833
خوردن مواد شوینده توسط کودک، حتما بخوانید!

خوردن مواد شوینده توسط کودک، حتما بخوانید!

1396/12/19 بازدید5039
نی نی سایت: بچه است دیگر هر وقت تشنه باشد ظرفی که فکر می‌کند آب است را بر می دارد و سر می‌کشد. بچه است دیگر از ظرفهای رنگی و خوش رنگ و لعاب خوشش می‌آید، نه بوی این مواد آزارش می‌دهد و نه مزه‌اش. فکر می‌کند آب است یا شربت. می‌خورد و اتفاقی که نباید بیفتد، می‌افتد. روزهای پایانی سال همیشه با خانه تکانی و سفید کردن و برق انداختن خانه همراه است. روزهایی پر از بوی مواد شیمیایی شوینده و سفید کننده .روزهای پر خطری که با کمی مراقبت و مراعات می‌تواند به خوشی به پایان برسد و سال نو بی هیچ دغدغه ای تحویل شود. اگر مشغول خانه تکانی هستید و فرزند کوچک هم در خانه دارید حتما این مطلب نی نی سایت را بخوانید. دکتر احمدرضا فرسار متخصص کودکان از اولین اقداماتی گفته است که حتما باید بعد از مسمومیت کودک با مواد شوینده انجام بدهید یا انجام ندهید.


مسمومیت کودکان با مواد شوینده

همیشه استفراغ چاره کار نیست

خیلی از پدر و مادرها تصور می‌کنند برگرداندن موادی که باعث مسمومیت شده می‌تواند بهترین اقدام و موثرترین راه برای درمان و جلوگیری از آسیب دیدگی باشد. اما دکتر فرسار معتقد است استفراغ و برگرداندن مواد چاره کار نیست و حتی ممکن است خطرناک هم باشد. دکتر فرسار به نی نی سایت می‌گوید:«اولین اقدام موثر برای اینکه کودک آسیب بیشتری نبیند این است که مطمئن شویم که چه موادی خورده است. اگر مواد شوینده ای که خورده از نوع کف کننده و سوزاننده باشد. به هیچ وجه نباید کودک را مجبور به استفراغ کنید. این مواد باید با آب رقیق شود. یعنی فقط مجاز هستید به کودکتان آب بدهید. ما به پدر و مادرها توصیه می‌کنیم خیلی سریع با اورژانس تماس بگیرند تا کودک در بیمارستان مداوا شود. » برگرداندن مواد شوینده سوزاننده می‌تواند آسیب‌های بیشتری به کودک بزند. دکتر فرسار می‌گوید:« زمانی که کودک ماده شوینده را می‌خورد به هیچ‌ عنوان نباید او را وادار به استفراغ نکنید. استفراغ و برگرداندن این مواد باعث می‌شود سوختگی دستگاه گوارش بیشتر شود و وضع خیلی از قبل بدتر می‌شود.»

خودتان به فکر باشید

بچه‌های دو تا چهار سال همیشه به سمت بسته بندی های خوش رنگ و لعاب جذب می‌شوند پس حواستان باشد که این مواد را در دسترس قرار کودک قرار ندهید. سعی کنید این مواد را در یک کمد قفل دار نگه دارید و در آن را محکم ببندید. از ریختن این مواد در شیشه‌هایی که بچه ها از آن ها خاطره خوشی دارند مثل شیشه شربت و نوشابه خودداری کنید. بچه‌ها نمی‌توانند تشخیص بدهند مواد داخل شیشه نوشابه و شربت است یا مواد شوینده سوزاننده.

مسمومیت با مواد شوینده چه علائمی دارد؟

بعضی وقت‌ها بچه ها دور از چشم مادر این مواد را می‌خورند و ممکن است مادر متوجه این اتفاق نشود. پس بهتر است با علائم این مسمومیت آشنا شوید. دکتر فرسار دراین باره می‌گوید:« قرمزی پوست و ورم دهان و بی قراری شدید کودک از نشانه های مسمومیت با مواد شوینده است.» البته بازهم علائم مسمومیت بستگی به نوع این مواد دارد. اگر کودک با مواد شوینده قوی مسموم شود معمولا استفراغ مي‌‌کند و ممکن است در این استفراغ‌‌ها، خون هم دیده ‌‌شود. درد شکم و خون در مدفوع از دیگر علائم مسموميت‌‌های حاد است. اگر ماده شوینده قوی باشد، ممکن است حتی مری کودک آسیب ببیند و دچار سوختگی شود.

کودک را در حالت مسمومیت به بیمارستان ببرید

لطفا اشتباه نکنید

لطفا خلاقیت به خرج ندهید. خوراندن هر موادی می تواند خطرناک و جبران ناپذیر باشد. به هیچ وجه سراغ درمان‌های من در آوردی نروید. دکتر فرسار می‌گوید:« فقط در بیمارستان می‌توان این مسمومیت را درمان کرد. به‌هیچ وجه به فکر درمانهای گیاهی و خوراندن مایعات و موادی که باعث خنثی شدن آن مواد در بدن می‌شود، نباشید. کودک خیلی سریع باید به بیمارستان رسانده شود و بسته به نوع موادی که خورده درمان شود.» دکتر فرسار معتقد است کودکی با مواد شوینده مسموم شده در دوران نقاهت هم به مراقبت زیادی نیاز دارد. دکتر فرسار به نی نی سایت می‌گوید:« بعد از مداوا در بیمارستان مادرها باید بسته به مسمومیت کودک حتما رژیم غذایی را که پزشک دستور داده رعایت کنند. اگر کودک با مواد سوزاننده مسموم شده باشد گاه تا سه ماه بعد از درمان باید رژیم غذایی دستور پزشک را رعایت کند. اما مسمومیت با مواد شوینده سبک‌تر و بی‌خطرتر به رژیم غذایی خاصی نیاز ندارد. فقط کودک باید بیشتر از قبل میوه بخورد.»

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha