1478
نونوار کردن کابینت‌های آشپزخانه برای عید

نونوار کردن کابینت‌های آشپزخانه برای عید

1396/12/09 بازدید7210
اواخر بهمن و اوایل اسفند یکی از دغدغه‌های خانم‌ها به خانه‌تکانی و نظافت شب عید مربوط می‌شود. حتی اگر در طول سال هم برنامه منظمی برای نظافت داشته باشیم بازهم نمی‌شود با موج تمیزی بهارانه همراه نشد. دقت کرده‌اید این روزها که می‌خواهید خانه‌تکانی ‌کنید انگار همه وسایل به نظرتان کهنه و بدنما می‌شوند و آدم دلش می‌خواهد همان‌طور که فصل نو می‌شود، وسایل و لوازم خانه هم نو بشود؟ اما با این اوضاع اقتصادی که نمی‌شود همه وسایل خانه را عوض کرد و نو خرید! گاهی با ترفندهایی می‌توان نمای وسایل را نو کرد و جلوه‌ای جدید به آن‌ها بخشید. در زیر 10 راهکار برای نو کردن فضای آشپزخانه و بازسازی کابینت­ها به شما نشان می‌دهیم که با انجام دادن حتی یکی از آن‌ها کابینت آشپزخانه‌تان نونوار و شیک خواهد شد و حسابی به فضای آن تنوع داده می‌شود.

1- رنگ‌آمیزی کابینت آشپزخانه با دست‌های خودتان

در کابینت آشپزخانه شما هر جنسی هم که داشته باشد- فلز، چوب یا ام‌دی‌اف- بارنگ کردن آن می‌توان شکل و شمایلش را به‌کل عوض کرد و نمایی جدید و تازه به آشپزخانه داد. برحسب جنس در کابینت آشپزخانه می‌توان از رنگ‌های روغنی یا آکریلیک برای رنگ کردن آن‌ها استفاده کرد. البته بهترین گزینه رنگ‌های آکریلیک هستند. این رنگ‌ها که امروزه به‌صورت فراوان و با تنالیته‌های متنوع به فروش می‌رسند، مزایای فراوانی دارند ازجمله این‌که پایه آب هستند و به‌راحتی در آب حل می‌شوند، بی‌بو هستند و سریع هم خشک می‌شوند. علاوه بر این‌ها قیمت نسبتاً مناسبی هم دارند.

خودتان کابینت ها را رنگ کنید
 

2- پتینه، کارِ هنری زیبا برای نوسازی کابینت ها

اگر از دوستداران هنر پتینه یا نما کهنه هستید می‌توانید با ترفندهایی آسان درهای کابینت آشپزخانه‌تان را در کمترین زمان ممکن به شکلی جدید آماده کنید. برای این کار هم می‌توانید کابینت‌های آشپزخانه را رنگ کنید و تکنیک‌های پتینه را روی آن‌ها اجرا کنید. اگر هم می‌توانید با همان رنگ قدیمی‌­اش کنار بیایید، فقط آن‌ها را پتینه کنید. البته بهتر است رنگ زمینه را هم عوض کنید تا تغییری عمده ایجاد شود. برای یادگیری تکنیک‌­های کهنه‌کاری یا پتینه می‌توانید کمی در اینترنت بچرخید و تحقیق کنید.

تکنیک پتینه برای نوسازی کابینت ها

3- تخته‌سیاه روی درب کابینت

یک پیشنهاد هیجان‌انگیز و البته کمی جسورانه برای بازسازی کابینت آشپزخانه، رنگ کردن یکی از درهای بارنگ مشکی است. اگر اهل هیجان و تک بودن هستید این ایده مخصوص خودتان است! این در سیاه‌رنگ می‌تواند کاربردهای فراوانی داشته باشد؛ مثلاً می‌تواند محلی باشد که روی آن لیست مایحتاج خانواده و خریدهای روزمره را بنویسید یا حتی جایی باشد که هرروز با یک‌تکه گچ روی آن جملات انگیزشی مثبت یادداشت کنید. البته اگر نمی‌خواهید به دلایل مختلف این ایده را روی در کابینت اجرا کنید اما درعین‌حال برای داشتن تخته‌سیاه وسوسه شده‌اید، می‌توانید داخل یکی از درها را سیاه کنید و یادداشت‌هایتان را داخل در کابینت بنویسید.

در کابینت ها را به تخته سیاه تبدیل کنید

4- برچسب‌های متنوع

در فروشگاه‌های لوازم‌خانگی کاغذهای رولی پشت‌چسب‌داری به فروش می‌رسند که طرح‌ها و نقش‌های مختلف و متنوعی دارند. این استیکرهای مخصوص کابینت معمولاً اندازه‌هایی مطابق با درهای کابینت دارند. این برچسب‌ها با نقش‌های مختلف می‌توانند نماهای جدید و خاصی به کابینت‌ها ببخشند. شما به‌راحتی می‌توانید با استفاده از آن‌ها نمای کابینت‌تان را به شکل چوب، سنگ، گرانیت یا هر طرح دلخواه دیگری بارنگ‌های متفاوت درآورید.

استفاده از استیکرهای رنگی باعث نوسازی کابینت آشپرخانه می شود

5- تابلوهای نقاشی دنباله‌دار روی در کابینت‌ها

یک‌راه جدید و جالب این است که درهای کابینت کنار هم طرح‌های پازلی مرتبط به هم داشته باشند تا در نمای دور مانند یک تابلو یک‌تکه به نظر برسند. اگر هم از این ایده خوشتان آمده اما نتوانستید برچسب‌هایی با طرح یک‌تکه و منسجم پیدا کنید ما به شما راهکارهایی یاد می‌دهیم که تابلوی منحصر به خودتان را در آشپزخانه داشته باشید. یک‌راه این است که کابینت را یکرنگ ساده خنثی بزنید و بعد از استیکرهای طرح دار دیواری استفاده کنید و آن‌ها را به‌اندازه هر در کابینت برش بزنید و به همین ترتیب همه استیکر را روی درهای کنار هم بچسبانید. درروش دیگر می‌توانید طرح یا نوشته دلخواهتان را بارنگ روی درها بکشید.

6- رنگین‌کمانی در آشپزخانه

اگر خیلی اهل رنگ‌های شاد هستید یا از کنار هم بودن همه رنگ‌ها لذت می‌برید، یا حتی عاشق ترکیب رنگ‌های رنگین‌کمان هستید و درعین‌حال نمی‌توانید تصمیم بگیرید که چه رنگی را بیشتر برای رنگ‌آمیزی کابینت‌ها دوست دارید؛ خیلی مصمم و باانگیزه هر در کابینت آشپزخانه را به یکرنگ دربیاورید. به‌این‌ترتیب در بهار همه رنگ‌های شاد و زیبا را در آشپزخانه‌تان دارید. درواقع دیگر می‌توانید به‌جای آشپزخانه به آن بگویید گالری هنری!

کابینت ها را با رنگهای رنگین کمانی نوسازی کنید.

7- کابینت را به طاقچه تبدیل کنید

اگر در کابینت خیلی خراب و غیرقابل تعمیر است می‌توانید به‌کل قیدش را بزنید. آن را از جایش دربیاورید و مدتی هم کابینت را بدون در استفاده کنید. در حقیقت حالا به‌جای کابینت، شما دوطبقه یا شلف دارید که می‌توانید ظرف­های زیبا و جذابتان را در آن‌ها به نمایش بگذارید. البته بهتر است برای دادن نمایی جدیدتر به این کابینت، داخل آن‌ها را با استیکرهای طرح دار که رنگ‌های شاد و جذاب دارند، کاور کنید.

از کابینت های بدون در مانند طاقچه استفاده کنید
 

8- رنگ‌روغن و بتونه برای پیشخوان کابینت­‌ها

اگر بر روی سطح کانتر یا پیشخوان یا حتی سطح روی کابینت­هایتان رد چاقو یا حتی زدگی و خوردگی مشاهده می‌کنید، لازم نیست حتماً آن را تعویض کنید. می‌توانید خودتان آن قسمت‌ها را با خمیر بتونه (که رنگ‌فروشی‌ها و ابزارفروش‌ها دارند) پرکنید و بعد از خشک شدن اضافی‌ آن را با سمباده زدن از بین ببرید. ‌حالا نوبت مرحله رنگ زدن است. ازآنجاکه سطح کابینت زیاد تمیز می‌شود بهتر است از رنگ­های مقاوم­تر و ضد آب استفاده کنید؛ رنگ‌­هایی مانند رنگ‌روغن. البته پروسه خشک شدنشان زمان‌بر است اما بعد از اتمام کار نتیجه رضایت‌بخش خواهد بود.

کابینت ها را با رنگ نوسازی کنید

نکته: برای سطح کابینت آشپزخانه از برچسب‌های پشت چسب‌دار که در بالا به آن اشاره شد هم می‌توانید استفاده کنید. البته اگر انتخاب شما این برچسب‌ها هستند باید بدانید سطحی که قرار است برچسب روی آن بچسبد باید کاملاً تمیز باشد و برای چسباندن کاغذ پشت این استیکرها را به‌یک‌باره جدا نکنید. باحوصله و کم‌کم کاغذ پشتشان را جدا کنید و به‌آرامی و با دقت آن را روی سطح موردنظر بچسبانید. اگر هم دیدید جایی بین کاغذ و سطح حباب هوا مانده با نوک سوزن کمی استیکر را سوراخ‌کنید و با فشار انگشت هوا را خارج کنید.

از برچسب بر روی کانتر استفاده کنید

9- تغییر شکل دیوار بین کابینت‌های آشپزخانه

فاصله بین کابینت­های آشپزخانه معمولاً با کاشی یا سرامیک پوشانده شده‌اند. برای تنوع می‌توانید آن‌ها را به رنگ دلخواه درآورید یا از برچسب‌های طرح کاشی یا طرح‌های سنتی استفاده کنید. البته با گشتی در سایتها یا مغازه‌های مرتبط می‌توانید فوم‌هایی با طرح کاشی‌های ریز یا آجرهای ظریف را پیدا کنید. این فوم‌ها هم پشتشان چسب دارد و به‌راحتی به دیوار می‌چسبند.

فضای بین کابینت ها را با برچسب کاشی تغییر دهید

10- یخچال هم به تنوع نیاز دارد

حالا دیگر نوبت یخچال است. یخچال را با استیکرهای طرح دلخواهتان بپوشانید. اگر هم از دیدنشان خسته شدید به‌راحتی می‌توا‌نید آن‌ها را جدا کنید. برای تمیز کردن جای چسب‌ها از اسپری‌های همه‌کاره کمک بگیرید. روش دیگر استفاده از چسب­های نواری باریک وطرح‌دار است که آن‌ها را به اسم «واشی‌تیپ» می‌شناسند.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
1784
1873

پربازدیدترین ها