1188
دختر یا پسر؛ مساله این است!

دختر یا پسر؛ مساله این است!

1395/11/27 بازدید14584

نی نی سایت: فائزه دشتی، کارشناس ارشد روانشناسی/ وقتی از پدرها و مادرها پرسیده می شود دوست دارید فرزندتان دختر باشد یا پسر؟ می گویند فرقی نمی کند یا هرچه خدا بخواهد، اما حقیقت این است که بسیاری از آنها دوست دارند جنسیت بچه را خودشان تعیین کنند و از قضا اغلب هم ترجیح می دهند که فرزندشان پسر باشد.
این موضوع گاهی آنقدر برای والدین مهم می شود که زندگی مشترک شان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. اما چرا پسردار شدن برای برخی والدین این قدر اهمیت دارد؟ نخستین موضوع مرتبط با این مساله تبعیض جنسیتی است که از گذشته و در جامعه مردسالار وجود داشته و باعث شده است که هنوز هم بعضی همسران به داشتن فرزند پسر راغب‌تر باشند. این عقیده در بسیاری موارد ریشه در سنت‌های کهن و عادات قدیمی خانواده‌ها دارد که ناخودآگاه بر ذهنیت ما نسبت به دختران اثرگذار است. اینکه فرزند پسر نان آور است و دختر نان خور؛ ولی این طرز فکر در گذشته  بوده و در جامعه امروزی این تفکرات جایی ندارند.

بعضی هم بهانه های مختلفی می آورند مانند اینکه دختر داشتن مسوولیت سنگینی است و مراقبت و تربیت از دختر سخت تر از پسر است و تمایل دارند فرزندشان پسر باشد. در این مورد هم باید بگوییم در جامعه امروز جنسیت ملاک تربیت نیست بلکه والدین با آموزش های مربوط و سبک فرزند پروری مناسب می توانند فرزند موفقی را تربیت کنند.
متاسفانه این طرز فکر و ترجیح و برتری فرزند پسر به دختر، نه تنها در پدران بلکه در برخی از مادران هم دیده می شود. باید به این دسته از زنان گفت که وقتی شما از جنسیت خودتان ناراضی هستید این شکاف فکری را ایجاد می کنید که همسرتان هم خودش را برتر بداند و با تمایل بیشتری از خواسته های خودش در مقابل خواسته های شما دفاع کند.
جای تاسف دارد که بعضی مادران باردار اذعان می کنند که وقتی متوجه شدم فرزندم دختر است دیگر دوران بارداری ام و چگونگی آن برایم مهم نبود. شما باید با خوشحالی و استقبال از این موضوع باعث شوید اطرافیان تان هم احساس خوبی نسبت به فرزندتان فارغ از جنسیت آن داشته باشند. در تعیین جنسیت فرزند این مرد است که نقش مهمی را ایفا می کند حال اینکه متاسفانه هنوز هم دیده می شود که خانم ها خودشان را سرزنش می کنند یا خود را مقصر می دانند که نتوانسته اند فرزند پسری به دنیا بیاورند.

گاهی دخترهای خانواده‏ ای از پسرهای همان خانواده نسبت به پدر و مادر مهربان‏ تر بوده‏ اند و دردسر و نگرانی برای والدین درست نکرده ‏اند و حتی به هنگام کهولت و پیری به پدر و مادر خود از نظر درمان و آرامش و رفاه اهمیت بیشتری داده اند و مفیدتر واقع شده اند.
به خانواده ها توصیه می شود به جای اینکه به تفاوت جنسیتی اهمیت بدهند به تفاوت فردی کودکان توجه کنند و بین دختر و پسر تفاوت قائل نشوند. این موضوع مخصوصا در مورد کسانی که دو یا چند فرزند دارند، اهمیت پیدا می کند. درست است که داشتن هم پسر و هم دختر در خانواده می تواند خوب باشد و داشتن فرزند از هر دو جنس حس خوبی است ولی این‌به آن معنا نیست که داشتن تنها چند دختر‌یا چند پسر دلیل ناکامی ما باشد.

ارسال نظر شما

login captcha

عشق من دخترم...

چرا من نمیتونم نظرات خودمو ببینم 

@ladan68

دوست عزیز

نظرات شما بلافاصله پس از تایید، در سایت منتشر میشود.

به نظر من بچه فقط سالم باشه فرقی نداره جنسیتش

خدا به همه دختر گل منگولی وپسر کاکول زری بده😂😂

من عااااشق بچه هستم.ودوست دارم هم دختر داشته باشم هم پسر.

بخاطر موقعیت اجتماعی و تربیت و بزرگ کردن بچه توی این جامعه بیشتر از دوتا بچه بزرگ کردن خیلی سخته .


دختر خیلی خوبه من یکی دارم خیلی هم راحت بزرگ شد من خواهر,هم ندارم . اما دومی که تو راهه پسره. همه خوشحالن اما خودم یکم استرس دارم. اتفاقا برعکس چون جنس مخالفه حس میکنم نمیتونم درکش کنم و ارتباط خوبی برقرار کنم. البته همه سعیمو میکنم اما یکم فکرش سخته برام.
تا قبل از ازدواج عاااشق دختربچه ها و لباس های دخترونه پرنسسی بودم، عاشق بستن موی دخترم بودم و همیشه می گفتم یکبچه بیشتر نمی خوام، اون هم دختر. اما الان... اول اینو بگم که من ارشد روانشناسی خوندیم و فقط 1 خواهر دارم و پدر و مادرم 2 تا دخترشون رو با کلی محبت و عشق بزرگ کردن و همیشه هرچی خواستم داشتم و اصلا عقده پسری نداشتیم اما... شوهرم پسر اول و نوه اوله، خانواده شوهرم باادبن و اصلا نمی گن پسر می خوایم، می گن سالم باشه فرقی نداره و لی پسر می خوان و این کاملا مشخصه و بعضی وفقتها پدر شوهرم که سیده می گه از دعای من ایشالا پسر می شه. و اتفاقا چون باادبن و بهم احترام می ذارن دست از آرزوی مجردیم برداشتم و الان دلم 2تابچه می خواد ولی اولی رو دوست دارم پسر باشه. برام 1 صلوات بفرستید
من مامانم سه تا دختر داره و همیشه دلش می خواسته یکی از ما پسر باشیم. به خاطر علاقه طبیعی هرآدمی به جنس مخالف خودشه نه صرفا به خاطر تبعیض جنسیتی. به خصوص که برادرش رو که بهترین رفقیش بوده تو جوانی از دست داده. من خودم دختر دوست دارم ولی تنها دختر مامانم هستم که می تونه براش نوه بیاره. اونای دیگه یکی شون قصد بچه دار شدن نداره و اون یکی هم فعلا بیخیال ازدواجه. بنابراین دلم می خواد این ارزوی مامانم رو برآورده کنم. از طرفی هم مادرشوهرم با این که خودش یه دوجین پسر زاییده همش می گه دوست دارم بچه پسر ارشدم پسر باشه. حالا به دختر خودش می گه دوست دارم بچه تو دختر باشه. کلا جای خدا برای همه ما تعیین جنسیت می کنه. به فامیل دامادش هی می گه نذر کردم بچه دخترم دختر شه که اگه نوه ش دختر شد حرف و حدیثی نمونه. اون وقت به من هی استرس می ده. کلا توضیح دادم که گفته باشم علی رغم این که خودم یک زن موفق و مستقل هستم و با جنسیت خودم هیچ مشکلی ندارم و همیشه باهام مثل شاهزاده ها رفتار شده، ولی به خودم حق می دم دلم پسر بخواد. مخصوصا که شوهرم هم دور و برش انقدر پسر دیده که مدتی زیر نظر گرفتمش دیدم با این که عاشق بچه هاست، با پسرها بهتر ارتباط برقرار می کنه در مقابل دخترها گیج و ویج می شه. بنابراین لطفا تا یکی درمورد یه جنسیت نظر داد سریع قضاوتش نکنید. شما توی زندگی و قلب هیچکس نیستید.
من عشق دخترم دختر واقعا مهربونه و باعث دلگرمی
خدا عاقبت به خیری بده.به نظر من در هر دو جنس بد و خوب پیدا می شه.