2092
درمان خارش و جوش در بارداری چیست؟

درمان خارش و جوش در بارداری چیست؟

1399/02/24 بازدید142185

یکی از بیشترین شکایت‌خانم‌ها خارش پوستی در بارداری است. همین موضوع باعث نگرانی آنها می‌شود و بسیاری از این خانم‌ها بدون اینکه به متخصص مراجعه کنند با توصیه‌های اطرافیان و آشنایان شروع به خوردن و استفاده از انواع دارو‌های گیاهی و شیمیایی می‌کنند تا طبق تصور خود خوب شوند. برای همین ما در گفتگو با دکتر نسرین زارع‌پور، متخصص زنان و زایمان،‌ درباره درمان خارش و جوش پوستی سوال کردیم.

خارش و جوش پوستی در بارداری چیست؟

خارش و جوش‌های پوستی در دوران بارداری (PUPP) به صورت دانه‌های قرمز رنگی هستند که به هم پیوسته و شکل کهیر را به خود می‌گیرند. این جوش‌ها بیشتر در اطراف شکم و قسمت‌های ابتدایی ران‌ها ظاهر می‌شوند و معمولا صورت، کف دست و پا را درگیر نمی‌کنند. این بیماری بیشتر در زنان سفید پوست و در زایمان اول اتفاق می‌افتد. همچنین در خانم‌هایی که چند قلویی‌ و یا جنین پسر دارند ممکن است احتمال بروز این بیماری بیشتر باشد.

خارش پوست در دوران بارداری

علت بروز خارش در بارداری

علت بروز این بیماری هنوز ناشناخته است اما معمولا در اواخر بارداری بروز می‌کند. البته در مواردی هم ممکن است این دانه‌ها بعد از زایمان ظاهر شوند.

این بیماری تاثیر بدی بر بارداری و جنین ندارد و از آنجا که بعضی از خارش‌های دوران بارداری ممکن است با بیماری‌های دیگر اشتباه گرفته شوند و عارضه ایجاد کنند پزشک یا متخصص باید تشخیص نهایی را درباره این بیماری بدهند. بنابر‌این بهتر است خانم‌های باردار خود درمانی نکنند.

خارش بعد از زایمان برطرف می‌شود؟

این نوع خارش‌ها معمولا چند روز پس از زایمان برطرف می‌شود و هیچ اثری از خود به جا نمی‌گذارد اما در تعداد کمی از خانم‌ها این خارش و جوش‌های پوستی دو تا چهار هفته بعد از زایمان باقی می‌مانند. بر همین اساس PUPP به ندرت در بارداری‌های بعدی اتفاق می‌افتد و تشخیص این بیماری با پزشک است چون ممکن است با دیگر خارش‌های دوران بارداری اشتباه شود.

خارش در بارداری

درمان خارش پوستی در بارداری چیست؟

درمان این خارش‌و جوش‌های پوستی در دوران بارداری با لوسیون‌های پوستی انجام می‌شود. برای درمان این عارضه ابتدا با لوسیون‌های پوستی مخصوص طبق نظر پزشک استفاده می‌شود و در صورت عدم پاسخ به این لوسیون‌ها، مادر باردار نیاز به درمان دارویی پیدا می‌کند. استفاده از شوینده‌های ملایم و لوسیون‌های مرطوب‌کننده مخصوص دوران بارداری، از خشکی پوست پیشگیری می‌کنند اما برای این نوع خارش دوران بارداری راه پیشگیری وجود ندارد.

ارسال نظر شما

login captcha

عالیه تشکر

سلام .من هم درماه هفتم دچارخارش وکهیر و(شبیه )جوش شدیددر پاها وبدنم شدم که واقعا دوران خیلی سختی بود .همه فکرمیکردیم از زیره ست که مقدارکمی توغذا ریخته بودم وخورده بودم تا اینکه به دکترم مراجعه کردم و دگتر گفت که حساسیت دوران حاملگیه وعادیه به چیزی خاصی هم مربوط نمیشه ولی اگه بیشتر بشه برای بچه ضرر داره ومجبوریم زایمان زودرس انجام بدیم وبرام 6تا امپول بتامتازون (دردونوبت 3تایی دردوروز )برای تشکیل شدن ریه جنین و قرص لوراتادین و کرم هیدروکورتیزون وکالامین برای کم شدن خارش و جوشها تجویزکرد .خیلی نگران بودم و لی روز به روز بدتر میشدم که بهتر نمیشدم .درطول روز همش گریه میکردم و اذیت میشدم تاهمسرم منو برد دکتر معتبر طب سنتی .ودکتر گفتش که به تازگی چیزی خوردی که بدنت نسبت به اون حساس بوده من هم گفتم که کمی زیره خوردم و گفت شاید ازاون باشه و گفتش وروزی چهارنوبت خاک شیر (بدون شکر وبااب جوشیده درست کنم .بعد از ولرم شدن بخورم )و روزی 3لیوان عرق شاهتره وهمچنین انار با پرتقال (خنکی جات)زیاد بخورم وبدنم رو با عرق بید مرطوب کنم وقرص اهن هم نخورم و اهن بدنم رو از راه طبیعی تامین کنم .این کارهارو انجام دادم ولی قرص اهنم رو قطع نکرم کمی بهتر شدم که دو روزبه طور اتفاقی قرص اهنم رو نخوردم ودیدم که خارشم کم شده با هماهنگی دکترم قرص اهنم رو قطع کردم که خدا رو شکر هم خارشم و هم جوشها و کهیر ها خیلی کم شدن و رفتن (دکترم درماه هفتم برای تامین اهن و فریتین بدنم قرصم رو از ففول وبه فرامکس تغییر داده بود معلوم شد بدن من نسبت به این قرص حساسه .خواستم دوستانی که درگیر این مشکل هستند براشون تجربه باشه .من خیلی ازنظرهای دوستان تو نینی سایت استفاده کردم و خیلی از نگرانی های بی موردم برطرف شده .ممنووووووون از همه
1873
2103

پربازدیدترین ها

نوزاد در ۲۴ ساعت اولیه زندگیش

ترجمه

1 هفته پیش
|
10937 بازدید

خواص موز برای کودکان

ترجمه

5 روز پیش
|
2130 بازدید