1188
آیا طبیعی است که کودک‌تان خیس عرق از خواب بیدار شود؟

آیا طبیعی است که کودک‌تان خیس عرق از خواب بیدار شود؟

1395/07/27 بازدید14682

نی نی سایت: بعضی از کودکان زمانی که از خواب بیدار می‌‌شوند لباس‌شان از شدت عرق کردن به بدن‌شان می‌چسبد به‌طوری که انگار مدت زیادی ورزش کرده‌اند. اما این عرق کردن چرا اتفاق می‌افتد؟ آیا می‌تواند نشانه بیماری خاصی باشد؟
بله در بیشتر مواقع این موضوع طبیعی است. عرق کردن بچه‌ها زمانی که در مرحله عمیق خواب هستند  خیلی عادی است.
در اکثر موارد کودکان در شب بیشتر از بزرگتر‌ها عرق می‌کنند، چون آنها زمان بیشتری را در مرحله عمیق خواب صرف می‌گذرانند، سیستم تنظیم درجه حرارت بدن‌شان هنوز خوب رشد نکرده است و در مقایسه با اندام‌شان به نسبت زیادی غدد ترشح عرق دارند.
حتی اگر فرزند‌تان در لباس خیس و مرطوب از عرق از خواب بیدار شود، احتمالا تمام شب را راحت بوده است. از طرف دیگر ممکن است عرق کردن فرزند‌تان به این باشد که بیش از حد گرمش شده است.

 

چگونه تفاوت بین کودکی که زیاد عرق می کند و یک کودک با درجه عرق کردن نُرمال چیست؟ کودکی که زیاد عرق می‌کند در طول شب قبل از رسیدن به مرحله عمیق خواب احساس گرمای زیادی می‌کند. بنابر‌این اگر کودک‌تان شب خیلی زود و قبل از خواب عمیق عرق می‌کند یا از گرمای زیاد اتاقش شکایت می‌کند، درجه حرارت اتاقش را تنظیم کنید و مطمئن شوید که چند پتو رویش نباشد. همچنین بیش از حد به او لباس نپوشانید، معمول یک لباس خواب کفایت می‌کند. عرق کردن شبانه گاهی اوقات می‌تواند نشانه یک مشکل موقتی و گذرا باشد یا یک بیماری جدی پزشکی.
برای مثال کودکی که عفونت دارد، امکان دارد هنگامی که بدنش در حال مبارزه است، عرق کند. یک کودک مبتلا به آپنه خواب (وقفه تنفسی در خواب) - اختلالی که در آن تنفس در هنگام خواب بار‌ها و بار‌ها متوقف می‌شود- ممکن است عرقش به دلیل تلاش او برای نفس کشیدن باشد.
هر نشانه اضافه‌ای همراه با عرق کردن شبانه کودک‌تان مشاهده کردید جدی بگیرید. مواظب تب، خر و پف، نفس نفس زدن، مکث در تنفس و هرگونه علائم بیماری دیگر باشید. همچنین توجه کنید که آیا او درد دارد یا در طول روز خسته است؟ اگر کودک‌تان یکی یا بیشتر این نشانه‌ها را دارد یا شما می‌خواهید مطمئن شوید که هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد، با پزشک فرزند‌‌تان تماس بگیرید.
در غیر این صورت عرق کردن شبانه یکی از آن چیز‌هایی است که در طول زمان کمتر می‌شود. هنگامی که فرزند‌تان رشد می‌کند، او هنوز هم عرق می‌کند (هر کسی عرق می‌کند) اما احتمالا دیگر خیس عرق از خواب بیدار نمی‌شود.

ارسال نظر شما

login captcha
شوهرم گاهی وقتا چند ثانیه نفس نمیکشه تو خواب خطرناک نیست چون خرپفم میکه زیاد میترسم
آیا صحت داره که عرق کردن خصوصا سر نشانه کمبود ویتامین دی است؟