2109
رابطه عجیب فشار خون بارداری و زوال عقل!

رابطه عجیب فشار خون بارداری و زوال عقل!

1397/07/29 بازدید287
نی نی سایت: فشار خون بالا همیشه با عوارض زیادی همراه است. از سکته مغزی و خیلی از بیماریهای دیگر گرفته تا عوارضی که می تواند برای یک زن باردار به همراه داشته باشد. در جدیدترین مطالعات محققان به این نتیجه رسیده اند که فشارخون بالا در دوره بارداری ممکن است زنان را در مقابل ابتلا به نوع خاصی زوال عقل آسیب پذیر کند.
محققان دانشگاه تورنتو در پژوهشی به این نتیجه رسیده اند که زنان دارای سابقه فشارخون بالا در دوره بارداری ۳.۴ برابر بیشتر با ابتلا به زوال عقل عروقی در سنین بالاتر مواجه هستند. این نوع زوال عقل ناشی از اختلال در جریان خون در مغز است. به گزارش مهر دکتر ژول ری سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «این ارتباط نشان می دهد که پره اکلامپسی عارضه ای است که بر عروق خونی تاثیر می گذارد.»
اما مطالعه ای دیگر نشان می دهد پره اکلامپسی زنان را در برابر ابتلا به اختلالات شناختی در سنین بالاتر آسیب پذیر نمی کند. بلکه فاکتورهای پرخطر فیزیکی و اجتماعی دیگری نظیر افسردگی، شاخص توده بدنی و میان تحصیلات در هرگونه زوال عقل تاثیر دارند.معمولا پره اکلامپسی در اواخر بارداری روی می دهد. این عارضه معمولا در ۳ تا ۵ درصد بارداری ها روی می دهد و در صورت عدم درمان، می تواند زندگی مادر و فرزند را به خطر اندازد.
سرپرست تیم تحقیق در ادامه می گوید: «فشار ناشی از پره اکلامپسی بر عروق خونی می تواند به گونه ای بر سلامت مغز تاثیر گذارد که منجر به بروز زوال عقل عروقی شود و با ایجاد اختلال در جریان خون، به مغز اسیب رساند.زوال عقل عروقی، نوعی دمانس است که آشکارا موجب تغییر در عروق خونی کوچک خون می شود. زمانیکه این اتفاق می افتد روند نزولی در شناخت فرد ایجاد می شود.»
در این مطالعه، محققان داده های بدست آمده از بیش از یک میلیون زن در دانمارک را که حداقل یکبار بین سال های ۱۹۷۸ تا ۲۰۱۵ زایمان داشتند بررسی کردند. هیچ یک از این زنان قبل از اولین زایمان شان مبتلا به مشکلات قلبی، سکته مغزی، دیابت یا زوال عقل نبودند.پژوهشگران دریافتند به ازای هر ۱۰۰ هزار زن دچار فشارخون بالا در دوره بارداری، ۱.۴ مورد ابتلا به زوال عقل عروقی وجود داشت، درحالیکه در زنان فاقد چنین عارضه ای، به ازای هر ۱۰۰ هزار زن ۰.۴۷ مورد زوال عقل عروقی گزارش شده بود.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
2415

پربازدیدترین ها