشد.»
مفید درباره نشانه های تشخیص نیترات در محصولات غذایی به مهر گفت:«: اینکه گفته شده سیب زمینی که نیترات بیشتری دارد، شیرین تر بوده و به ماهی تابه می چسبد، به صورت علمی ثابت نشده و بعید می دانیم صحت داشته باشد. آنچه مبنای سازمان غذا و دارو است، نمونه برداری علمی از محصولات و آنالیز آزمایشگاهی و بررسی میزان نیترات و نیتریت است.»
مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو در ادامه گفت:«در حال حاضر سازمان غذا و دارو براحتی می‌تواند فراورده‌های غذایی را به واسطه پروانه ساخت آن از کارخانه تولیدی رهگیری کند، اما این امکان درمورد محصولات کشاورزی وجود ندارد و مزارع هنوز شناسنامه دار نشده‌اند و ما صرفا در صورت بالا بودن باقی مانده سموم، موارد را به وزارت جهادکشاورزی اعلام می‌کنیم. تمام برنامه سازمان، نظارت بر زنجیره تولید مواد غذایی در قالب «سند ایمنی غذا» است، با برنامه ریزی انجام شده و قول جهاد کشاورزی در اوایل زمستان، اولین گروه از کدهای شناسه مزارع به ما اعلام می‌شود و ما می توانیم محصولات کشاورزی را نیز ردیابی و پایش کنیم.»

ارسال نظر شما

login captcha

سیب زمینی که نشاسته ش زیاده به رقمش بستگی داره نه به نیترات

2360