1034
سیاه سرفه را با تزریق واکسن در بارداری از فرزندتان دور کنید

سیاه سرفه را با تزریق واکسن در بارداری از فرزندتان دور کنید

1397/04/26 بازدید92
نی نی سایت: سیاه سرفه که نوعی عفونت شدید تنفسی است و به طور خاص برای نوزادان خطرناک است، می‌تواند باعث بستری شدن یا حتی مرگ شود. سیاه سرفه در حال حاضر در سنین 2، 4 و 6 ماهگی در قالب واکسن‌های سه‌گانه و دو واکسن تقویتی دیگر هم در سنین کودکی تزریق می‌شود.

از آنجا که سیاه سرفه در آمریکا از سال 2000 شیوع بیشتری پیدا کرده، در سال 2013 مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های این کشور بر اساس اطلاعاتی ایمنی‌شناسی محققان که نشان می‌داد آنتی‌بادی‌های ضد سیاه سرفه مادر می‌تواند از طریق جفت به جنین منتقل شود، به تمام خانم‌ها توصیه کرد که طی هر بارداری، واکسن سه‌گانه تزریق کنند تا ایمنی لازم به جنین منتقل شود.
 

کاهش سیاه سرفه نوزادان در بارداری

بر اساس مطالعاتی که روی 675 هزار بارداری در آمریکا از سال 2010 تا 2014 انجام شده و مشخصات ثبت شده نشان می‌دهد که این خانم‌ها در بارداری واکسن سه‌گانه تزریق کرده بودند.
مادران باردار حتما در طول بارداری خود واکسن سه‌گانه دریافت کنند تا فرزندشان دچار سیاه سرفه نشود

محققان همچنین میزان بستری و ویزیت سرپایی نوزادان مبتلا به سیاه سرفه تا سن 18 ماهگی را بررسی کردند و در نهایت متوجه شدند ایمنی در مقابل سیاه سرفه در طول بارداری از مادر به جنین منتقل شده و نوزاد را برای 6 ماه اول زندگی، از ابتلا به سیاه سرفه مصون نگه داشته است و این اتفاق، با وجود کامل نشدن دوره‌های تزریق واکسن سیاه سرفه نوزادی و کودکی رخ داده است.

بر اساس این مطالعه، نوزادانی که مادرشان در طول بارداری واکسن سه‌گانه دریافت کرده بودند، در 6 ماه اول زندگی، 75 درصد کمتر در معرض بستری به خاطر ابتلا به سیاه سرفه قرار دارند و در کل 46 درصد در مقابل هر نوع سیاه سرفه ایمن شده‌اند.

بنابراین محققان توصیه می‌کنند مادران باردار حتما در طول بارداری خود واکسن سه‌گانه دریافت کنند؛ به گفته این پژوهشگران، تزریق این واکسن در بارداری خطری برای جنین نخواهد داشت و در واقع با عدم تزریق آن است که جنین در معرض خطر قرار می‌گیرد.

منبع: ScienceDaily

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha