1168
#دوشنبه‌ها با نی‌نی سایت بخوانید

#دوشنبه‌ها با نی‌نی سایت بخوانید

1397/03/21 بازدید348

کتاب سهره طلایی

 • نویسنده: دانا تارت
 • مترجم: مریم مفتاحی
 • انتشارات : نشر قطره، ۱۳۹۵
 • قیمت نسخه کاغذی : ۹۰هزار تومان
 • قیمت نسخه دیجیتال : ۱۵هزار تومان
 • مخاطب : بزرگسالان
اگر شیفته ادبیات کلاسیک و مخصوصا شاهکارهایی چون جنایت و مکافات، اولیور توییست و آرزوهای بزرگ هستید؛ خواندن سهره طلایی برای شما بسیار لذت بخش و هیجان انگیز خواهد بود. 
این رمان که برنده جایزه پولیتزر ۲۰۱۴ است؛ روایتی جذاب و خواندنی از زندگی پسر نوجوانی به نام تئودور دکر است؛ که در ۱۳ سالگی مادرش را در حادثه انفجار تروریستی موزه نیویورک از دست می‌دهد. او بعد از انفجار، یکی از معروفترین تابلوهای نقاش معروف هلندی-فابریتسیوس- را همراه خود از موزه خارج می‌کند. تابلویی که بسیار مورد علاقه مادرش بوده و پیرمردی که در موزه نظر پسرک را جلب کرده قبل از مرگش به او می‌سپارد. 
ادامه رمان فراز و نشیب‌های بیشمار زندگی پسر تا بزرگسالی است. او پس از مرگ مادرش، مدتی را نزد خانواده یکی از دوستانش زندگی می‌کند. در این مدت ترس و استرس او از همراه داشتن تابلوی سهره طلایی و اینکه اگر پلیس او را دستگیر کند چه خواهد کرد؛ او را به سمت یافتن آدرسی که پیرمرد قبل از مرگ به او داده بود رهنمون می‌کند. 
در ادامه تئودور با برادرزاده پیرمرد و شریک او آشنا می‌شود و روزهای شیرینی را کنار آنها و در مغازه عتیقه فروشی بعد از مدتها تجربه می‌کند. اما ناگهان پدر تئودور که یک سال قبل از مرگ مادرش آنها را ترک کرده بود؛ پیدایش می‌شود و او را با خود به لاس وگاس می‌برد. 
 


در ادامه زندگی تئودور سرشار از رنج و درد و غرق شدن در مصرف الکل و مواد مخدر می‌گذرد و تنها تسلی بخش او دیدن گاه به گاه و یواشکی تابلو و رفاقت با پسری به نام بوریس است. بوریس نیز چون تئو درگیر با زندگی بی ثبات و پر از مشکلات پدرش است. 
رفاقت تئو و بوریس پر از درگیری‌ها و تعارض‌های زندگی نوجوانانه است. زمانی که پدر تئو توسط گروهی از گانگسترها کشته می‌شود؛ تئو تصمیم به ترک وگاس و بازگشتن به نیویورک می‌گیرد و ....
این رمان پرکشش و جذاب تا انتها شما را درگیر نگه می‌دارد. ماجراهای پرشمار بیرونی در کنار خودگویی های تئو از نوجوانی تا زمانی که مردی بالغ شده و تابلو را از دست داده، لحظه ای از تب و تاب رمان کم نمی‌شود. 
سهره طلایی در روزگار غلبه پستهای کوتاه و بی حوصلگی خوانندگان در برابر متنهای طولانی، لذت بی بدیل خوانش کلاسیک ها را زنده می‌کند. 
یکی از ویژگی‌های این رمان آشنایی خواننده با یک اثر مهم نقاشی است. تابلوی سهره طلایی در هر دوره‌ای از زندگی تئو، با ذهنیات و فهم او رابطه ویژه ای برقرار می‌کند و به همه روابط و آدم‌های زندگی او در تقابل با تابلو معنی جدیدی می‌دهد. 
دانا تارت به خوبی از پس تلفیق آن سه رمان کلاسیک در روایتی نوین بر آمده و جایزه مهم پولیتزر خود گویای موفقیت درخشان اوست.

کتاب خرسی به نام پدینگتون

 • نویسنده : مایکل باند
 • مترجم : بهمن دارالشفایی
 • نشر ماهی، ۱۳۹۴
 • قیمت نسخه کاغذی : ۸۰۰۰ تومان
 • قیمت نسخه دیجیتال : ۴۸۰۰ تومان
 • مخاطب : کودکان بالاتر از ۵سال و والدین
خانواده براون وقتی برای استقبال از فرزندشان جولیا، به ایستگاه قطار پدینگتون می‌روند؛ خرس کوچک و بامزه‌ای را می‌بینند که از قلب پرو به لندن آمده و می‌خواهد تجربه‌های جدید کسب کند. 
این خرس کوچک و قهوه‌ای اتیکتی دارد که روی آن نوشته شده "از من مراقبت کنید". خانم براون که بسیارمهربان است؛ فکر می‌کند اصلا نمی‌توان این خرس کوچک را در شهر به این بزرگی تک و تنها رها کرد. بنابراین اسمش را پدینگتون می‌گذارند و به عنوان عضو جدید خانواده او را به خانه خود دعوت می‌کنند. به نظر خانم و آقای براون و فرزندانشان جولیا و جاناتان، همینطور آشپز خانواده خانم برد، پدینگتون خرس بسیار شیرینی است و زندگی با یک خرس کوچک  خیلی هم جالب خواهد بود. 
پدینگتون که با زندگی در شهر و انسان ها بیگانه است؛ در مواجهه با هر پدیده جدید و مدرنی، متعجب و شگفت زده می‌شود و ماجراهای بامزه ای خلق می‌کند. 


مایکل باند، نویسنده کتاب، حدود شصت سال پیش این شخصیت محبوب و دوست داشتنی ادبیات کودکان بریتانیا را خلق کرد. او هیچ وقت فکر نمی‌کرد که سیزده جلد کتاب درباره زندگی پدینگتون بنویسد و این خرس دوست داشتنی در تمام جهان محبوب و معروف شود. 
در این کتاب کودکان تجربه های شیرینی همراه با پدینگتون کسب می‌کنند. پدینگتون هم برای کودکان تجربه نگهداری از یک حیوان خانگی و هم فرزند و عضو جدید در خانواده را قابل درک و ملموس می‌کند. همینطور تفاوتهای فرهنگی بین او که در جنگل های پرو بزرگ شده؛ و خانواده براون که همیشه در لندن زندگی کرده‌اند. 
پدینگتون بسیار خلاق و مودب است و حتی اشتباه‌ها و دسته گل به آب دادنهایش باعث آزار و آسیب به کسی نمی‌شود. 
شاید خواندن این کتاب ساده و شیرین، در دنیای امروز که زندگی کودکان سرشار از ربات‌ها و گجت‌ها و سلبریتی‌های پرزرق و برق است؛ تنوع بی همتایی باشد. 
از مجموعه پدینگتون، یک جلد دیگر نیز به نام "باز هم پدینگتون" توسط همین مترجم و انتشارات به قیمت ۸ هزار تومان چاپ شده است.

 

 

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
1066
1133