1168
عمو فردوس در میان 50 معلم برتر جهان/ فردوس حاجیان یکی از کاندیداهای جایزه نوبل معلمی

عمو فردوس در میان 50 معلم برتر جهان/ فردوس حاجیان یکی از کاندیداهای جایزه نوبل معلمی

1395/10/11 بازدید8217

 نی‌نی سایت: یک خبر امروز در فضای رسانه ای پیچید و توجه همه را به خود جلب کرد. خبری که از یک جایزه جهانی حکایت می کرد و این بار در رشته ای که نام آن به گوش ما ایرانی ها آشنا نبود، شاید به این دلیل که کسی از کشور ما تاکنون نتوانسته بود به لیست کاندیداهای این جایزه دست پیدا کند و شاید هم چون این جایزه سابقه چندانی طولانی ای ندارد و امسال سومین دوره برگزاری آن است.
از کدام جایزه صحبت می کنیم؟ جایزه ممتاز مجمع جهانی آموزش و مهارت (GESF) که با همت مجمع ورکی و موسس آن، سانی ورکی و با حمایت کشور دوبی برگزار می شود. این جایزه در سومین دور برگزاری خود و در لیست نامزدهای راه یافته به آن نام یکی از معلمان معروف ایرانی را نیز در خود دارد: فردوس حاجیان.

برگزیدگان قبلی این جایزه چه کسانی بودند؟
جایزه GESF که برخی از آن با عنوان نوبل بهترین معلم جهان نیز یاد می کنند، از سال 2015 کار خود را آغاز کرده است و در دوره نخست زنی آمریکایی به نام «نانسی آتول» (Nancie Atwel ) را به عنوان برنده خود شناخت. برگزاری کارگاه های آموزشی تدریس، فعالیت ها  و انجام کارهای تحقیقاتی در زمینه آموزش، برگزاری سمینار، انتشار کتاب های تخصصی و دعوت از معلمان داخلی و خارجی برای کسب تجربه در خصوص روش های تدریس بکر، تالیف 9 کتاب و ویرایش 5 مجموعه و انتشار هزاران نکته کلیدی و در جهت فعالیت های علمی در زمینه معلمی دلایلی بود که این جایزه را به این معلم رسید.
سال گذشته نیز دومین دوره این جایزه برگزار شد و «حنان الحروب» معلم زن فلسطینی این جایزه را از آن خود کرد. جایزه GESF به خاطر خدمات او در کلاس های درس و آموزش به کودکان فلسطینی در آموزشگاهی در کرانه باختری در گرماگرم ناآرامی ها و جنگ اهدا شده است. 
همان طور که دیدیم این جایزه به آموزگاری اهدا می شود که در امر آموزش و یادگیری در مناطق محروم و دورافتاده، تلاش برای صلح و شادی کودکان، ابداع شیوه های جدید آموزشی و تدریس و کارهایی از این دست سرآمد باشد. 

معلمان چطور انتخاب می شوند؟
Global Teacher Prise، موسسه ای مستقل در لندن است که امر گزینش را انجام می دهد. این مرکز تصمیم گیری معلمان برتر جهان، از بین 127 کشور و 20 هزار نفری که در این فراخوان بزرگ شرکت کردند دست به گزینش زده و اکنون 50 نفر را در لیست ماقبل پایانی خود قرار داده است. از بین این 50 نفر نیز 10 نفر به عنوان لیست نهایی انتخاب می شوند که در نهایت یک نفر به عنوان برگزیده معرفی خواهد شد.
نام فردوس حاجیان یا عمو فردوس شهرک الفبا در این لیست 50 نفره قرار گرفته است و با اینکه حدود یک ماه از اعلام این لیست می گذرد موج خبری این اتفاق، به تازگی در رسانه های اینترنتی و روزنامه ها به راه افتاده است. جالب است بدانید که برگزیده این جایزه مبلغ یک میلیون دلار وجه نقد دریافت می کند که در اسفند ماه قرار است در کشور دوبی طی مراسمی به برنده اهدا شود. 

مکالمه از فلسطین به ایران
بعد از اعلام لیست 50 نفره که نام فردوس حاجیان در بین آنها بود حنان الحروب، معلم برگزیده دوره قبل، طی پیامی این موفقیت را به او تبریک گفت و نوشت:

شگفت آور است! تبریک به شما فردوس حاجیان
فردوس حاجیان، معلم متحیرکننده و شگفت آور، من به شما می بالم و افتخار می کنم
حاجیان نیز در پیامی به او این گونه پاسخ داد:
سلامِ من بر حنان حروب، مادرِ زمین
به معلمِ صلح و مقاومت
از طرف شاعرِ صلح و مقاومت
حنان حروب، شما معلمِ فریاد و سکوت هستى
زیتون ها، شما را می شناسند

عمو فردوس را بیشتر بشناسیم
اما فردوس حاجیان چه کرده که شایستگی توجه موسسه Global Teacher Prise و قرار گرفتن در میان 50 معلم برگزیده دنیا را پیدا کرده است؟ اغلب ما با شهرک الفبا و روش های ابداعی تدریس او آشنایی داریم و شاید از مقام ها و مدال های حاجیان در یونسکو و ژنو نیز بی خبر نباشیم. باید بدانید که نام دیگر او معلم صلح و دوستی است و با این توضیحات ویژگی های لازم برای راه یابی به این لیست را داراست. اما دامنه فعالیت های فردوس حاجیان تنها در این کلمات و عبارات مختصر نمی شود و پشت هر یک از اینها زندگی، تفکر، تلاش، مبارزه، شایستگی و هزار مفهوم دیگر نهفته است. 

به بهانه این جایزه با او درباره فعالیت هایش و خانواده اش صحبت کردیم و او از نقش همسر و فرزندانش در موفقیت های خود صحبت کردیم که در روزهای آینده می توانید شرح آن را در سایت بخوانید.

ارسال نظر شما

login captcha
باعث افتخاره👍👍👍👍
یادش به خیر خاطرات کودکیم زنده شد
جای بسی خوشحالی که یک ایرانی عزیز به این درجه نایل شدن
لپ تاپ عمو فردوس خیلی به پسرم تو کلمات کمک کرد حروف الفبا رو از اونجا یاد گرفت
خیلی خوشحال شدم از این خبر. ان شالله جایزه نوبل معلمی را بگیره. ای کاش معلمهای دیگه هم یاد بگیرن و با انگیزه کار کنن نه اینکه حسب وظیفه برن مدرسه و کار کنن
اخی یادش بخیر شهرک الفبا ان شاله هر جا هست موفق و سلامت باشه
1066
1133

پربازدیدترین ها