833
راهنمای کاشت خیار در منزل

راهنمای کاشت خیار در منزل

1397/03/22 بازدید637
با نزدیک شدن به فصل گرم تابستان یکی از صیفی‌جات پرطرفدار و خنک‌کننده بدن، خیار است. آب­دوغ خیار هم غذای تابستانی محبوبی است که گرمای بدن شمارا تا حدودی متعادل می‌کند. دلتان می‌خواهد این تابستان با خیار پرورشی خودتان آب دوغ خیار یا سالاد شیرازی تازه‌ای آماده کنید؟ پس از همین حالا به فکر کاشت خیار در گلدان باشید چون فصل کاشت خیار همین روزهاست. بوته خیار در یک گلدان کوچک به‌سادگی رشد می‌کند. کودکان هم می‌توانند مراحل رشد و بزرگ شدن خیارهای کوچک را از نزدیک ببینند و از تماشای بزرگ شدن این گیاه، هیجان‌زده و خوشحال شوند.

انتخاب بذر مناسب

در اولین مرحله کاشت خیار به تعدادی بذر نیاز دارید. شکل ظاهری این بذرها شبیه تخمه‌کدو است. می‌توانید از مراکز فروش گل و گیاه این بذرها را تهیه کنید. فقط به فروشنده بگویید که بذر خیار پاکوتاه می‌خواهید؛ به این دلیل که برای کاشت در گلدان‌های خانگی مناسب‌تر است و فضای کمتری اشغال می‌کند. بذرهای هیبریدی انتخاب مناسبی هستند.

خاک مناسب برای کاشت خیار

بهترین خاک برای کاشت خیار در خانه، ترکیبی از خاک‌برگ و کمپوست است. بهتر است کف گلدان هم کمی سنگ‌ریزه بریزید تا زهکشی آب به‌خوبی انجام شود. خاک باغچه را به گلدان منتقل نکنید چون ممکن است حشره و آفت داشته باشد.

برای پرورش خیار در منزل چه گلدانی بخریم؟

اگر می‌خواهید یک بوته خیار شاداب و سرحال داشته باشید بهتر است گلدان دایره شکلی انتخاب کنید که قطر دهانه و عمق آن حداقل 30 سانتی‌متر باشد. برای کاشت بوته‌های بیشتر از گلدان‌های جعبه‌ای بزرگ استفاده کنید. چهار یا پنج بذر را داخل گلدان بکارید. به‌تدریج بوته‌های ضعیف را حذف کرده و یکی از آن‌ها را که بهتر رشد کرده، نگه‌دارید.

چقدر نور کافی است؟

بوته خیار در طول روز به 6 تا 8 ساعت آفتاب کامل و مستقیم نیاز دارد. پس اگر چنین نوری را در خانه یا بالکن ندارید، از پرورش خیار آپارتمانی صرف‌نظر کنید چون محصولی دریافت نمی‌کنید.

آبیاری خیار

ازآنجاکه خیار، صیفی آبداری است باید به این گیاه به مقدار کافی آب برسانید. هر وقت متوجه شدید که سطح خاک گلدان خشک‌شده گیاه به آبیاری نیاز دارد. گیاه را به میزانی آب دهید که آب اضافی از انتهای گلدان خارج شود. یادتان باشد که خشکی خاک و کم‌آبی سبب می‌شود که خیارهای تلخی به ثمر برسند.

به بوته کود برسانید

کودهای محلول در آب بهترین گزینه برای خیارهای خانگی هستند. آن‌ها را از مراکز فروش گل و گیاه تهیه‌کرده و طبق دستور هر هفته خاک را به‌طور مصنوعی غنی کنید.

از قیم کمک بگیرید

بوته گیاه رشد سریعی دارد و هرروز در حدود 2 سانتی‌متر بزرگ می‌شود. برای اینکه گیاه رشد عمودی داشته باشد باید حتماً داخل خاک و در اطراف گیاه قیم‌های چوبی، پلاستیکی یا فلزی قرار دهید. به‌این‌ترتیب شرایط مساعدتری برای پرورش خیار فراهم می‌شود.

کاشت خیار در خانه

منتظر گل‌های زردرنگ خیار باشید

هر وقت بر روی بوته گیاه گل‌های زردرنگی مشاهده کردید به خودتان تبریک بگویید! شما موفق شدید گیاه را به‌خوبی پرورش دهید. به‌زودی از داخل گل‌های زردرنگ خیارهای کوچکی بیرون می‌آیند و شروع به رشد می‌کنند.

وقت برداشت خیارها چه زمانی است؟

ازآنجاکه خیار به‌سرعت رشد می‌کند محصول شما هم زود آماده برداشت می‌شود. خیارها را تا وقتی کوچک هستند به کمک قیچی از بوته جدا کنید. با بزرگ شدن خیارها احتمال تلخ شدنشان وجود دارد. ضمن اینکه جدا کردن خیارهای رسیده باعث می‌شود شرایط برای رشد خیارهای تازه‌تر فراهم شود. در حدود یک ماه و نیم تا دو ماه طول می‌کشد تا گیاه شما به مرحله برداشت برسد.

مراقب آفت‌ها باشید

خیار هم مثل هر گیاه دیگری در معرض آفت‌ها قرار دارد. شته، کرم، کنه و سوسک خیار ازجمله آفت‌های رایج هستند که با کمک آفت‌کش‌ها از بین می‌روند. اگر علائم کپک را بر روی گیاه مشاهده کردید از محصولات ضد قارچی استفاده کنید.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
1066
1133