1242
بوی بد واژن نشانه چیست؟

بوی بد واژن نشانه چیست؟

1395/05/25 بازدید25691

نی نی سایت: بوی بد واژن یکی از شایع‌ترین مشکلات خانم‌ها است که معمولا تلاش می‌کنند با خوددرمانی آن را حل کنند. در صورتی که ممکن است این بوی بد ناشی از مشکلی جدی باشد و یا با این خود درمانی‌ها بهبود پیدا نکند. به همین دلیل ما از دکتر نسرین زارع‌پور، جراح و متخصص زنان و زایمان، درباره علل بوی بد واژن و درمان و پیشگیری آن پرسیدیم.
دکتر زارع‌پور، درباره بوی طبیعی و بوی غیر‌طبیعی واژن می‌گوید: باکتری‌های لاکتوباسیل به‌طور طبیعی در واژن زندگی می‌کنند. مقاربت‌های مکرر، دوش واژینال و هر حالتی که محیط واژن را قلیایی کند و این باکتری‌ها را از بین ببرد باعث رشد بیش از حد باکتری‌های بی‌هوازی می شود. این باکتری‌های بی‌هوازی باعث بوی بد واژن می‌شوند که بویی شبیه ماهی گندیده دارد و مخصوصا پس از مقاربت کاملا احساس می‌شود.
دکتر زارع‌پور با بیان اینکه خانم‌هایی که دچار بوی بد واژن و فعالیت باکتری‌های هوازی در این ناحیه هستند، ریسک ابتلا به عفونت‌های لگنی در آنها نسبت به دیگران بیشتر است، می‌گوید: این باکتری‌ها در دوران بارداری هم ممکن است فعالیت داشته باشند که این عفونت باعث پارگی زودرس کیسه آب، زایمان زودرس و عفونت‌های بعد از سزارین در آنها می‌شود. خانم‌ها باید بدانند وجود این ترشحات و استشمام بوی بد دلیل بر عفونت است. بنابر‌این آنها باید به پزشک مراجعه کنند و از خود درمانی بپرهیزند.

خانم‌ها با مراجعه منظم به متخصص زنان انجام تست‌های لازم می‌توانند از ابتلا به انواع عفونت‌های واژینال و بوی بد واژن پیشگیری کنند. بر همین اساس دکتر زارع‌پور توصیه می‌کند: خانم‌ها باید از شستشوی بیش از حد واژن با شوینده‌ها که ترشحات را قلیایی می‌کنند و دوش واژینال با بتادین پرهیز کنند. همچنین آنها نباید واژن‌شان را با صابون و شامپو بشویند چون هر چیزی که محیط واژن را قلیایی کند باعث ایجاد عفونت می‌شود. چون این شوینده‌ها باکتری‌های طبیعی بدن را از بین می‌برند و باعث تولید باکتری‌هایی در بدن می‌شوند که ایجاد عفونت می‌کند. در صورت استفاده از ژل شستشو هم باید ژلی را انتخاب کنند کهPH آن مطابق با PH واژن باشد.

واژن در حالت طبیعی بوی کمی دارد اما هر وقت خانم‌ها بوی بسیار بدی را احساس کردند، باید به پزشک مراجعه کنند. در این معاینات تغییرات دهانه رحم دیده می‌شود و اگر لازم باشد تست پاپ‌اسمیر می‌دهند. اگر دهانه رحم غیر‌طبیعی باشد و در تست پاپ‌اسمیر مشکل داشته باشد پزشک به موارد دیگر مشکوک می‌شود. اما اغلب عفونت‌های معمولی با دارو بهبود پیدا می‌کنند.
دکتر زارع‌پور توضیح می‌دهد: اگر با انجام همه این اقدامات بوی واژن از بین نرفت، به درمان دارویی با مترونیدازول نیاز است. در این شرایط خانم‌ها باید دارو‌های خوراکی بخورند یا از ژل‌های واژینال استفاده کنند. بوی بد واژن در بدترین حالت ممکن است به دلیل چرک و عفونت ناشی از سرطان دهانه رحم باشد. به همین دلیل خانم‌ها باید هر چند وقت یک‌بار برای معاینه به متخصص مراجعه کنند و تحت نظر متخصص تست پاپ‌اسمیر بدهند تا اگر مشکلی دارند مشخص شود.
خانم‌ها باید پاپ‌اسمیر را از 20 تا 30 سالگی هر دو سال یک‌بار انجام بدهند. اگر آنها از 30 سالگی به بعد  تست پاپ‌اسمیر را به همراه تست HPV انجام بدهند و مشکلی نداشته باشند، می‌توانند هر 3 تا 5 سال یک‌بار این تست را انجام بدهند.
خانم‌هایی که زایمان سزارین کرده‌اند 3 روز بعد از زایمان می‌توانند به حمام بروند و روز سوم بعد از عمل باید زخم‌شان را بشویند تا دچار عفونت و بوی بد نشود. خانم‌هایی که هم زایمان طبیعی داشته‌اند بلافاصله باید به حمام بروند و روزی 2 بار این شستشو را تکرار کنند.

ارسال نظر شما

login captcha
عالی بود
عالیه.از اطلاع رسانیدن ممنون.همچین متونی واقعا مناسب سایت میباشد.
بسیار عالی بود. ممنون