خانم های باردار؛ در این موارد احساس گناه نکنید

خانم های باردار؛ در این موارد احساس گناه نکنید

1396/03/29 بازدید4805

طی دوره بارداری، آن‌قدر از این طرف و آن طرف توصیه و راهنماییهای ضدونقیض به سمت شما سرازیر میشود که حس میکنید همه کارهایی که دارید انجام میدهید اشتباه است. ولی ما برای شما فقط یک توصیه داریم و آن این است که نگرانی و احساس گناه را کنار بگذارید.

اگر باردار هستید لازم نیست احساس شرمندگی کنید:

اگر میهمانیها را خراب می‌کنید
از لحظهای که یک زن باردار می‌شود، خستگی و رخوت شدید بخشی از زندگی روزمره او میشود. شاید دوست نداشته باشید فرد تنبل جمع باشید و ساعت 9 شب با بقیه میهمانها خداحافظی کنید اما به یاد داشته باشید شما دارید به یک انسان زندگی میبخشید و این کاری تماموقت، دشوار و بسیار خستهکننده است. حس بدی نداشته باشید نسبت به اینکه جمع را رها می‌کنید تا کمی بیشتر بخوابید. ممکن است تا سال‌ها پس از تولد کودک نتوانید خواب درست‌وحسابی داشته باشید بنابراین از اینکه این روزها کمی بیشتر می‌خوابید خجالت نکشید.


اگر هله‌هوله زیاد می‌خورید
گرچه باید سعی کنید در کل، یک رژیم غذایی سالم را در پیش بگیرید اما ایرادی هم ندارد اگر هر از گاهی کمی هله‌هوله خوردید. آخر دنیا که نیست، خوردن کمی شکلات بعد از ناهار هیچکس را تبدیل به یک مادر بیفکر و وحشتناک نمیکند. هر چند وقت یک بار بیخیال همه عذاب‌وجدان‌ها بشوید و با خوراکی‌های خوشمزه و پرکالری به خودتان برسید و از آن لذت ببرید.

اگر زود از کوره در می‌روید
وقتی یک آدمیزاد دیگر دارد به معنای واقعی کلمه، خون شما را ذره‌ذره میمکد غیرعادی هم نیست اگر گاه‌وبیگاه از کوره دربروید. سعی کنید نسبت به این قضیه حس بدی نداشته باشید و به خودتان بگویید اگر هم هر از گاهی موقع رانندگی سر راننده‌های دیگر فریاد بزنید عیبی ندارد.

اگر ورزش نمی‌کنید
سلامت شما هم برای خودتان هم برای کودک بسیار مهم است. اگر پزشکتان ورزش کردن را برای شما مجاز دانسته ولی حوصله آن را ندارید نگران نباشید چون بسیاری از خانم‌های باردار همین وضعیت را دارند مخصوصا اگر کار هم می‌کنید و بچههای دیگری هم دارید. فکر نکنید دارید تنبلی میکنید. همین که طی این 9 ماه عقل خود را از دست نمی‌دهید کلی کار کرده‌اید!


اگر شکمتان به اندازه کافی بالا نیامده
شبکههای اجتماعی کارهای مثبت زیادی برای مادران باردار کردهاند، اما نیمه تاریکی هم دارند. احتمالا بعد از دیدن یک میلیون عکس از بی‌نقص‌ترین برآمدگی شکم زنان باردار، یواش‌یواش به این فکر میافتید که برآمدگی شکم شما با بقیه فرق دارد. اگر زودتر از موعد وزن اضافه کردهاید یا برآمدگی شکم شما کوچک‌تر یا بزرگ‌تر از دیگر خانمهای باردار است، اصلا مهم نیست. این موضوع در هر بارداری و در هر مادری کاملا متفاوت است.

اگر می‌خواهید بدانید پسر است یا دختر
همه ما ادعا می‌کنیم جنسیت کودک برایمان اهمیتی ندارد و مهم فقط سلامت کودک است و در نهایت هم بله، تنها چیز مهم هم همین است. ولی کنجکاو بودن در مورد جنسیت بچه و هیجان برای درست کردن بهترین اتاق کودک و عکس گرفتن از آن و گذاشتن آن روی شبکههای اجتماعی اصلا خجالتآور نیست و هیچ‌کس به اینکه شما با تمام وجود کودکتان را دوست دارید شک نخواهد کرد.

اگر از بارداری بیزارید
عاشق بی‌قیدوشرط کودکتان بودن به این معنی نیست که باید از تکتک لحظههای بارداری آن کودک لذت ببرید. واقعیت این است که تعداد بسیار زیادی از خانمها کلا از بارداری متنفرند. اگر تهوع صبحگاهی غیرقابل تحملی دارید یا از تغییرات پیش آمده در بدنتان خوشحال نیستید و یا کلا از این طرف و آن طرف بردن یک بار اضافی خسته شدهاید، هر کدام از این‌ها که باشد شما حق دارید از بارداری بیزار باشید. یک جایی همه ما آرزو میکنیم می‌توانستیم دکمهای را بزنیم و زمان را به جلو ببریم و به بهترین قسمت برسیم، آنجایی که کوچولویمان را برای اولین بار در آغوش میگیریم.


اگر  برنامه خاصی برای دوران بارداری‌تان ندارید
گرچه بسیاری از خانمها برنامههای دوران بارداری را مفید می‌دانند و بر آن خیلی هم تکیه میکنند اما فکر نکنید چون برنامهای برای فعالیتهای دوران بارداری ندارید پس یک مادر بیفکر و تنبل هستید.  باید گفت که این بارداری شماست و آن کودک هم کودک شماست. هیچ‌کس حق ندارد به شما بگوید چهکار کنید و چطور آن کار را انجام دهید. اگر در کلاس مرکز بارداری شرکت نکردهاید مطمئن باشید که تنها نیستید.

اگر  نصیحت‌های ناخواسته دیگران اعصابتان را خرد می‌کند
بسیاری از مردم، از خویشاوندان تا غریبهها با دیدن یک خانم باردار فورا احساس وظیفه میکنند که بهترین توصیههایشان را نثارش کنند. برخی از این توصیهها ممکن است مفید و بعضی نباشد ولی یکچیز قطعی است: هر چقدر هم که صبور باشیم دهمین باری که یک نفر شروع می‌کند به ما آموزش بدهد چطور بادگلوی کودکمان را بگیریم کلافه می‌شویم.

اگر دست از نوشیدن چای و قهوه برنداشتهاید
بسیاری از خانمها فکر می‌کنند در طول دوران بارداری باید به کل نوشیدن چای و قهوه را کنار گذاشت و تعداد بیشتری از خانمها در انجام این کار به مشکل برمیخورند. شما مجبور به این کار نیستید. روزی یک فنجان چای یا قهوه برای بیشتر مادران باردار بیضرر است. برای اطمینان در این مورد با پزشکتان مشورت کنید ولی فکر نکنید چون نمیتوانید این عادت را کلا کنار بگذارید پس در امتحان مادر خوب بودن مردود شدهاید.

اگر دلتان برای بدن خودتان تنگ شده
منظور، برگشتن فرم بدنمان به حالت سابق نیست بلکه دوباره صاحب بدنمان شدن است. اینکه آزادانه بتوانید دوباره روی شکمتان بخوابید، خم شوید و کفشتان را بپوشید و بدون اینکه شبیه خیمه بشوید کاپشنتان را تنتان کنید. بدن شما سال‌ها مال خودتان بوده است بنابراین طبیعی است اگر آن را دوباره پس بخواهید. به هیچ‌وجه خجالت‌آور نیست اگر روزشماری میکنید برای روزی که دوباره بتوانید جورابتان را خودتان پایتان کنید بدون اینکه مجبور باشید فقط حدس بزنید که آیا تابه‌تا هستند یا نه.


ارسال نظر شما

login captcha

ممنون از حس آرامشی که بهمون میدید   

واقعا ممنون 

بعد از خوندن این مطلب واقعا حس خوبی بهم دست داد

واقعا ممنون. این ها مطالبی هستند که هیچ وقت کسی به خانم باردار نمی گه. مخصوصا الان وقتی ما جوان های این نسل خودمونو با مادرهامون مقایسه می کنیم که چطور با فاصله کم چندتا بچه به دنیا آوردن و غر نزدن، بیشتر عذاب وجدان می گیریم. 

عالی بود خیلی ممنون

یکم راحت شدم این مطلب و خوندم. ممنون


عالی بود

 ما مراعات میکنیم ولی بقیه ناراحت میشن.

وقتی دیگران به آدم عذاب وجدان میدن چی ؟😢😢😢

مرسي مطلب جالبي بود

  

عالی بود 😊

عالی بود

واسه شوهرمم خوندمش

خخخ