1242
استفاده از سلول‌های بنیادی خون قاعدگی برای درمان زخم!

استفاده از سلول‌های بنیادی خون قاعدگی برای درمان زخم!

1397/05/21 بازدید141

نی نی سایت: دکتر محمدرضا صادقی رئیس پژوهشگاه ابن سینا از موفقیت پژوهشگران این مجموعه برای استفاده از سلول‌های بنیادی خون قاعدگی برای درمان آسیب‌دیدگی‌های پوستی خبر داد. سلول‌های بنیادی تهیه کننده سلول‌های جدید هستند. وقتی که سلول‌های بنیادی تقسیم می‌شوند، می‌توانند سلول‌های مانند خودشان یا سلول‌هایی از نوع دیگر تولید کنند. در سالهای گذشته پژوهش‌های بالینی با توجه به مزایای درمان با استفاده از سلول‌های بنیادی، رشد چشمگیری داشته است. امیدوارکننده‌ترین نکته در درمان با سلول‌های بنیادی و درمان‌های مشابه این است که به بیماران مبتلا به دردهای مزمن و جراحات دشوار، درمان بدون دارو یا جراحی‌ارائه می‌دهند.
دکتر محمد رضا صادقی درباره این روش به ایسنا گفت: «یکی از منابع تجدیدپذیری که تقریبا هر ماه در دوره تولید مثلی یک زن تولید می‌شوند و قابل استحصال است، سلول‌های بنیادی خون قاعدگی است. زنان ماهانه با هر بار قاعدگی بخش زیادی از سلول‌های بنیادی را از دست می‌دهند، همکاران ما طی فعالیت گسترده‌ای که در طی ۱۰ سال گذشته انجام دادند، توانستند این سلول‌ها را جدا کرده، تکثیر داده و آن‌ها را به انواع بافت‌ها تمایز دهند.»
این پروژه در فاز بالینی قرار دارد، رئیس پژوهشگاه ابن سینا توضیح داد:« کارهای زیادی برای تمایز سلول‌های بنیادی حاصل از خون قاعدگی و پیش بردن آن‌ها به سمت پوست و غضروف انجام شده تا با استفاده از سلول‌های بنیادی فرد و پرده‌های جنینی، پوست ایجاد شود و از این پوست برای مواردی که پوست در اثر سوختگی و جراحت آسیب دیده، استفاده شود.»

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha