1242
نوشیدنی انرژی زا، خداحافظی با خواب راحت!

نوشیدنی انرژی زا، خداحافظی با خواب راحت!

1397/04/30 بازدید171

نی نی سایت: نوشیدنی انرژی زا این روزها محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. خیلی از نوجوانان و جوانان برای رفع خستگی و افزایش نیرو و تمرکز این نوشابه ها را انتخاب می کنند، نوشیدنی هایی عوارضش بیشتر از فواید آن است. دکتر جلال‌الدین رزاز رییس انجمن تغذیه ایران درباره‌ ترکیبات و نوع عملکرد نوشابه‌های انرژی‌زا به ایسنا گفت:« به طور کلی واژه‌ انرژی‌زا لفظ عامیانه‌ای است. عمدتا ترکیبات این نوشابه‌ها کافئین و قند گلوکز واقعی است که باعث ورود مقدار قند زیادی در بدن می‌شود و نوعی محرکی مغزی است. در این ترکیبات ممکن است به طور مخفی و بدون درج بر روی محصول از گروه دارویی آمفتامین‌ها استفاده کنند که این نوع دارو نیز محرک سیستم عصبی و مغز هستند. خوردن نوشابه‌های انرژی‌زا باعث ورود مقدار زیادی قند در بدن می‌شود و احساس سرخوشی و نشاط را در فرد افزایش می‌دهد.»
رزاز در ادامه گفت:« این نوشابه‌ها می‌توانند به طور مستقیم در سیستم مرکز عصبی و مغز تاثیر بگذارند یا باعث افزایش ضربان قلب، تعریق و افزایش فشارخون موردی شوند. این افزایش فشارخون با افزایش حجم برون‌ده قلبی رخ می‌دهد و مصرف شربت قند کافئین‌داردلیل مستندی برای افزایش فشار خون نیست.»


نوشیدنی انرژی‌زا و اختلالات مزمن خواب

این نوشیدنی ها روی کیفیت خواب مصرف کننده ها هم تاثیر می گذارد. دکتر رزاز در این باره گفت:« مصرف مکرر این نوشابه‌ها باعث اعتیاد فرد و اختلالات مزمن خواب در فرد می‌شود. توصیه برای مصرف این نوشابه‌ها در موارد خاص به صورت تفننی و حداکثر هفته‌ای یک‌بار است. همچنین افراد باید توجه داشته باشند در صورت مصرف این نوشیدنی‌ها، با فاصله زیادی از غذا مصرف شوند چرا که در غیر اینصورت کالری غذا را افزایش می‌دهند.» رزاز در ادامه با اشاره به نوعی از نوشابه‌های انرژی‌زا که برای ورزشکاران تهیه می‌شود، گفت:« این نوشابه‌ها با نوعی ترکیبات هورمونی بین ورزشکاران عرضه و مصرف می‌شود که القای حس بهتر و افزایش نیرو هنگام تمرین به همراه دارد؛ اما باید بدانند مصرف این نوشابه‌ها در طولانی مدت باعث آسیب در ماهیچه‌های عضلانی می‌شوند و خطرات جدی را به‌دنبال دارند.» رییس انجمن تغذیه ایران گفت:« با توجه به قند زیاد موجود در نوشابه‌های‌انرژی‌زا و مضرات آن، به افراد چاق توصیه می‌شود اکیدا از مصرف این نوشابه پرهیز کنند؛ چراکه علاوه بر افزایش وزن، چربی کبد را به دنبال دارد.»

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha