1242
کرم ضد آفتاب باعث نازایی می شود؟

کرم ضد آفتاب باعث نازایی می شود؟

1397/07/17 بازدید393

نی نی سایت: مواد شیمیایی را جان به جانشان کنید شیمیایی هستند. حالا کرم ضد آفتاب و تقویت کننده و ویتامینه هم ندارد. دانشمندان در جدیدترین پژوهش به این نتیجه رسیده اند که ماده شیمیایی در ضد آفتاب ها وجود دارد که می تواند باعت ناباروری و نازایی شود. در این مطالعه محققان دانشگاه باپتیست هنگ کنگ دریافتند مواد شیمیایی موجود در ضدآفتاب موجب بروز ناهنجاری های در زبرافیش (نوعی ماهی) و مرگ نوزادشان می شود.به گزارش مهر بعد از مصرف ضدآفتاب ها توسط انسان، فیلترهای شیمیایی یا آلی اشعه فرابنفش (UV) موجود در ضدآفتاب ها وارد دریا می شوند، که یا به طورمستقیم از طریق شستشو این کرم ها با اب دریا یا به طورغیرمستقیم از طریق تخلیه فاضلاب خواهد بود. با این حال در نهایت وارد دریا می شوند و تهدیدی برای ارگانیسم های دریایی و اکوسیستم می شوند. به گفته محققان، فیلترهای UV با وارد شدن به زنجیره غذایی انسان به سلامت انسان آسیب می رسانند.
لونگ زی اسن سرپرست این تیم پژوهش در این باره می گوید: «اشعه UV باعث افزایش ریسک پیری زودرس پوست، کک و مک و آغاز سرطان پوست می شود. فیلترهای آلی یا شیمیایی UV که می توانند اشعه UV را جذب یا مسدود نمایند به شکل گسترده ای در محصولات بهداشتی نظیر ضدآفتاب ها استفاده می شوند.» در این مطالعه، زبرافیش ها به مدت ۴۷ روز در معرض آب آلوده به سه نوع فیلتر متداول UV قرار گرفتند: بنزوفنون-۳ (BP-۳)، اتیل هگزیل متوکسی سینامات (EHMC) و اکتوکریلن (OC).
بعد از ۴۷ روز ظاهرا هیچ یک از زبرافیش های بالغ صدمه ندیده بودند اما چندین نوزادشان دچار ناهنجاری های شده بودند. میزان مرگ و میر جنین ها در طول ۲۴ ساعت به شکل قابل توجهی افزایش یافته بود و از ۱۰ درصد به حدود ۶۰ درصد رسیده بود.
لونگ زی در ادامه می گوید:« از آنجائیکه بیش از ۷۰ درصد ساختار ژنتیکی زبرافیش شبیه به انسان است، تاثیر این آلاینده ها انتقال یافته از طریق زنجیره غذایی به انسان ها و تاثیربلندمدت آن بر باروری انسان قابل چشم پوشی نیست.»

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha