833
خواص دو میوه پرطرفدار بهاری

خواص دو میوه پرطرفدار بهاری

1395/01/14 بازدید699

نی نی سایت به نقل از ماهنامه دنیای تغذیه: نوبرانه‌های فصل بهار که پیش از آمدن فصل بهار بر روی چرخ دستی فروشندگان دوره گرد، در سطح شهر خریداری می شوند سرشار از ارزش تغذیه ای هستند. درصورتی که این میوه‌ها قبل از مصرف، ضد عفونی نشوند، احتمال ابتلا به بیماری های عفونی گوارشی از جمله حصبه و مسمومیت های غذایی وجود خواهد داشت.
هرچند که برخی از افراد اختلالات گوارشی پس از مصرف این میوه ها را به دلیل "سرد" بودن آن ها می دانند. در واقع گرد و غبار نشسته بر روی این میوه ها حاوی بسیاری از میکروب ها بوده که منجر به عوارضی شبیه همان "سردی کردن" می شوند.
از طرفی برخی از این میوه‌ها تنها با آب جوی، چاه و دیگر آب‌های غیر بهداشتی توسط فروشنده‌ها شسته شده و بنابراین مصرف کننده‌ها را گرفتار بیماری‌های گوارشی و حتی بسیاری از بیماری‌های عفونی که عوارض جدی در پی دارند، می‌شود. بنابراین قبل از مصرف رعایت نکات بهداشتی ضروری است.
 

گوجه سبز؛ مقوی اعصاب

در صورتیکه گوجه سبز به مقدار مناسب مصرف شود، خاصیت مُسهلی نداشته و تنها ممکن است خوردن نشسته ی آن منجر به ورود میکروب ها به بدن شود که به ناراحتی های گوارشی از قبیل دل درد و اسهال منجر شود. این میوه به دلیل اینکه حاوی پیش ساز ویتامین A است، برای بینایی مفید است.
گوجه سبز سرشار از ویتامین های B و C است و به همین جهت برای آرامش اعصاب نیز مفید است.
مصرف گوجه سبز ممکن است حالتی از حساسیت موقت را در دهان و دندان های برخی افراد مصرف کننده ایجاد کند. هر صد گرم گوجه سبز 30 کیلوکالری انرژی دارد.
مصرف میوه گوجه سبز ضد عفونی شده یا به صورت کمپوت، خورش و ترشی در حد مناسب، هیچ گونه خطری را متوجه مصرف کننده نمی کند و مواد مغذی مناسبی را نیز به بدن می‌رساند.
 

توت فرنگی؛ بمب ویتامین!

از دیر باز همه قسمت های این گیاه مصرف دارویی داشته است و از برگ و ریشه آن که حاوی مقدار قابل ملاحظه ای تانن است که به عنوان ضد اسهال وادرارآور استفاده می‌شده است. توت فرنگی به صورت‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد: خام، جوشانده، مربا، شربت و بستنی. توت فرنگی منبعی سرشار از فیبر، ویتامین C، فولات، پتاسیم و آنتی اکسیدان ها است.
توت فرنگی به عنوان یک جایگزین شیرین، باعث افزایش سلامت قلب، کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان و در کل سلامت بدن شود. همچنین دارای املاح کلسیم، آهن و فسفر است.
یک واحد توت فرنگی معادل 8 عدد است که 50 کیلوکالری انرژی دارد. توت فرنگی مانند سایر توت ها مثل شاه توت، توت سفید، تمشک و... اثرات مفیی بر عملکرد روده و مثانه دارد.
تحقیقات اخیر نشان داده است، دریافت روزانه یک واحد توت فرنگی باعث افزایش قابل توجهی در مقدار فولات خون شده و نیز در درمان پرفشاری خون مؤثر است. همچنین پژوهش های پیشین نشان داده‌اند این میوه منجر به بهبود عملکرد حافظه و کنترل التهاب مفاصل می‌شود.

 

 

 

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
1066
1133