2109
عوامل ناباروری در اطراف ما/ قسمت دوم

عوامل ناباروری در اطراف ما/ قسمت دوم

1395/09/16 بازدید12803

نی نی سایت: یکی از مشکلاتی که در دهه اخیر بسیار جدی شده است اختلال «نازایی» است که همچنان روندی صعودی را سِیر می‌کند. درصد بیشتری از مردم با شنیدن کلمه نازایی ذهن‌شان به سمت زنان منحرف می‌شود و تصور می‌کنند زنان منشا ناباروری هستند، در صورتی که سهم آقایان در ابتلا به این اختلال اگر بیشتر از خانم‌ها نباشد، کمتر از آنها هم نیست. به همین دلیل ما در گفتگو با زهره محسن‌پور قاضی جهانی، کارشناس مامایی درباره عوامل نازایی مردان پرسیدیم.
7عامل نازایی مردان را بشناسید
1- مواد، رنگ و حلال‌های شیمیایی: در صورتی که شغل آقایان طوری باشد که همواره در معرض مواد، رنگ و حلال‌های شیمیایی، یا موارد مشابه قرار داشته باشند، بر باروری آنها و همسر‌شان تأثیر می‌گذارد. حتی آقایانی که در نجاری کار می‌کنند و با چسب و رزین‌های صنعتی سر و کار دارند، احتمال زیادی دارد که به نازایی مبتلا شوند. به همین دلیل است که گاهی زن و شوهر‌ها هرچه برای بارداری بچه دوم تلاش می‌کنند، نتیجه‌ای نمی‌گیرند، چون قرار گرفتن آقایان در معرض این مواد بر بدن همسر‌شان هم تأثیر گذاشته و باعث نازایی و ناباروری او شده است. در صورتی که بسیاری از همین خانم‌ها بدون هیچ مشکلی بچه اول خود را به دنیا آورده‌اند.
2- حرارت و گرمای زیاد: کار در محیط‌های گرم مانند نانوایی و ریخته گری باعث می‌شود اسپرم کاهش یابد. به همین دلیل کیسه‌های بیضه در خارج از بدن مردان قرار گرفته است تا محیط اسپرم‌ها خنک بماند. چون دمای مطلوب آنها باید زیر 37 درجه باشد. کار در فست‌‌فود‌ها و رستوران‌ها به مدت طولانی به دلیل نزدیک بودن به گاز یا ماکروفر‌ها و حجم گرمای زیاد آنها باعث کم شدن تولید اسپرم می‌شود. بر همین اساس آنها باید بدن‌شان را همواره خنک نگه دارند.

3- خوردن فست‌فود‌ها
4- پوشیدن لباس‌های تنگ: پوشیدن شلوار‌ها و لباس‌های زیر تنگ باعث گرم شدن محل تولید اسپرم و کاهش حرکت و کیفیت آن شده و احتمال نازایی را زیاد می‌کند.
5- نشستن روی سطح سرد: نشستن در حمام و روی کف سرد زمین باعث می‌شود محل تولید اسپرم در آقایان بسیار ضعیف شود. همچنین خوردن آب یخ قبل و بعد از عمل نزدیکی، خوردن غذا‌ها و مواد خوراکی با طبع سرد مانند سرکه عملکرد اسپرم ها را ضعیف می کند. لبنیات نیز حتما باید با مُصلِح (ماده متعادل‌کننده) یا گرمی مرتبط با خودشان مصرف شوند. هرچند که این عوامل باعث ضعف تخمدان خانم ها هم می شود.
6- انواع اشعه‌ها: پزشکانی که با اشعه‌های پرتوزا سر و کار دارند،‌در معرض خطر ناباروری قرار دارند.
7- سُرب و جیوه: کارگران چاپخانه و همچنین افرادی که با باتری‌های ذخیره برق سر و کار دارند، از جمله کسانی هستند که احتمال نازایی در آنها بسیار زیاد است چون استفاده از سُرب در این مشافل بسیار زیاد است. دندان‌پزشکان نیز به علت استفاده از جیوه در کار‌های خود ممکن است نابارورشوند.

 

قسمت اول را اینجا بخوانید.

ارسال نظر شما

login captcha
2415

پربازدیدترین ها