833
خانه تکانی در بارداری، چه کنیم جنین به خطر نیافتد؟

خانه تکانی در بارداری، چه کنیم جنین به خطر نیافتد؟

1396/12/21 بازدید951
لکه‌های روی کابینت‌ها و جرم بین سرامیک‌ها، در ماه‌های بارداری بیشتر از قبل خود را به رخ می‌کشند. میل به برق‌انداختن خانه، با اغلب زنان باردار همراه می‌شود و وقتی پای عید و لزوم خانه‌تکانی به میان می‌آید، توان زنان باردار برای مقاومت در برابر این وسوسه کمتر می‌شود.
اگر شما منتظر تولد فرزندتان در ماه‌های آینده هستید و نمی‌توانید خیال زندگی در خانه تمیزی که برق می‌زند را از سرتان بیرون کنید، این مطلب را بخوانید. ما چند راه ایمن برای خانه تکانی را به شما معرفی می‌کنیم.

سرما را به جان بخرید

مهم نیست که خودتان دست به کار شده‌اید یا اینکه یک نیروی خدماتی، مسئولیت انجام کارهای خانه را برعهده گرفته است. نباید فراموش کنید که حتی رایحه و گازی که از مواد شوینده متصاعد می‌شود، می‌تواند به سلامت جنین شما آسیب بزند. پس تا آنجا که می‌توانید از محلی که در آن شوینده‌های شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرند فاصله بگیرید و در صورتی که مجبور به حضور در آن محل هستید، حتما پنجره‌ها را باز بگذارید و به هوای آزاد، برای چرخیدن در فضای خانه‌تان فرصت بدهید.

همسرتان را جارو به دست کنید

تنها شوینده‌های شیمیایی نیستند که سلامت شما و فرزندتان را به خطر می‌اندازند. جارو زدن و سر و کار داشتن با گرد و غبار هم می‌تواند شما را به دردسر بیندازد. وقتی خانه را با کمک جاروبرقی، برق می‌اندازید، حجم قابل توجهی از گرد و غبار در فضای خانه‌تان جا به جا می‌شود و به ریه‌های شما وارد می‌شود؛ گذشته از این، حرکات بدنتان در حین جارو کشیدن، ممکن است وضعیت سلامت شما را بحرانی کند.

به سرکه پناه ببرید

تا به حال برای تمیز کردن اجاق‌گاز یا سطوح لکه‌دار کابینت از سرکه استفاده کرده‌اید؟ یکبار این ماده معجزه‌گر را امتحان کنید تا باور کنید که برای برق انداختن خانه، همیشه نباید سراغ سفیدکننده‌های شیمیایی بروید. سرکه انگور، یک ضدعفونی کننده قوی است که می‌تواند شما را از شر لکه‌های مزاحم هم خلاص کند. برای اینکه استفاده شما از سرکه نجات‌بخش، بوی بدی را در خانه‌تان به جریان نیندازد، از بطری‌های اسپری‌دار کمک بگیرید و کمی سرکه را با آب مخلوط کرده، در بطری بریزید و روی سطوح آلوده اسپری کنید.

معجون نسازید

شما در این ماه‌ها، حق ندارید از وسایل شوینده شیمیایی استفاده کنید و در صورتی که مجبور به استفاده از آنها شدید، به هیچ وجه نباید چند مایع شوینده را با هم مخلوط کنید. وقتی شوینده‌های شیمیایی با هم ترکیب می‌شوند، گازهای خطرناکی را از خود متصاعد می‌کنند و می‌توانند دردسرهای جدی را برایتان ایجاد کنند.

دیوارها را بشویید

به جای اینکه خانه را با رنگ کردن دیوارها برق بیندازید، در صورت نیاز، از یک نفر برای شستن دیوارها کمک بگیرید، یا اینکه سراغ کاغذ دیواری بروید. شما در این ماه‌ها حتی نباید در معرض رنگ‌های بی‌بو و زود خشک شونده قرار بگیرید.

شجاعت به خرج ندهید

می‌دانیم که دست خودتان نیست و شما هم مثل بسیاری دیگر از زنان باردار، در این ماه‌ها در حال تمیز کردن خانه هستید. اما میل مهار نشدنی شما به خانه‌تکانی، نباید به قیمت از دست رفتن سلامت خود یا جنینتان تمام شود. شما لااقل نه ماه در زندگی‌تان، نباید به توانایی جسمی‌تان اعتماد زیادی بکنید و با تکرار عبارت «من می‌توانم!» خود را موظف به جا‌به‌جایی وسایل یا انجام کارهایی بکنید که ممکن است به بدنتان آسیب جدی بزنند یا حتی جان فرزندتان را به خطر بیندازند.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha