1188
خوردن غذای بیرون در بارداری؛چه نکاتی را رعایت کنم؟

خوردن غذای بیرون در بارداری؛چه نکاتی را رعایت کنم؟

1397/08/07 بازدید645
با از راه رسیدن هفته هفدهم بارداری، کم‌کم آثار خستگی از بین می‌روند. با بالا رفتن انرژی در روزهایی که هنوز سنگین نشده‌اید، از فرصت استفاده کنید و به دعوت غذای بیرون از خانه آری بگویید؛ اما نه هر غذایی و نه هر رستورانی. در این مقاله با آداب رستوران رفتن در دوران بارداری بیشتر آشنا می‌شوید.

رستوران رفتن در بارداری؛ به هر رستورانی نروید

وقتی نوبت به رستوران رفتن در بارداری می‌رسد علاوه بر شناسایی غذاهای ممنوعه بارداری، موارد زیادی است که باید به آن‌ها توجه کنید؛ از جمله انتخاب رستوران. انتخاب رستوران در بارداری بیشتر از سایر مواقع اهمیت دارد، چون شما در شرایط ویژه‌ای هستید و باید بیشتر از خودتان مراقبت کنید؛ بنابراین بهتر است اولویت را به رستوران‌های مطمئنی بدهید که قبلاً هم به آن‌ها رفته و غذاهایشان را خورده‌اید. امتحان رستوران جدید به‌خصوص هنگام مسافرت، اصلاً ایده خوبی نیست. بهتر است شلوغی رستوران را هم به عنوان یک معیار غیر قابل تغییر در نظر نگیرید؛ چون گاهی ارزان بودن قیمت و به دنبال آن پایین بودن کیفیت غذا باعث شلوغی رستوران‌ها می‌شود، نه مطمئن بودن غذا.

بشقابتان را سبز کنید

حتماً خودتان هم می‌دانید که مصرف سبزی‌ها چقدر مهم است؛ به‌خصوص برای خانم‌های باردار. به همین دلیل هم کارشناسان توصیه می‌کنند قبل از سفارش غذا حتماً یک بشقاب سالاد سفارش دهید یا در کنار غذا، سبزی هم بخورید. با وجود این بهترین کار این است که از تمیز بودن سبزی‌های موجود در سالاد مطمئن شوید. چنانچه مطمئن نیستید سبزی‌ها به خوبی شسته شده‌اند، بهتر است از خوردن سالاد در رستوران صرف‌نظر کنید.

سالاد در بارداری

فست فود بخوریم؟

رستوران رفتن در بارداری مشکلی ندارد، اما بهتر است دور فست فود را تا حد ممکن خط بکشید. ممکن است با دوستانتان در یک رستوران فست فود قرار گذاشته باشید و به هر دلیلی نتوانید جای رستوران را عوض کنید؛ در این صورت بهتر است ساید یا کنار غذا را که معمولاً شامل سبزی‌های گریل شده و سالم است، سفارش دهید. سیر شدن با این غذاها سخت است؛ اما بهتر از خوردن غذاهایی است که در روغن سرخ شده‌اند. غذاهای ممنوعه بارداری را می‌شناسید؟

در مورد غذا سؤال بپرسید

اگر نسبت به ماده غذایی خاصی ویار دارید، بهتر است موقع رستوران رفتن در بارداری مراقب سفارش‌هایی که می‌دهید، باشید؛ امتحان کردن غذاهای تازه‌ای که معلوم نیست دقیقاً از چه موادی تشکیل شده‌اند، خطر حالت تهوع را به دنبال دارد. ممکن است فکر کنید تهوعتان از هفته شانزدهم بارداری کمتر شده و دیگر نیازی به مراقبت نیست؛ اما توصیه می‌کنیم مدتی دست نگه دارید و بیشتر مراقب باشید. به خاطر داشته باشید پرسیدن درباره نحوه طبخ غذا (سرخ‌شده یا گریل) و مواد اولیه به کار رفته در آن، نه در دوران بارداری و نه هیچ وقت دیگری زشت نیست. 

سوپ چرب نخورید

سوپ، پیش‌غذای خوب و سالمی است، به شرطی که در طبخ آن از خامه یا کره استفاده نشده باشد. سوپ جو و سوپ عدس جزو سوپ‌های مفید برای بارداری هستند؛ منتها به این نکته دقت داشته باشید که بهتر است بعد از خوردن غذاهایی با طبع سرد، مثل سوپ عدس، حتماً مواد خوراکی گرم و مفید برای بارداری را مصرف کنید.

خوردن سوپ در بارداری

کنترل را در دست بگیرید

بعضی چیزهاست که موقع رستوران رفتن در بارداری از کنترل شما خارج است؛ مثل اطمینان از تمیز بودن سبزی‌های به کار رفته در غذا؛ اما بعضی چیزها هم هست که کنترلشان به دست خودتان است؛ مثل درست شستن دست‌هایتان قبل از غذا خوردن یا حتی به همراه بردن قاشقی که از تمیز بودن آن مطمئن هستید!

کدام نان بهتر است؟

اگر به نوع خاصی از غلات حساسیت ندارید؛ بهتر است موقع رفتن به رستوران در بارداری، به جای استفاده از نان سفید، از نان تمام غله استفاده کنید که هم مقوی‌تر است و هم مدت بیشتری می‌تواند شما را سیر نگه دارد.

خام نخورید

بهتر است از خوردن غذاهای گوشتی خام مثل سوشی یا غذاهای پخته بسیار تند یا شور، مثل غذاهای هندی خودداری کنید. خوردن غذاهای خام مثل جگر یا بعضی انواع خاص غذاهای دریایی در بارداری خوب نیست و می‌تواند بعضی میکروب‌ها را وارد بدنتان کند و غذاهای تند و شور هم روی وضعیت فشارخون و سلامت شما و جنین تأثیر می‌گذارد.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha