1478
سلولهای بنیادی جان نوجوان 17 ساله را نجات داد

سلولهای بنیادی جان نوجوان 17 ساله را نجات داد

1397/03/21 بازدید312

نی نی سایت: اهدا کننده سلول های بنیادی خونساز شیرازی، جان نوجوانی 17 ساله مبتلا به سرطان خون را نجات داد.
دکتر آناهیتا حیدری، رییس مرکز سپاس(مرکز پذیرش اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خون ساز)در این باره به وبدا گفت:« برای پیوند سلول های بنیادی غیر خویشاوند، بانک اطلاعاتی به نام شبکه ملی اهدا کنندگان سلول های بنیادی با عضویت 14 مرکز در کشور ایجاد شده است که سازمان انتقال خون و مرکز طبی کودکان نیز عضوی از این مجموعه هستند.»
او درباره استفاده از سلول های بنیادی خونساز موجود در شبکه ملی اهداکنندگان سلول های بنیادی گفت:« آزمایش آنتی ژن سازگاری بافتی( HLA) بیمار توسط پزشک معالج در این شبکه قرار می گیرد و نمونه مناسب به طور متمرکز در سیستم جستجو می شود. اطلاعات تمام بانک های سلول های بنیادی کشور در شبکه ملی جمع هستند و آزمایش ها نیز به همه مراکز فرستاده می شود و جستجوی داده ها به صورت متمرکز انجام می شود.»
دکتر حیدری در ادامه گفت:« این پروسه چند مرحله سازگاری دارد و در صورت سازگاری هر مرحله آزمایش های دقیق تری انجام می شود تا به سازگاری ده، دهم برسیم. کل این مراحل دو تا سه هفته زمان می برد که اهداکننده مناسب شناسایی شده و از آن پس، شبکه ملی پاسخ را دریافت می کند و بیمار کنار می رود و سازمان انتقال خون یا هر مرکزی که نمونه سازگار را در اختیار داشته باشد، با شبکه ملی و شبکه ملی نیز با بیمارستان در ارتباط است و اهداکننده را خود سازمان دعوت می کند. برای ناشناس باقی ماندن اهداکننده، بیمار و اهداکننده، هرگز یکدیگر را ملاقات نمی کنند و اهداکننده با یک کد و شماره عضویت شناسایی می شود.»

اهدا کننده سلولهای بنیادی باید ناشناس باشد

دکتر حیدری در ادامه درباره نجات جان بیمار 17 ساله گفت:« مهم است که اهداکننده و بیمار همدیگر را نبینند و نشناسند تا اگر به هر دلیلی اهداکننده پشیمان شد، تحت معذوریت قرار نگیرد. در مورد بیمار 17 ساله نیز خوشبختانه تمام مراحل سازگاری به خوبی مثبت بود و با انطباق 10 دهم، موفق شدیم اهداکننده را برای اهدای سلول بنیادی آماده کنیم.»
دکتر حیدری همچنین درباره عمل اهدای سلولهای بنیادی در این بیمار گفت: «پس از شناسایی و تماس با اهداکننده سلول بنیادی منطبق، اهداکننده شیرازی در انتقال خون شیراز مورد معاینات اولیه قرار گرفت. بار دوم در بیمارستان طبی کودکان آمادگی اهدای سلول های بنیادی بررسی شد و سپس هماهنگی های لازم برای اهدای سلول های بنیادی انجام شد. پیش بینی شد که اگر بار اول پیوند جواب نداد، نمونه برای بار دوم هم گرفته شود که طبق موافقت اهداکننده این مقدار نمونه دریافت شد. اهداکننده داروی تزریق زیرجلدی جی سی اس اف در بیمارستان دریافت کرد که با این دارو، تحریک مغز استخوان صورت می گیرد و سلول های بنیادی در خون آزاد می شوند. پس از طی این مراحل، 18 خرداد سلول های بنیادی این اهداکننده در مرکز طبی دریافت شد. وضعیت اهداکننده و نوجوان 17 ساله پیگیری شده و هر دو در شرایط مناسبی به سر می برند.»
دکتر حیدری همچنین با بیان اینکه در مورد اخیر پدر بچه فقط 30 میلیون هزینه شیمی درمانی داده بود و نوجوان تحت درمان های سنگینی قرار داشت، گفت: «اگر اهداکننده منصرف می شد، امکان داشت نوجوان جان خود را از دست بدهد، به همین دلیل همگی لحظات پر استرسی را پشت سر گذاشتیم. باید اهداکننده به خوبی توجیه می شد و هر روز یک کارشناس نزد او می رفت و او را به مرکز طبی هدایت می کرد و بعد جواب آزمایش در اختیار او قرار می گرفت.این در حالی بود که نوجوان شیرازی از 7 سال پیش، به بیماری سرطان خون مبتلا شده بود.»

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha