1313
شایع‌ترین سرطان‌هایی که کودکان به آن مبتلا می‌شوند کدامند؟

شایع‌ترین سرطان‌هایی که کودکان به آن مبتلا می‌شوند کدامند؟

1395/01/24 بازدید7361

نی نی سایت: دیدن بچه‌های کوچکی که روی تخت بیمارستان خوابیده‌اند و به دلیل بیماری سرطان و شیمی‌درمانی مو‌های خود را از دست داده‌اند، دل هر ببیننده‌ای را به درد می‌آورد. اما واقعا چه عواملی باعث بروز سرطان در بچه‌ها می‌شود؟ به همین دلیل از دکتر سید محمد‌کاظم نوربخش، متخصص اطفال و فوق‌تخصص خون و انکولوژی اطفال، درباره این بیماری و روش‌های درمانی آن پرسیدیم. این گزارش در دو قسمت منتشر می شود و شما در قسمت اول با شایع ترین انواع سرطان ها که کودکان را مبتلا می کند، آشنا می شوید.


شیوع سرطان در کودکان

دکتر نوربخش، درباره شیوع سرطان در بین کودکان و نوزادان می‌گوید:« خوشبختانه بچه‌ها نسبت به افراد بالغ، کمتر مبتلا به سرطان می‌شوند. اما شایع‌ترین سرطان در میان کودکان سرطان خون است که به دو نوع اصلی ALL و AML تقسیم می‌شود. 70 تا 75 درصد از بچه‌ها به نوع ALL و 20 تا 25 درصدشان به نوع AML مبتلا شده و بعضی از بچه‌ها هم به نوع مزمن سرطان یعنی نوع CML مبتلا می‌شوند. به انواع این سرطان‌ها لوکِمی هم می‌گویند.»
 

انواع سرطان در کودکان

دکتر نوربخش درباره انواع سرطان‌ها توضیح می‌دهد:« بعد از لوکِمی‌ها، سرطان بافت هم‌بند و سرطان مغز (تومور‌های مغزی) در اطفال شایع‌تر‌ند که این تومور‌ها معمولا توپُر هستند. سرطان مغز در بچه‌ها معمولا از حدود سن شیرخوارگی تا سن بالاتر دیده می‌شود و همچنین سرطان نوروبلاستوما نیز معمولا شیرخواران و کودکان سن پایین‌را درگیر می‌کند. تومور‌های بافت هم‌بند مانند تومور لنفوم هوچکین و غیر هوچکین و سرطان‌های سارکوم مانند رابدومیوسارکوم که در سلول‌های بافت نرم (سلول عضلات) بروز می‌کند، ‌از دیگر سرطان‌های شایع در کودکان هستند. همچنین تومور‌هایی مانند یووینگ، سارکوما و تومور استئوسارکوما از تومور‌های استخوانی در کودکان هستند .تومور‌های کلیوی مانند تومور ویلمز هم در کودکان بروز می‌کند. تومور‌های نادر‌تر و خوش‌خیم‌تر از مواردی که گفته شد نیز وجود دارد.»
 

تا به حال منشأ مشخص و دقیقی برای بیماری سرطان پیدا نشده است

علت سرطان در کودکان

تا به حال منشأ مشخص و دقیقی برای بیماری سرطان پیدا نشده است. دکتر نوربخش در همین‌باره توضیح می‌دهد:« اما ریز‌فاکتور‌هایی وجود دارند که زمینه را برای بروز این بیماری مساعد می‌کنند. این ریز فاکتور‌ها شامل بیماری‌های ژنتیکی، بیماری‌های کروموزومی، نقص ایمنی، وجود برخی ژن‌ها و اختلالات کروموزومی هستند. بعضی از ومور‌ها با اختلالات ژنتیکی و سابقه‌ی خانوادگی ارتباط مستقیم دارند. نقش بعضی از ویروس‌ها در بروز سرطان ثابت شده و حتی مصرف بعضی از دارو‌ها هم باعث می‌شود سر و کله‌ی این بیماری در بدن پیدا شود. چون این دارو‌ها می‌توانند باعث تغییر ژنوم بافت‌ها و تغییر DNA می‌شود.»
 

عوامل موثر در بروز سرطان

ثابت شده که قرار گرفتن در معرض نواع اشعه‌ها و حتی اشعه‌های الکترومگنتیک، نزدیک بودن به کابل‌های فشار قوی برق و دود سیگار در بروز این بیماری موثر است. حتی مردانی که در کارخانه‌های املاح و مواد معدنی کار می‌کنند و با سرب و انواع مواد معدنی سر و کار دارند،‌شانس زیادی برای ابتلا به سرطان دارند. همچنین افرادی که به بعضی اختلالات نقص ایمنی مانند آنِمی فانکونی مبتلا هستند، احتمال دارد به این بیماری مبتلا شوند. مصرف فست‌فود‌ها، رژیم غذایی پر‌کالری،‌استفاده از غذا‌های آماده،‌مصرف غذا‌هایی که مواد نگه‌دارنده‌ی زیادی دارند نیز احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.
 

علائم سرطان در کودکان

این فوق تخصص خون و انکولوژی اطفال می‌گوید:« علائم انواع سرطان‌ها با توجه به نوع‌شان متفاوت است. مثلا از علائم سرطان خون می‌توان به ضعف، بی‌حالی، رنگ‌پریدگی، خستگی زودرس، کبودی در پوست،‌خونریزی، افزایش تورم در غدد لنفاوی زیر بغل،‌گردن و نقاط دیگر بدن، درد استخوان و لنگیدن و گاهی بزرگی کبد و عفونت‌های مکرر اشاره کرد. کودکانی که به سرطان مغز یا تومور مغزی مبتلا می‌شوند،‌معمولا دچار سردرد، بی‌قراری، تهوع، استفراغ، سردرد‌های صبحگاهی،‌اختلال در بینایی می‌شوند. این بچه‌ها گاهی همراه با سردرد اجابت مزاج، سرفه، اختلال در شخصیت، خلق و رفتار هم پیدا می‌کنند. همچنین گاهی فشار خونشان بالا است و حرکات غیر‌طبیعی و انحراف چشم دارند. بنابر‌این همه‌ی این عوامل باعث می‌شود که پزشک به این بیماری مشکوک شود.»
تومور‌ها یا سرطان‌های بافت هم‌بند هم می‌توانند گاهی منجر به تب‌های طولانی شوند و گاهی در نقطه‌ای از بدن توده ایجاد کنند و در بعضی موارد هم موجب لنگیدن شوند. لنفوم هوچکین اگر در شکم بروز پیدا کند،‌ باعث درد شکم، یبوست، استفراغ، تب طولانی، خارش، تعریق شبانه و به ندرت کاهش وزن چشمگیر می‌شود.

ارسال نظر شما

login captcha
آمین
الهی امین
ان شاءالله
انشالله هیچ بچه ای تو دنیا به این بیماری دچار نشه خدا همه مریضارو شفا بده مخصوصا بچه هارو