1342
شیوع یک جراحی عجیب بین زنان ایرانی/ لابیاپلاستی چه عوارضی دارد؟

شیوع یک جراحی عجیب بین زنان ایرانی/ لابیاپلاستی چه عوارضی دارد؟

1394/11/24 بازدید17457

نی‏ نی سایت: می‌گوید همه چیز با بی‌محلی و رو برگرداندن شوهرش شروع شد. اوایل دلیل این بی‌اعتنایی‌ها را نمی‌فهمید و حس می‌کرد پای زن دیگری در میان است. اما این قصه که خودش می‌گوید برایش کم پر غصه نبوده، همان شبی آغاز شد که با دیدن بی‌محلی او، داد و بی‌داد می‌کند و از رقیب ندیده و نشناخته‌اش حرف می‌زند. حرفی که ای کاش هیچ وقت نمی‌زد و خودش می‌گوید که کاش همسران انقدر با هم راحت بودند که می‌توانستند درمان دردهای هم باشند. 
مینا می‌گوید: «همین‌که از سردی‌های اخیرش و رو گرداندن‌هایش پرسیدم و آن را به زن دیگری ربط دادم، سرش را چرخاند و گفت تو نمی‌توانی کمکی به من بکنی... بدنت زشت و آویزان و سیاه است. اصلا لذتی که یک مرد از رابطه زناشویی می‏برد را من نمی‌برم... کاش فکری برای نگه داشتن زندگی‌مان می‌کردی... اگر نمی‌شناختمت می‌گفتم شاید تا امروز هم‌خوابه خیلی‌ها بوده‌ای. حرف‌هایی که مثل آب یخ از سر و صورتم پایین می‌ریخت. شاید برای اولین بار بود که به دستشویی رفتم و زل زدم به بدن خودم. دروغ نمی‌گفت اما من بی‌تقصیر بودم.»
دکتر می‏گوید که چاره ‏اش لابیاپلاستی یا همان جراحی پلاستیک بر روی لابیا (لب‏های اطراف واژن) است که می‏تواند به تنهایی یا همراه با واژینوپلاستی انجام شود. این جراحی می‏تواند بر روی لب بزرگ یا لب کوچک اندام تناسلی زن انجام شود. لابیاپلاستی اندازه و شکل لابیا را تغییر داده و می‏تواند آنها را کوچک‏تر کرده یا تقارن بین آنها را اصلاح کند این عمل معمولا همراه عمل واژینوپلاستی؛ جراحی سفت کردن واژن‌هایی که به خاطر زایمان یا بالارفتن سن گشاد شده‌اند، انجام می‏شود.

دردسرهایی که چندان به مکافاتش نمی ‏ارزد
میترا اما شرایطش کاملا فرق دارد. او تازه جدا شده و این تصمیم هیچ ربطی به حرف‏ ها و جدل‏ هایش با همسر قبلی ‏اش ندارد. خودش می‏گوید: «اعتماد به نفسم را گرفته بود. دوست نداشتم در روشنایی با همسرم رابطه داشته باشم. خودم بیشتر خجالت می‏ کشیدم.» اما حالا که این کار را انجام داده هم چندان از آن راضی نیست. می‏گوید: «بیش از حد و غیرطبیعی کوچک شده و به نظرم حالا هم از ریخت افتاده است. این‏که می‏ گویند این عمل روی حس آدم تاثیر دارد، درست نیست. به نظرم آن هایی که معتقدند دوست داشتن و عشق و... در زناشویی تاثیر بیشتری دارد تا اندام تناسلی، راست می‏ گویند.»

 ممنوعیت‏ های بعد از عمل برای میترا، 3 ماه نزدیکی نداشتن بوده که برای او که تازه جدا شده بود، کار دشواری نبود. اما این‏که در هر جا و هر زمانی بخواهید دامن بپوشید، کمی کلافه‏ کننده است. البته حرف از آن روزها که می‏ شود چند بار خودش را به نشانه چندش شدن تکان می‏ دهد و می‏ گوید: «بعد از عمل همه واژنم را تا 2 روز پر از گاز استریل کردند که خون وارد رحم و جاهای دیگر نشود. البته عادت ماهانه نبودن از شرایط این چنین عملی است. 2 روز تحمل سوند و بی‏ حمامی و درد و کلی مکافات دیگر که حتی نمی‏ توانی در‏باره‏ اش با کسی حرف بزنی.» میترا که سال گذشته عمل کرده است، 1.5 میلیون بابت آن هزینه کرده. اما خودش می‏ گوید هزینه این عمل حالا 3 میلیون شده است.

همیشه پای یک مرد در میان است؟
 (میم. سین)، متخصص زنان، درباره تاثیر این عمل در زن‏ها می‏ گوید: «به استثنای مواردی که عمل برای زنان واجب بوده و دلایل درمانی دارد، مثل عمل‏ های ترمیمی برای نقص ‏های مادرزادی که واژن را بدشکل کرده و مانع از ادرار طبیعی، عادت ماهیانه یا عمل جنسی می‏ شود، توجه به چنین مواردی از سوی زنان بیشتر به علت اصرار همسران یا اعتماد به نفس نداشتن آنان است. این نکته را بارها به بیماران خود گفته‏ ام که جمع کردن بافت واژن از طریق عمل جراحی، الزاما باعث بالا بردن واکنش جنسی نمی‏ شود. بلکه گاهی معکوس عمل کرده و این حساسیت جنسی به درد منجر خواهد شد. بد نیست این را بدانیم که هیچ شکل مشخصی برای واژن و لب‏ های آن وجود ندارد که خانم‏ ها فکر می‏ کنند اندام تناسلی‏ شان غیرطبیعی است.»
عفونت، تغییرات دائمی در احساسات، درد مستمر، زخم از شایع‏ ترین مشکلاتی است که ممکن است پس از این عمل برای فرد به وجود بیاید. امری که گاه می ‏توان بی تن دادن به تیغ جراحی آن مشکل را برطرف یا درمان کرد. این متخصص زنان می‏گوید: «تمریناتی مثل کگل می‏تواند ضعف و شلی عضلات واژن را بهبود دهد و تحریک جنسی را بیشتر کند. خانم‏ ها بهتر است به چنین شیوه‏ هایی روی آورند تا عمل کردن.» 

بیمه را فراموش کنید
با کلینیک که تماس می‏گیرم و از هزینه‏ ها و استفاده از بیمه می‏پرسم، منشی می‏گوید: «بیمه‏ ها عمل‏ های واژینوپلاستی و لابیاپلاستی و هر عمل زیبایی و پلاستیک دیگری را که انتخابی هستند، پوشش نمی‏ دهند.» این در حالی است که با پیگیری از کلینیک‏ های دیگر متوجه شدیم، در موارد محدودی که این عمل‏ ها ضروری شمرده می‏شود، مثل بزرگ شدن لابیا در اثر استفاده زیاد تستوسترون، مشکلات مادرزادی یا ناراحتی‏ های مزمن، می‏توان از بیمه نیز استفاده کرد. جراحان زیبایی معتقدند این عمل جراحی می‏تواند بلافاصله بعد از زایمان یا پس از آن انجام شده و پزشک دهانه واژن را با زدن چند بخیه تنگ‏تر کند. اما عمل تنگ کردن واژن (پرینورافی) یک نوع عمل جراحی ترمیمی محسوب می‏شود که هدف آن کاهش سایز ورودی واژن است. که با انجام این عمل، مقاربت جنسی، یک ماه پس از عمل توصیه می‏شود. دکتر مریم مهاجری می‏گوید: «این‏گونه عمل‏ها معمولا با بی‏هوشی عمومی یا بی‏حسی موضعی قابل انجام است و حدود یک ساعت طول می‏کشد. بهبودی پس از عمل هم حداقل تا یک هفته طول خواهد کشید، اما مقاربتی نباید حداقل تا یک ماه اتفاق بیفتد.»
زهرا که یکی از موارد عمل کرده این نوع جراحی زیبایی است، می‏ گوید: «چیزی که به من نگفتند این بود که بعد از جراحی، کبودی، ورم، درد مدتی طول خواهد کشید. یک ‏ماه پیش از ازدواج تصمیم گرفتم برای بهتر شدن بدنم، لابیاپلاستی کنم. بهم گفتند تا یک ‏ماه دیگر می ‏توانی نزدیکی هم داشته باشی. اما یک‏ ماه پس از عمل نه تنها هنوز ورم‏ ها از بین نرفته بود، بلکه قادر به نزدیکی هم نبودم. از طرفی همسرم مدام شماتت‏م می‏ کرد که چرا چنین کاری کردم.»

ورود دوشیزگان ممنوع
سمیه علیزاده، متخصص زنان می‏گوید: «مونس پلاستی، واژینوپلاستی، هاپمنوپلاستی، لبیوپلایستی، افزایش G- spot، برداشتن پوست یا روکش کلیتوریس، فرونوپلاستی، پرینوپلاستی و ... پیش از این رایج نبود و حالا با مد شدن انواع عمل‏های زیبایی مورد توجه قرار گرفته است. بد نیست به این توجه کنیم که تا سال 2000 در جهان تنها 163 مورد جراحی لبیاپلاستی گزارش شده بود که 36 درصد این جراحی برای زیبایی و 64 درصد به علت مشکلات لباس پوشیدن و درد انجام شده بود. حالا این عمل‏ها چندان ربطی به درمان ندارد. معمولا حداقل سن برای انجام جراحی لبیاپلاستی 18 سال است، در حالی که ما امروز شاهد مراجعه دختران 15 ساله‏ای هستیم که می‏خواهند این عمل را انجام دهند. جراحی که چندان برای افراد دوشیزه توصیه نمی‏شود.»
اما آنهایی که باید فعلا بی‏خیال این عمل شوند و کمی آن را به تاخیر بیندازند، زنان باردار و کسانی هستند که دچار بیماری‏های زنان شده‏اند. این افراد بهتر است اولویت را رعایت کرده و زایمان کرده و درمان کنند و بعد سراغ جراحی بروند. اما بیماران سیگاری نیز ممکن است پس از این عمل دچار چسبندگی و باز شدن زخم شوند. البته از فاکتورهای دیگری که می‏تواند خطر زخم شدن را افزایش دهند اختلالات کلاژن‏سازی و دیابت است.
روش‏ها یکی دو تا نیست. برای پول خرج کردن زیباتر شدن، البته اگر عمل موفقیت‏آمیز باشد، روش‏های زیادی وجود دارد. یکی از این روش‏ها سیستم نخ است. فرزانه که چندان دل خوشی از این روش ندارد می‏گوید: «این همان چیزی است که برای لیفت صورت و بدن استفاده می‏شود. خب این حرفی بود که کمی مطمئنم کرد به آن تن دهم. برای لیفت پرینه و واژن از نخ‏ها قابل جذب استفاده می‏شود و اثر آن تا اخر عمر در پرینه در صورتی که بیماران زایمان طبیعی نداشته باشد باقی می‏ماند. عمل کاملا سرپایی بود و با بی حسی موضعی انجام شد. نیاز به درمان آنتی بیوتیک تزریقی هم نداشت و فقط 5 روز مصرف آنتی بیوتیک خوراکی کافی بود. گفتند باید 4 تا 6 هفته بعد از گذاشتن نخ نزدیکی نداشته باشم. اما با رعایت همه این نکات پس از اولین نزدیکی، نخ‏ها پاره شد و الان در نوبت دوم جراحی هستم. این‏بار می‏خواهم لیزر را امتحان کنم.»

آخر این خط کجاست؟
دستگاه لیزر واژینال که از آن به عنوان تنگ کردن واژن بدون عمل جراحی استفاده می‏کنند، برای درمان علائم یائسگی مثل خشکی واژن و سوزش و دردهای هنگام نزدیکی، موثر است. همچنین این روش برای درمان بی‏ اختیاری ادراری استرسی که در خانم‏ ها بسیار شایع است کاربرد دارد و بی‏ اختیاری ادرار را کاملا از بین می ‏برد و افتادگی مثانه و واژن را برطرف می‏ کند. دکتر شمس، جراح زیبایی، در این‏ باره می‏گوید: «این روش باعث روشن کردن رنگ دستگاه تناسلی خانم‏ها و جمع کردن و کوچک کردن لبیاها و تنگ کردن کانال واژن می‏شود به طوری که قابل قیاس با عمل تنگ کردن واژن و پرینورافی (ترمیم دستگاه تناسلی خارجی خانم‏ها) است.» طول مدت عمل 10 دقیقه است و نیاز به مصرف مسکن و بی‏حسی ندارد و خبری از خونریزی نیست. اما بعد از این عمل بیمار بهتر است 5 روز آنتی بیوتیک موضعی و یا خوراکی استفاده کند. فرزانه می‏گوید: «این دومین جلسه است که برای لیزر درمانی می‏ آیم. دکتر گفته 3 تا چهار جلسه با فاصله هر دو تا چهار هفته باید این درمان انجام شود. اشتباهی کرده‏ ام که باید تا آخر ادامه‏ اش دهم چون با پارگی نخ ‏های لیفت وضعیت بدنم بدتر شده است.»
اما آخر این خط کجاست؟ به اعتقاد روانشناسان تا زمانی که اعتماد به نفس فرد پایین باشد و نخواهد تفاوت‏ های فردی خود با دیگران را بپذیرد شاهد شیوع چنین جراحی‏ هایی خواهیم بود. جراحی ‏های به اصطلاح زیبایی که همه را یکسان کرده و هویت فردی افراد را از آنها خواهد گرفت. چنین عمل‏های زیبایی جز آنکه همه را شبیه هم کند به شکلی که انگار از یک کارخانه بیرون آمده‏اند فایده دیگری نخواهد داشت. افراد باید عزت نفس و اعتماد به نفس خود را افزایش دهند تا هدف گلوله یکسان‏ سازی واقع نشوند.

ارسال نظر شما

login captcha

اینم مثل جراحی بینی میمونه دیگه . وقتی لازم دارن چرا انجام ندن. ولی خوب هر چی دکترت بهتر باشه عوارض جراحی هم قطعا کم تر می شه. 


@عروس_سوسن_خانم

اگه چیزی نیاز به اصلاح داره که خوبه انجام بشه وگرنه وسواس زیاد خوب نیست. 

خیلی جراحی حساسیه باید پیش دکتر با تجربه ای انجام بشه. 

من لابیاپلاستی می خوام بکنم یه دکتر خوب به من معرفی می کنید؟

جراحی زیبایی واژن بدون بخیه انجام میشه و عوارضی برای فرد نداره

لابیاپلاستی خیلی خوبه عوارضی هم نداره . 

من برای لابیاپلاستی 2 سال پیش رفتم پیش دکتر بهمن پور خیلی راضی هستم هیچ عوارضی هم نداشتم . 

@سپیده 22

من جراحی زیبایی واژن انجام دادم ، خیلی راضیم هم خودم هم همسرم