833
حجم معده نوزاد چقدر است؟ +اینفوگرافی

حجم معده نوزاد چقدر است؟ +اینفوگرافی

1397/04/24 بازدید1854
یکی از مشکلات تازه مادران این است که فکر می‌کنند نوزاد تازه به دنیا آمده باید کلی شیر بخورد در حالی که هیچ تصور درستی از حجم معده نوزاد ندارند. این مادران مدام نگران آن هستند که شیرشان برای تغذیه نوزاد کافی نباشد و مرتب این سوال را از خودشان و دیگران می‌پرسند که آیا فرزندم کامل سیر شده است؟ اما حتی اگر کلستروم یا همان اولین شیری که تولید می‌کنید چند روز بعد از تولد نوزاد در حد چند قطره باشد باز هم این شیر بهترین تغذیه برای نوزاد شماست. کلستروم غنی از مواد مغذی است و درصد بالایی آنتی بادی دارد که به کمک آن روده نوزاد پاکسازی می‌شود. دانستن اینکه چقدر باید شیر داشته باشید و نوزاد شما چه چیزی نیاز دارد می‌تواند ذهنتان را آرام کند که دلبندتان به اندازه کافی شیر می‌خورد. اگر هنوز شک دارید می‌توانید سوالات زیر را از خودتان بپرسید.

آیا فرزند شما به طور مرتب از شیر مادر تغذیه می‌کند؟

به طور کلی برای چند روز تا چند هفته اول نوزاد باید در طول 24 ساعت 8 تا 12 بار شیر بخورد. مرتب شیر خوردن نوزاد به شما کمک می‌کند ذخیره شیرتان حفظ شود زیرا سینه به اندازه‌ای که نوزاد تغذیه کند، شیر تولید می‌کند.

حجم معده نوزاد چقدر است؟

آیا طول زمان شیر خوردن نوزاد مشخص است؟

بهتر است اجازه دهید نوزاد خودش مشخص کند چه زمانی شیر خوردن را قطع کند و هرگز پیش از آنکه نوزاد خودش سینه مادر را رها نکرده، شیر دادن را قطع نکنید. زمانی که نوزاد سینه را رها می‌کند یا به خواب می‌رود در اصل سیر شده است. در عین حال حواستان به علامت‌های گرسنگی نوزاد هم باشید.

با توجه به حجم معده نوزاد، او چقدر وزن می‌گیرد؟

تا 14-10 روزگی نوزاد باید وزنی را که هنگام تولد از دست داده بازیابد. بعد از آن در 4 ماه اول زندگی میانگین وزنی که نوزاد اضافه می‌کند بین 140 تا 200 گرم در هفته است. اگر نوزاد به طور طبیعی رشد کند می‌توانید مطمئن باشید که شیر شما مواد مغذی لازم را دارد و نیاز کودک را تامین می‌کند.

نوزاد شما چطور به نظر می‌رسد و چقدر فعالیت می‌کند؟

به طور کلی اگر کودک شما به اندازه کافی شیر دریافت کند چهره سلامتی خواهد داشت و به اندازه سنش فعالیت خواهد کرد. بنابراین به این علائم دقت کنید چون می‌تواند به شما اطمینان دهد دلبندتان سالم است.

فرزندتان هر روز چقدر پوشکش را کثیف می‌کند؟

دقت کنید که نوزاد تا روز پنجم بعد از تولد باید در روز 6 بار پوشکش را خیس کند و 3 بار در روز هم مدفوع زرد رنگ داشته باشد. همین الگو تا 6 ماه اول زندگی باید ادامه داشته باشد.

آیا صدای قورت دادن را هنگام شیر دادن می‌شنوید؟

در طول شیر دادن شما باید بتوانید صدای قروت دادن شیر فرزند دلبندتان را بشنوید. ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که نوزاد به اندازه کافی شیر از سینه شما می‌گیرد یا نه اما شیر شما براساس نیاز نوزاد تغییر می‌کنید و اینکه معده کوچکش نمی‌تواند حجم زیادی شیر را هضم کند.
اگر می‌خواهید بدانید معده نوزاد در دو هفته بعد از تولد چه اندازه است و چه مقدار شیر می‌تواند در خود جا دهد به شکل زیر دقت کنید:

منبع : حجم معده نوزاد چقدر است؟ +اینفوگرافی

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha