1420
برای اولین بار: بلوغ تخمک انسانی در آزمایشگاه!

برای اولین بار: بلوغ تخمک انسانی در آزمایشگاه!

1396/11/21 بازدید120
نی نی سایت: دانشمندان برای اولین‌بار توانستند با موفقیت در فضای آزمایشگاهی از اولین مراحل باروری انسان تخمک پرورش دهند
این رویداد می‌تواند به روشن شدن روند شکل‌گیری تخمک و کمک به درمان ناباروری کمک کند.
محققان دانشگاه ادینبورگ براي انجام اينكار بافت تخمدان 10 داوطلب 20 تا 39 ساله را برداشته و با استفاده از مواد مغذي مختلف تخمك‌ها را تا مرحله پيش از باروري پرورش دادند. در اين فرايند 48 تخمك به مرحله نهايي این پروسه رسیدند و 9 تخمك هم بالغ شدند!
محققان امیدوارند با استفاده از این روش، قدرت باروری کودکانی که در دوره درمان سرطان تخمک‌هایشان را از دست می‌دهند را حفظ كنند.
زنانی که به بلوغ رسیده‌اند و سرطان دارند می‌توانند قبل از شروع درمان، تخمک‌های خود را برای استفاده در آینده منجمد کنند. اما این فرآیند در دخترانی که بالغ نشده‌اند، ممکن نیست.
به گزارش نی نی سایت، تحقیقات فعلی فقط در مرحله آزمایشگاهی است و عملی شدن آن به آزمایش‌های بیشتر نیاز دارد. پرورش آزمایشگاهی همچنین فرصتی است تا روند تولید تخمک از نزدیک مورد مطالعه قرار گيرد.
زنان از بدو تولد با تعداد مشخصی تخمک در تخمدان‌ها به دنیا می‌آیند اما این تخمک‌ها فقط بعد از بلوغ به رشد کامل می‌رسد.
سال‌ها طول کشیده تا دانشمندان بتوانند تخمک را خارج از رحم پرورش بدهند. پرورش تخمک در خارج از تخمدان کار آسانی نیست و به تنظیم دقیق میزان اکسیژن، هورمون و پروتئین نیاز است. همچنين دانشمندان كنجكاوند بدانند چرا تخمك‌هايي كه پرورش داده‌اند با سرعتي بالاتر از درون بدن رشد مي‌كنند.
با همه اینها هنوز مشخص نیست که آیا این تخمک‌ها امکان بارور شدن دارند یا نه. در این تحقیق فقط 10 درصد تخمک‌های پرورش داده شده، دوره کامل رشد را طی کردند.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha