1478
با تهوع شدید در بارداری چه کنم؟

با تهوع شدید در بارداری چه کنم؟

1397/02/02 بازدید1331
تهوع در بارداری، مشکل شایعی است که اغلب مادران مدتی آن را تجربه کرده‌اند؛ اما این وضعیت آزار دهنده و شایع، همیشه محدود به ناخوشی صبحگاهی نمی‌ماند و همه زنان بعد از گذشت چند هفته یا یکی دو ماه، از آن خلاص نمی‌شوند. استفراغ شدید حاملگی، دوران شیرین بارداری را برای برخی از زنان به سخت‌ترین روزهای زندگی تبدیل می‌کند و گاهی زمینه را برای هفته‌ها یا ماه‌ها بستری شدنشان در بیمارستان فراهم می‌کند.
استفراغ شدید حاملگی یا Hyperemesis Gravidarum، وضعیتی است که در آن مادران باردار، حتی با وجود استفاده از داروها یا رعایت رژیم غذایی توصیه شده، توان کنترل تهوع یا جلوگیری از استفراغ مکرر را ندارند. درحالی که بسیاری از زنان باردار، با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی، مصرف آنتی‌اسیدها و کنترل وضعیت گوارشی یا حتی بیشتر استراحت کردن، تهوع دوران بارداری را کنترل می‌کنند، برخی دیگر برای گذراندن این روزهای سخت، چاره‌ای جز ماندگار شدن در بیمارستان و دریافت مواد غذایی از طریق تزریق سرم را پیدا نمی‌کنند.

چرا من؟

شما تنها نیستید! 70 تا 80 درصد خانم‌ها در دوران بارداری، تهوع یا استفراغ گاه و بی‌گاه را تجربه می‌کنند و حدود سه درصد از آنها، به دلیل تغییرات هورمونی و البته عوامل ناشناخته دیگر، راهی بیمارستان می‌شوند. به‌طور معمول، تهوع دوران بارداری از هفته 4 تا 6 بارداری شروع می‌شود و حدود 12 تا 13 هفته به‌طول می‌انجامد. اغلب زنان باردار بعد از هفته بیستم بارداری، کمتر تهوع را احساس کرده و دچار استفراغ می‌شوند، اما 20 درصد آنها، تا زمان تولد فرزندشان از این مشکلات خلاص نمی‌شوند.

چه کنم؟

برای خلاص شدن از تهوع بارداری، هنوز راه قطعی پیدا نشده است و متخصصان می‌گویند در اغلب موارد، استفراغ شدید در بارداری یا تهوع در این ماه‌ها، مشکلی برای سلامت جنین ایجاد نمی‌کند؛ اما به گفته آنها، کنترل نکردن وضعیت بدن و جبران نکردن کمبودهای ناشی از محرومیت از موادغذایی، می‌تواند مادر و جنین را به دردسر بیندازد. متخصصان می‌گویند گرچه نمی‌توانید به‌طور کامل از این شرایط خلاص شوید، اما برای اینکه این مشکل به وضعیت سلامت شما آسیبی نزند، می‌توانید راه‌های زیر را امتحان کنید.

نگذارید بدنتان کم‌آب شود

تلاش برای مصرف بیشتر مایعات، چه به‌صورت خوراکی و چه وریدی، آسیب ناشی از استفراغ‌های مکرر را کمتر می‌کند. اگر بدنتان به خاطر بی‌اشتهایی و استفراغ مداوم کم آب شود، گیجی، خستگی، مشکلات کلیوی، افزایش فشارخون و کمبود انرژی‌تان بیشتر شده و احتمال دشوار شدن زایمان و البته ایجاد مشکلات جسمی در مادر که به جنین آسیب می‌زند نیز افزایش می‌یابد.

استراحت کنید

شاید تا زمان کم شدن تهوعتان، چاره‌ای جز بیشتر کردن زمان استراحت خود نداشته باشید. به گفته متخصصان، تحرکت بیشتر و افزایش فعالیت روزانه، تهوع دوران بارداری را بیشتر کرده و احساس ضعف ناشی از آن را هم افزایش می‌دهد.

بدنتان را بشناسید

برای کم کردن تهوع در این ماه‌ها، باید شناخت درستی از وضعیت بدنی خود پیدا کنید. شما در صورت احساس کردن چه رایحه‌هایی بیشتر گرفتار تهوع می‌شوید و مصرف چه غذاهایی، احتمال استفراغ کردنتان را بیشتر می‌کند؟ اگر بدانید در چه لحظات و چه شرایطی حال بدتری را تجربه می‌کنید، می‌توانید آزار دهنده بودن این وضعیت را کمتر کنید.

معده‌تان را درمان کنید

مشکلات مربوط به دستگاه گوارش یا ترشح بیشتر از اندازه اسید در ناحیه مری و معده، می‌تواند تهوع روزانه شما را بیشتر کند. در این صورت، باید با یک متخصص گوارش مشورت کرده و داروی مجازی برای کنترل اسید مری در دوران بارداری مصرف کنید.

قند خونتان را بررسی کنید

ابتلا به اختلالات مربوط به ترشح هورمون تیروئید در دوران بارداری یا دچار شدن به دیابت بارداری، تهوع را در این ماه‌ها افزایش می‌دهد. برای اینکه احتمال بستری شدنتان در بیمارستان کمتر شود، از سطح قند خونتان باخبر شوید و احتمال نابهنجاری ترشح هورمون تیروئید در بدنتان را با یک آزمایش بررسی کنید.

تهوع در بارداری

ویتامین B درمانی کنید

مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین‌های گروه b یا مصرف خوراکی‌هایی که ویتامین B1 بیشتری را در خود دارند، می‌تواند تهوع شما را در دوران بارداری کمتر کند.

با روانپزشک مشورت کنید

افزایش استرسی که گاهی حاصل شرایط زندگی و گاه حاصل وضعیت هورمونی شماست، می‌تواند تهوعتان را در دوران بارداری بیشتر کند. برای کم کردن این مشکل، بد نیست پس از بررسی وضعیت معده و دستگاه گوارش خود، با یک روانپزشک مشورت کنید. بعید نیست که شما در این ماه‌ها، نیازمند مصرف داروهایی برای کنترل هورمون‌های استرس‌زا و افسردگی‌آور باشید؛ اما یادتان نرود که تنها پس از مشورت با متخصص روانپزشک و پزشک زنان‌تان، اجازه مصرف داروهای روانپزشکی را خواهید داشت.

زنجبیل بخورید

اضافه کردن زنجبیل به چای یا آب گرم و نوشیدن آن، می‌تواند تهوع شما را کاهش دهد، البته شمایی که به استفراغ شدید بارداری دچار هستید، به سادگی نمی‌توانید از این مشکل خلاص شوید، اما لااقل، با مصرف زنجبیل می‌توانید از شدت تهوع روزانه‌تان کم کنید.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha