1188
وزنتان می‌تواند عامل ناباروری باشد!

وزنتان می‌تواند عامل ناباروری باشد!

1396/09/26 بازدید317
در حالی که ناباروری ناشی از عوامل متعددی است که می‌تواند هر زوجی را تحت تاثیر قرار دهد، شاید اینطور به نظر برسد که وزنتان نباید شانس باروری شما را کم کند. اما بهتر است بدانید که در برخی مطالعات دیده شده که باروری تحت تاثیر وزن کاهش پیدا می‌کند و این به دلیل عدم تعادل هورمونی به علت چاقی یا کمبود وزن است. زنان دارای اضافه وزن و چاق سطح بالایی از آندروژن‌ها، استروژن و انسولین را دارند به ویژه اگر مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک باشند، این هورمون‌ها باعث عدم تعادل شده و تخمک گذاری را مختل می‌کنند.

مشکلاتی که چاقی ایجاد می‌کند

تخمک‌گذاری شامل انتشار تخمک از تخمدان‌ها و حرکت در لوله فالوپ به منظور رسیدن به اسپرم و باروری است. هرچند اگر هورمون‌ها در زمان تخمک‌گذاری تحریک نشوند این کار به درستی انجام نمی‌شود. چاقی با مشکلات بارداری از جمله سقط جنین، دیابت و زایمان زودرس در ارتباط است.

چاقی آقایان هم مهم است

همین موضوع در مورد آقایان هم صادق است. در مطالعه‎ای در دانشگاه هاروارد مشخص شد مردان دارای اضافه وزن و چاقی نسبت به همسالانشان اسپرم کمتری تولید می‌کنند. زنان کم وزن سطوح پایینی از لپتین، هورمون تنظیم کننده اشتها را دارند که می‌تواند وزن را کنترل کند. اگر بدن به اندازه کافی چربی برای بازتولید نداشته باشد از توقف تخمک‌گذاری به عنوان یک مکانیسم حفاظتی استفاده می‌کند. زنانی که تخمک‌گذاری نداشته باشند نمی‌توانند باردار شوند حتی زنانی که 10 تا 15 درصد چربی کمتری دارند قاعدگی نامنظم و حتی ناکاملی دارند.
 

کم وزن‌ها هم مراقب باشند

هر فرد به طور کلی نیاز به 17 درصد چربی برای تخمک‌گذاری منظم نیاز دارد اگر چربی بیش از حد کم باشد می‌تواند جریان هورمون مغز را به غده هیپوفیز متوقف و تخمک را تخریب کند. در این حالت تخمک‌گذاری انجام نمی‌شود و شما ممکن است قاعده نشوید.
برخی زنان کم وزن ممکن است سال‌ها دوره قاعدگی نداشته باشند در حالی که برخی دیگر ممکن است خونریزی متعارف داشته باشند. بنابراین دوره ماهانه نشان دهنده این نیست که شما حتما بارور هستید. خوشبختانه رسیدن به وزن سالم شانس بهبود را بالا می‌برد.

حواستان به شاخص توده بدنی باشد

ساده‌ترین راه برای اینکه بدانید در وزن ایده‌آل هستید یا نه محاسبه شاخص توده بدنی یا BMI است. این شاخص را با تقسیم وزن خود به کیلوگرم بر ارتفاع براساس مترمربع می‌توانید به دست آورید. شاخص توده بدنی 18.5 تا 25 ایده‌آل و طبیعی به حساب می‌آید.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha