1242
آلودگی هوا مغزتان را می‌خورد!

آلودگی هوا مغزتان را می‌خورد!

1397/07/09 بازدید42
نی نی سایت: آلودگی هوا احتمالا باعث افزایش ریسک دمانس یا همان زوال عقل می‌شود. بر اساس مطالعات محققان در لندن، قرار گرفتن در معرض دی‌اکسید نیتروژن و ذرات میکروسکوپی آلاینده به نام PM2.5 با تحلیل رفتن نورون‌ها مرتبط است.

محققان دانشگاه امپریال کالج لندن در سال 2004 مطالعه‌ای 7 ساله روی 131 هزار بیمار 50 تا 79 ساله را آغاز کردند؛ بیمارانی که نشانه‌ای از بیماری زوال عقل نداشتند.

سلامت این بیماران برای حدودا 7 سال تحت نظر گرفته شد؛ تا زمانی که زوال عقل‌شان تشخیص داده شد، قوت کرده یا از این مطالعه خارج شدند.
بین سال‌های 2005 تا 2013 زوال عقل حدود 1.7 درصد بیماران (2181 نفر) تشخیص داده شد که 39 درصدشان آلزایمر داشتند و 29 درصدشان دمانس واسکولار یا عروقی داشتند.

در ادامه این مطالعه مشخص شد این بیماری‌ها، با تخمین میزان آلودگی هوای محل زندگی‌شان (یعنی وجود دی اکسید نیتروژن و PM2.5 موجود در محیط منزل هر بیمار) در سال 2004 مرتبط است.

افرادی که در محل زندگی‌شان بیشترین سطح دی‌اکسید نیتروژن و PM2.5 وجود داشته، 40 درصد بیشتر در معرض زوال عقل قرار گرفته بودند تا کسانی که در معرض سطوح پایین‌تری از دی‌اکسید نیتروژن و PM2.5 بودند؛ به خصوص که نقش این آلاینده‌ها در بروز آلزایمر بسیار پررنگ‌تر از دمانس واسکولار بود.

این پژوهشگران می‌گویند: «نتایج مطالعات ما نشان می‌دهد آلودگی هوای منطقه‌ای و شهری محل سابق زندگی فرد به اندازه آلودگی هوای محیطی محل زندگی فعلی او، مهم و تاثیرگذار است».

آنها اعلام کرده‌اند: «هنوز علت این بیماری تحلیل‌برنده اعصاب مشخص نیست و ممکن است چند عاملی باشد. ضمن اینکه سموم آلاینده‌های هوا هم چندین راه محتمل برای دسترسی به مغز دارند اما اینکه چطور و چه زمانی باعث زوال نورون‌ها می‌شوند، هنوز کشف نشده است».

منبع: Independent

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha