1478
آمپول روگام چه زمانی باید استفاده شود؟

آمپول روگام چه زمانی باید استفاده شود؟

1398/10/22 بازدید62845

متخصصان به مادرانی که گروه خونی منفی دارند و گروه خونی جنین‌شان مثبت است توصیه میکنند که آمپول روگام بزنند. اما بسیاری از این مادران دلیل تزریق این آمپول و کاربرد آن را نمی‌دانند. بنابر‌‌این ما برای آشنایی خانم‌های باردار با کاربرد این آمپول در بارداری‌شان، از دکتر مینا اکرمی، متخصص جراحی زنان و زایمان و نازایی، درباره آمپول روگام و تأثیر آن بر برن مادر پرسیدیم.
 

شرایط تزریق آمپول روگام چگونه است؟

آمپول روگام برای همه خانم‌های باردار توصیه نمی‌شود و تنها برای خانم‌های بارداری کاربرد دارد که گروه خونی‌آنها منفی و گروه خونی همسر‌شان مثبت باشد و گروه خونی جنین نیز مثبت تشخیص داده شود. وقتی جنین داخل شکم مادر قرار دارد و بین این دو ارتباط خونی برقرار است پادتن‌های مثبت نوزاد وارد بدن مادر می‌شوند و بدن مادر به این پادتن‌ها واکنش نشان می‌دهد.

تزریق آمپول رگام

آمپول روگام چه تاثیری دارد؟

واکنش پادتن‌ها در حاملگی اول رخ نمی‌دهد چون انتقال خون بین مادر و جنین در اواخر بارداری بیشتر است. اما واکنش به پادتن‌های مثبت جنین، در حافظه پادتن‌های مادر می‌ماند و در بارداری دوم پادتن‌های منفی بدن مادر با حمله به سلول‌های هموگلوبین جنین آنها را از بین می‌برند که جنین بر اثر آن دچار آنمی یا کم‌خونی شدید می‌شود.
به یاد ماندن واکنش‌ها در حافظه پادتن‌ها مانند این است اگر شما دچار آبله‌مرغان شده و درمان شوید، واکنش‌هایی که پادتن‌های سیستم ایمنی بدن شما به این بیماری نشان داده‌اند در حافظه آنها می‌ماند. بنابر‌این آنها می‌دانند که بار دیگر چطور باید آن بیماری را از بین ببرند و شما دیگر به آبله‌مرغان مبتلا نمی‌شوید. 

 

عدم تزریق آمپول روگام و احتمال سقط جنین

جالب است بدانید آمپول روگام از پادتن‌های مادری که حساس شده تهیه می‌شود. در صورتی که مادرانی با این شرایط برای زدن آمپول روگام مراجعه نکنند، جنین‌شان سقط می‌شود و یا بسته به شدت حساسیت پادتن‌های بدن مادر، جنین دچار آنمی شدید، ورم شدید کبد و پوست و بزرگ شدن قلب می‌شود و پس از تولد جان خود را از دست می‌دهد.
معمولا همین که بدانند گروه خونی مادر منفی و گروه خونی پدر مثبت است، آمپول روگام را به مادر تزریق می‌کنند. بر همین اساس گفته میشود مادر باردار با گروه خونی منفی باید درهفته 28 بارداری آمپول روگام تزریق کند. پس از به دنیا آمدن نوزاد، اگر گروه خونی او منفی باشد تزریق مجدد آمپول روگام لازم نیست اما در صورت مثبت بودن گروه خونی جنین، مادر باید 72 ساعت پس از هر نوع زایمان و سقط، آمپول روگام تزریق کند.

ارسال نظر شما

login captcha

سلام. من امروز رگام تزریق کردم. 32 هفته  و یک روز هستم. توی دفترچه بهداشت نوشته بین 28 تا 34 هفته تزریق گردد. واقعا نگران شدم . دیر اقدام کردم؟ الان من چکار باید کنم؟

@سولماززز

سلام دوست عزیز همان طور که خود ذکر کرده اید و در پرونده های بهداشتی در مراکز بهداشت قید شده است آمپول رگام  بین هفته  ۲۸ تا ۳۴ هفته بارداری تزریق می شود موفق باشید 

@سولماززز

عزیزم هزینش چند شد؟

@نرگس۷۱۳۵

نرگس جون. قیمت آزادش 230 تومنه. با دفترچه یک سوم میشه. 80 تومن. البته شهرای مختلف ممکنه قیمتاشون کمی بالا پایین باشه.

سلام خسته نباشید

من توی ۶ هفته هستم چندروزی هست لکه بینی دارم  دکترم گفتن آمپول رگام رو تزریق کنم، اگه انقدر زود تزریق بشه مشکل ساز نمیشه؟ آخه همه میگن توی ۷هفته باید تزریق بشه

@maryamts

سلام دوست عزیز نگران نباشید خیر مشکلی ندارد می توانید طبق دستور پزشک معالج خود این آمپول را تزریق نمایید موفق باشید 

تو هفته ۲۹ اگر بزنم دیره؟

@هدیهh

دوست عزیز خیر مشکلی ندارد می توانید تحت نظر پزشک معالج خود آمپول رگام را تزریق کنید موفق باشید.

فقط اگر مادر منفی و پدر مثبت باشه...منم باید 7 ماهگی بزنم
اگر مادر مثبت باشه و پدر منفی باز هم نیاز ب تزریق این امپول هس؟