1168
9 روش عالی برای درمان خانگی سرماخوردگی و آنفلوآنزا

9 روش عالی برای درمان خانگی سرماخوردگی و آنفلوآنزا

1395/11/20 بازدید7755

نی نی سایت: با اینکه پدر و مادر‌ها با انواع تمهیدات و روش‌ها تلاش می‌کنند تا از ابتلای فرزندشان به سرماخوردگی و آنفلوآنزا جلوگیری کنند، اما گاهی بیماری به سرعت بچه را مبتلا می‌کند. بنابر‌این پدر و مادر حسابی به زحمت می‌افتند و از کودک شبانه‌روز پرستاری می‌کنند تا بهبود پیدا کند. به همین دلیل ما چند روش درمانی ساده و خانگی را برای درمان این بیماری‌های شایع به شما پیشنهاد می‌کنیم که در ادامه می‌خوانید.
سعی کنید از این دارو و درمان‌های خانگی ملایم، موثر و ایمن که به شما پیشنهاد می‌کنیم استفاده کنید؛ در حالی که هیچ‌کدام از آنها از بیماری نمی‌کاهد، شاید باعث شود کودکتان احساس بهتری پیدا کند.
1- استراحت زیاد
مبارزه با عفونت طول می‌کشد و حتی می‌تواند کودکتان را از پا بیندازد. وقتی فرزندتان استراحت می‌کند، درواقع به نوعی خود را شفا می‌دهد و این دقیقا چیزی است که او نیاز دارد.
چه کنیم؟
وقتی کودکتان خواب نیست او را تشویق کنید که فعالیت‌های آرام انجام دهد. اگر او به اندازه کافی بزرگ شده، برایش کتاب بخوانید، اجازه دهید فیلم مورد علاقه‌اش را ببیند، برایش مداد شمعی و کاغذ و یک کتاب رنگ‌آمیزی بیاورید یا یک تلفن که با آن بتواند به مادر بزرگش زنگ بزند.
2- بخور دادن
تنفس هوای مرطوب، کمک می‌کند مخاط در سوراخ‌های بینی نرم شود. یک حمام آب گرم نیز برای بچه آرامش‌بخش است.
چه کنیم؟
یک دستگاه مرطوب کننده و یا بخار‌ساز بخار سرد داشته باشید تا در طول شب و چرت زدن در اتاق خواب پخش شود. اجازه دهید دوش آب گرم برای چند دقیقه باز باشد سپس کودکتان را به حمام گرم ببرید یا با او در حمام پر از بخار بنشینید.
دستگار بخارساز بخار سرد، باعث حذف باکتری ها و ویروس‌های سرماخوردگی و دیگر بیماری‌ها،‌تأمین رطوبت محیط بدون افزایش دما، کاهش استرس، احساس طراوت و شادابی می‌شود. در صورتی که دستگاه بخار گرم در تسکین گرفتگی بینی و عفونت‌های مجاری تنفسی و همچنین کاهش شدت و درد سرفه‌های خشک مفید است. بخور گرم بیشتر برای کسانی استفاده می‌شود که دچار التهاب راه تنفسی فوقانی (بینی) نیستند.
3- آب‌نمک و یک فین‌گیر (پوار)
زمانی که بچه‌ها خیلی کوچک هستند و نمی‌توانند فین کنند،‌این قطره‌ها بینی را پاک می‌کنند.
چه کنیم؟
سر کودکتان را عقب ببرید و دو یا سه قطره در هر سوراخ بینی بچکانید تا مخاط کم شود و از بین برود. سعی کنید سر کودک را 15 تا 30 ثانیه در همان حالت نگه دارید.
برآمدگی فین‌گیر را فشار دهید سپس به آرامی نوک آن را وارد سوراخ بینی‌کودک کنید. خیلی آهسته سوراخ دیگر بینی را با انگشت خود بپوشانید. به آرامی، برجستگی فین‌گیر را رها کنید تا مخاط بینی و محلول آب‌نمک جمع شود.
فین‌گیر را بردارید و برآمدگی آن را فشار دهید و مخاط را در یک پارچه خالی کنید. فین‌گیر را پاک کنید و همین کار‌ها را با سوراخ دیگر بینی انجام دهید. اگر نیاز بود این روند را همچنان تکرار کنید.

4- مایعات اضافی ( نوزادان 6ماه و بالاتر )
خوردن آب زیاد از از دست رفتن آب بدن، گُر گرفتگی و رقیق شدن آب بدن جلوگیری می‌کند.
چه کنیم؟
نوعی نوشیدنی را انتخاب کنید که کودکتان از آن لذت می‌برد. آب معمولی خیلی خوب است اما شاید برای  کودکتان خیلی خوش‌طعم نباشد. سعی کنید مخلوط میوه و دیگر نوشیدنی‌های سالم و مورد‌علاقه فرزندتان و یا آب‌میوه تَگَری 100 درصد طبیعی به او بدهید.
شیر دادن از سینه به بچه‌های کوچک‌تر از 6 ماه را فعلا متوقف کنید مگر این که دکتر توصیه دیگری به شما کرده باشد.
نوزادان به آب نیاز ندارند و آب بیش از حد می‌تواند برایشان مضر باشد.
5- سوپ مرغ یا چای ( برای نوزادان 6 ماه و بالاتر )
مایعات گرم می‌توانند بسیار آرامش‌بخش باشند و به تسکین گرفتگی‌ها کمک کنند. تحقیقات نشان داده‌اند که سوپ مرغ واقعا نشانه‌های سرماخوردگی مانند درد، خستگی،‌گرفتگی و تب را تسکین می‌دهد.
چه کنیم؟
سوپ را گرم را به بچه بدهید ( داغ نباشد ). سوپ‌های کنسرو شده هم مانند سوپ‌های خانگی ارزش دارند. یک جایگزین آرامش‌بخش دیگر که قوتش کمی کمتر از سوپ است، چای بابونه وِلَرم است. فعلا شیر دادن به نوزاد کوچکتر از 6 ماهتان را متوقف کنید مگر اینکه دکترتان توصیه دیگری کرده باشد.
6- بالا بردن سر ( 12 ماه و بالا‌تر )
بالا بردن سر به بچه‌ها کمک می‌کند که وقتی دراز کشیده‌اند خیلی راحت‌تر نفس بکشند.
چه کنیم؟
اگر فرزند شما در یک تختخواب بچه می‌خوابد، یک حوله دو نفری و یا یک بالش باریک نرم را در زیر سرش قرار دهید. سعی نکنید پایه‌های تخت را بالا ببرید چون ممکن است این کار تعادل تخت را به هم بریزد.
برای بچه‌هایی که در یک تخت بزرگ خوابیده‌اند، یک بالش اضافه زیر سرشان ممکن است ترفند خوبی باشد. اما اگر کودک شما ودر زمان خواب پیچ و تاب می‌خورد،‌راه بهتر این است که قسمت سر تخت را با حوله گذاشتن بالا بیاورید و یا یک بالش در زیر تشک قرار دهید. با این روش، یک شیب ملایم و راحت تر از گذاشتن بالش اضافه ایجاد می‌کند.

7- عسل (12 ماه و بالا‌تر)
عسل گلو را صاف کرده و می‌پوشاند و به خوب شدن سرفه کمک می‌کند.
چه کنیم؟
به کودکتان نصف قاشق یا یک قاشق چایخوری عسل بدهید. یا عسل را با آب گرم مخلوط کرده و چند قطره لیمو اضافه کنید که ویتامین C را به خوبی تأمین می‌کند. چون عسل چسبناک و شیرین است، شما و کودکتان باید دندان‌هایتان را مسواک بزنید، مخصوصا اگر آن را زمان خواب به او بدهید.
قبل از یک‌سالگی بچه به او عسل ندهید چون می‌تواند باعث بروز یک بیماری نادر و گاهی کشنده به نام بوتولیسم اطفال شود.
8- فین کردن (2 سال و بالا‌تر)
پاک کردن بینی از مخاط به بچه‌ها کمک می‌کند تا راحت‌تر نفس بکشند، راحت‌تر بخوابند و احساس بهتری داشته باشند.
چه کنیم؟
خیلی از بچه‌ها تا قبل از 4 سالگی مهارت این کار را پیدا نمی‌کنند اما بعضی‌ها تا 2 سالگی این کار را یاد می‌گیرند. ما چندتا راهنمایی برای آموزش فین کردن به بچه‌ها به شما پیشنهاد می‌کنیم:
1- به کودکتان اجازه دهید از کارتان تقلید کند. این روش برای خیلی از بچه‌ها جواب می‌دهد.
2- برای کودکتان توضیح دهید که فین کردن دقیقا برعکس بو کردن است.
3- یک سوراخ بینی فرزندتان را نگه دارید و به آرامی بیرون دادن هوا را از یک طرف تمرین کنید.
4- یک آینه یا یک تکه دستمال زیر بینی‌اش به او کمک می‌کند تا نفس کشیدنش را ببیند.
5- به کودک جعبه دستمال کاغذی مخصوص خودش را بدهید. به او یاد بدهید که دستمال‌های استفاده شده را درون سطل آشغال بیندازد و بعد از فین کردن دستانش را بشوید. اگر بینی فرزندتان درد می‌گیرد، کمی نرم کننده و یا پماد مخصوص نوزاد دور سوراخ‌های بینی‌اش بمالید.
9- قرقره کردن با آب‌نمک
قرقره با آب‌نمک روشی قدیمی برای تسکین گلودرد است. این همچنین به پاک کردن مخاط بینی کمک می‌کند. بچه شما باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا یاد بگیرد قرقره کند. خیلی از بچه‌ها زمانی این کار را یاد می‌گیرند که در سن مدرسه و یا بزرگتر هستند.
چه کنیم؟
ابتدا کودکتان را با آب ساده تمرین دهید. به او بگویید سرش را بالا بگیرد و سعی کند آب را بدون اینکه قورت دهد، در پشت گلویش نگه دارد.
وقتی او راحت توانست این کار را انجام دهد،‌مجبورش کنید با گلویش صدا دربیاورد. این حرکت را به او نشان دهید و صدایی شبیه آن دربیاورید. به او یاد بدهید به جای قورت دادن آب آن را بیرون بریزد.
وقتی او برای قرقره با آب‌نمک آماده شد، خیلی ساده نصف قاشق چای‌خوری نمک را با یک لیوان آب گرم ترکیب کنید. هدف برای غرغره کردن سه یا چهار بار در روز است.

ارسال نظر شما

login captcha
ممنونم ازتون عالی بود
خیلی عالی بود ممنونم
عالی بود مرسی.
1066
1133