1060
صدای سشوار برای خواب نوزاد، هیولا را خاموش کنید!

صدای سشوار برای خواب نوزاد، هیولا را خاموش کنید!

1397/04/20 بازدید2509

نی نی سایت: نوزاد من از صدای سشوار خوشش می آید. نوزاد من به صدای جارو برقی علاقه دارد و وقتی خوابش نمی برد جاروبرقی را روشن می کنیم. نوزاد من عاشق صدای لباسشویی است... حتما این جمله ها را شنیده اید، اینکه بعضی از خانواده ها برای آرام کردن نوزادشان از وسایلی استفاده می کنند که خیلی هم منطقی به نظر نمی رسد. صداهایی که شنیدنش برای بزرگسالان سخت است دیگر چه برسد به نوزادان. چند روز پیش خبری منتشر شد درباره صداهای وحشتناکی که کودکان را آرام می کند. در این خبر محققی عنوان کرده بود:« پارازیت‌های تلویزیون یا رادیو، صدای هواکش، صدای ماشین خشک کن، صدای جاروبرقی، صدای ماشین لباسشویی، صدای سشوار و ... همه این صدا ها که به نظر بزرگسالان وحشتناک است به دلایلی می‌تواند یک کودک بدخلق را آرام کنند و حتی او را بخواباند.» اما دکتر مهدی اکبری شنوایی شناس این موضوع را قبول ندارد، او درباره این خبر به نی نی سایت می گوید:« ما دوجور صدا داریم. یکی صداست و دیگری سرو صدا یا نویز. این صداهایی که در این خبر گفته شده نویز حساب می شود. اگر صدایی از 85 دسی بل بالا برود ناهنجار و نویز است. گوش نوزاد به هیچ وجه نباید در معرض این جور صداها که نویز گفته می شود قرار بگیرد.»

صدای سشوار لالایی نیست

گوش نوزاد مي تواند حداكثر تا 85 دسي بل را تحمل كند و در صورتي كه شدت صوت از اين ميزان بیشتر شود ممکن است شنوايي نوزاد دچار آسيب دائمي شود. دکتر اکبری می گوید:« ما هیچ منبع علمی یا تحقیق ثابت شده ای در این مورد نداریم که صداهای ناهنجار می تواند نوزادان را آرام کند و حتی بخواباند. بهترین صدا برای خواباندن نوزاد صدای لالایی ملایم مادر یا پدر است. صدایی که به صورت زمزمه در گوش نوزاد خوانده می شود. هر صدایی که در رده نویز و صدای ناهنجار قرار بگیرد برای نوزاد خطرناک است و بهتر است در معرض شنیدن این صداها قرار نگیرد.»

اختلال در یادگیری و مشکلات روانی

شنیدن صداهای بلند در نوزادی می تواند تبعات خطرناکی هم داشته باشد. دکتر اکبری در این باره به نی نی سایت می گوید:« شنیدن نویز و صداهای بلند می تواند با عوارضی مثل اختلال در یادگیری، مشکلات روحی روانی در بزرگسالی و تاخیر رشد همراه باشد. ما هیچ منبع علمی نداریم که این صداها خوشایند و مفید است.صدای سشوار و لباسشویی و هر صدای ناهنجار دیگری اگر به مدت زیاد و طولانی باشد عوارض بدی دارد. نوزاد را باید از محلی که این سر و صداها وجود دارد ، دور کرد. حتی سشوار کشیدن طولانی برای خشک کردن موهای نوزاد خطرناک است و نباید بیشتر از چند ثانیه طول بکشد.»

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha