833
به دهان بردن اشیا در نوزادان را چگونه کنترل کنیم؟

به دهان بردن اشیا در نوزادان را چگونه کنترل کنیم؟

1397/04/25 بازدید676
نگرانید که با جمع کردن همه آلودگی‌ها در دهانش بیمار شود یا اینکه با بلعیدن اشیاء کوچکی که روی زمین افتاده‌اند، سلامتی یا جانش به خطر بیفتد؟ کودک کنجکاو شما، این روزها جهان را از طریق حس چشایی‌اش کشف می‌کند و بعید نیست که در راه این مکاشفه، به خودش آسیب هم برساند. پس چه باید بکنید؟

به دهان بردن همه چیز در نوزاد یعنی شناخت جهان

احتمالا فرزند شما هم مثل کودکان دیگر، عادت به فرو بردن همه چیز در دهانش را تا 7 ماهگی ترک نمی‌کند. در این ماه‌ها لب و زبان، از مهم‌ترین اعضای بدن او هستند و در شناخت جهان، به او کمک می‌کنند. کودک به محض دیدن یک شیء تازه یا جذاب، تصمیم می‌گیرد که آن را در دهانش بگذارد و با تشخیص طعم و بافتش، ماهیت آن را شناسایی کند. گرچه هفت ماه اول، خطرسازترین دوران از این نظر است، اما یادتان نرود که برخی از کودکان تا روز اولین سالگرد تولد خود، به این روش شناسایی جهان ادامه می‌دهند و برخی این عادت را تا دو سالگی حفظ می‌کنند.

به دهان بردن اشیا برای شناخت محیط

با عصبانیت وسایل را از نوزاد نگیرید

فرزندتان را به خاطر این عادت سرزنش نکنید. اگر او را با رفتارهایتان عصبانی کنید و حساسیت زیادی نسبت به این رفتار نشان دهید، گاهی برای انتقام گرفتن از شما، به این کار متوسل می‌شود. پس به جای سرزنش کردن او یا ناگهان گرفتن وسایل از دست و دهانش، به آرامی و با بازی‌های خوشایند، او را از وضعیت خطرناک بیرون بیاورید.

خارش لثه، عامل مهم به دهان بردن وسایل در نوزاد

گاهی خارش لثه، دلیل اصلی تکرار این رفتار از طرف کودکتان است. در این ماه‌ها و تا زمان بیرون آمدن همه دندان‌هایش، از ژل‌های تسکین‌دهنده و اسباب‌بازی‌های مخصوص کمک بگیرید. گذشته از این، قرار دادن اسباب‌بازی‌های بی‌خطر و تمیز مانند کتاب‌‌های پارچه‌ای در دسترس فرزندتان، می‌تواند نیاز او به گاز زدن وسایل و فروبردنشان در دهان را برطرف کند.

فرو بردن اسباب بازی در دهان

وسایل تیز را از دسترس کودک دور کنید

واقعیت این است که در این مورد، پیشگیری از هر درمانی موثرتر است. سعی کنید خانه را پاکسازی کنید و همه اشیا ریز و خطرناک را از دسترس او دور نگه دارید. اشیاء ریز، برنده و تیز یا آنهایی که مواد خطرسازی در ساختشان به کار رفته را هرگز در منطقه‌ای که دسترسی به آن برای کودکتان ممکن است، قرار ندهید.

استرسش را کم کنید

به اندازه کافی به فرزندتان توجه کنید تا دچار استرس نشود. اگر او دنیا را جای امنی ارزیابی کند، احتمال اینکه بیش از اندازه از این روش شناخت جهان استفاده کند، کاهش پیدا می‌کند. یادتان نرود که بچه‌ها همیشه به دنبال جلب توجه شما هستند و اگر به اندازه کافی آن را دریافت نکنند، با پا گذاشتن روی خط قرمزهایتان شما را وادار به توجه کردن می‌کنند.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha