1188
درمان قطعی نقص ایمنی اولیه با پیوند مغز استخوان

درمان قطعی نقص ایمنی اولیه با پیوند مغز استخوان

1393/06/04 بازدید510

 دکتر نیما رضایی متخصص ایمونولوژی و مدیر بیمارستان مرکز طبی کودکان در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: در بیماران مبتلا به نقص ایمنی اولیه که یک بیماری ارثی بوده و علائمی چون سرماخوردگی مکرر، عفونت بیش از 8 بار گوش طی 1سال و عفونت ریه و سینوس بیش از 2 بار طی سال از علائم مشخصه آن است، اغلب در دهه اول زندگی کودک و 5-4 سال اول مشاهده می‌شود.


وی ادامه داد: در تعدادی از مبتلایان در دهه 2 و 3 زندگی دیده می‌شود در بین دختران و پسران مبتلایان به نقص ایمنی اولیه تقریبا مساوی است، ضمن اینکه حدود 15 نوع از 220 نوع نقصر ایمنی اولیه فقط در پسربچه‌ها مشاهده می‌شود.

دکتر رضایی در ادامه اظهار داشت: در آمریکا بحث غربالگری خانواده‌هایی که این بیماری در آنها بیشتر مشاهده شده مطرح و شروع شده است و در کشور ما نیز صحبتهای در زمینه شروع غربالگری با وزارت بهداشت داشته‌ایم که امیدواریم به نتیجه برسد.

این متخصص ایمونولوژی تاکید کرد: درمان قطعی با پیوند مغز استخوان ممکن است و در حال حاضر برقراری مرکز پیوند مغز استخوان برای بیماران نقص ایمنی اولیه آماده است و نیاز به تعدادی تجهیزات و پرستاری است و راه‌اندازی این بخش دردستور کار بیمارستان قرار دارد.

وی در پایان گفت: از آنجاییکه درمان برخی بیماران از جمله نقص ایمنی اولیه به کمک پیوند استخوانی در دنیا بالای 90درصد موفقیت‌آمیز است، وجود بانک اهدا خون مخصوص پیوند استخوان بسیار راحتتر و مناسب‌‌تر است.
 
 
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha