833
6 راه برای پایین آوردن تب کودک بدون استفاده از دارو

6 راه برای پایین آوردن تب کودک بدون استفاده از دارو

1395/10/08 بازدید11378

نی نی سایت: برای جلوگیری از دارو‌های  تب‌بُر مانند استامینوفن و ایبوپروفن یا زمانی که شما راه حلی برای تب فرزندتان ندارید، می‌توانید یک روش غیر پزشکی را برای پایین آوردن تب کودک‌تان امتحان کنید. پایین آوردن تب کودک به درمان بیماری یا مشکل او کمک نمی‌کند و درواقع تب به بدن کودک‌تان برای مبارزه با عفونت کمک می‌کند. اما اگر درجه حرارت به اندازه‌ای بالا برود که باعث آزار فرزند‌تان شود یا بدنش را دچار کم‌آبی کند، پایین آوردن تب مفید است.

بنابر‌این برای پایین آوردن تب، این روش‌ها می‌توانند موثر باشند:
- در زمان استراحت کودک‌تان یک پارچه یا لیف خنک و نم‌دار روی پیشانی‌اش بگذارید.
- کودک‌تان را در یک تشت، با آب ولرم بشویید یا تنش را با اسفنج حمام نم‌دار کنید. همان‌طور که آب از سطح پوست او بخار می‌شود، خُنکش می‌کند و دمای بدنش را پایین می‌آورد. از آب سرد استفاده نکنید چون می‌تواند باعث لرز کودک شود و دمای بدنش را افزایش دهد. علاوه بر آن از مالیدن الکل که یک روش قدیمی درمان تب است، استفاده نکنید چون ممکن است باعث یک افزایش دمای ناگهانی و حتی مسمومیت الکلی شود.
- به کودک‌تان مقدار زیادی مایعات و غذا‌های سرد مانند بستنی و ماست بدهید، برای اینکه بدن را از درون به بیرون خنک کرده و رطوبت بدنش را حفظ کند.
- از پنکه استفاده کنید. شما نمی‌خواهید کودک‌تان باز هم سردش شود. پنکه را در موقعیت پایین قرار دهید و آن را طوری تنظیم کنید که به همه طرف بچرخد و باد مستقیم به او نخورد.
- از لباس‌های فرزند‌تان کم کنید تا او بتواند به راحتی حرارت را از راه پوستش از دست بدهد. به او یک لایه کم حجم لباس بپوشانید و اگر لرز دارد، رویش یک پتوی نه چندان ضخیم بیندازید تا دوباره گرمش شود.
- در خانه، در جای خنک بمانید و اگر بیرون هستید در سایه بایستید.
اگر کودک‌تان کم‌تر از 3 ماه سن دارد و دچار تب شده به دکتر مراجعه کنید. اگر تب کودکان 3 تا 5 ماهه به 5/38 درجه سانتی‌گراد یا بیشتر رسید باید حتما به دکتر مراجعه کنند. حتی زمانی که کودک‌تان 6 ماهه شد،‌اگر تبش به 38 درجه یا بیشتر رسید، با دکتر او تماس بگیرید.
سن کودک‌تان مهم نیست، اگر او در کنار تب، نشانه‌های جدی دیگری مانند تنفس سخت یا لکه‌های بنفش بر روی پوستش دارد، به دکتر مراجعه کنید چون می‌تواند نشانه یک عفونت باکتریایی جدی باشد.

ارسال نظر شما

login captcha
شیر بهتره
ماست اگه ترش باشه باعث تشنج میشه