1168
آیا ویتامینِ آبمیوه می‌پرد؟

آیا ویتامینِ آبمیوه می‌پرد؟

1394/11/17 بازدید4547

نی‌نی سایت: شاید شما هم این را شنیده باشید که می‌گویند آبمیوه را باید بعد از گرفتن بلافاصله استفاده کرد چون ویتامین آن می‌پرد! اما این حرف درست است؟ یعنی آبمیوه مانند الکل خاصیتی دارد که باعث فرار بودن آن می‌شود یا اصلا چنین چیزی صحت ندارد؟

در این مورد با سمیه کمالیان، کارشناس تغذیه و رژیم درمانی مشورت کردیم، اما او پیش از اینکه جواب سوال ما را در این مورد بدهد، می‌گوید: «در مورد مصرف آبمیوه‌های تازه باید ابتدا چند نکته را به شما یادآور شوم؛ اول اینکه ما با وجود مفید بودن آبمیوه و وجود ویتامین در آن به مصرف آبمیوه توصیه نمی‌کنیم؛ چون فیبر را که ماده بسیار با ارزش میوه‌هاست و برای تضمین سلامت دستگاه گوارش بسیار سودمند است، در آبمیوه کاملا از آن می‌گیریم. از نظر کارشناسان تغذیه مصرف میوه به مراتب بهتر از آبمیوه است.

ثانیا خیلی از گروه‌های جامعه نظیر افراد دیابتی و افراد با اضافه وزن اصلا نباید آبمیوه بخورند چون قند محتوی در آبمیوه‌ها بالاتر از میوه است. به عنوان مثال شما در حالت معمول می‌توانید یک الی دو هویچ بخورید و به همان مقدار هم قند دریافت می‌کنید، اما برای یک لیوان آب هویچ ممکن است از 10عدد هویچ استفاده کنید که به مراتب قند بالاتری را در حجم کمتری دریافت می‌کنید.»
کمالیان درباره مواردی که فرد می‌خواهد از آبمیوه استفاده کند، توضیح می‌دهد: حالا در صورتی که فرد به هر دلیلی قادر به مصرف میوه نیست و به طور موقتی باید از آبمیوه استفاده کند یا به صورت تفننی می‌خواهد آبمیوه تازه استفاده کند، بهتر است پس از گرفتن آب میوه آن را به صورت تازه مصرف کند. البته این موضوع در مورد ویتامین ث بسیار حائز اهمیت است چون با گذشت زمان میزان آن به شکل قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.
این کارشناس تغذیه تاکید می‌کند: با توجه به اینکه در این فصل آبمیوه‌های دارای ویتامین ث بیشتر مصرف می‌شوند و نیز از آنجا که نیاز بدن به این ویتامین تقریبا بالاتر از سایر ویتامین‌هاست، از دست دادن آن کار مناسبی نیست. 
سمیه کمالیان در نهایت درباره اینکه این خاصیت منحصر به ویتامین ث است یا تمامی ویتامین‌ها را شامل می‌شود، گفت: «ویتامین ث بسیار ناپایدار است، اما سایر ویتامین‌ها تحت تاثیر زمان نیستند، و نگهداری در یخچال و استفاده آنها در نوبت‌های بعدی تاثیر چندانی در کاهش کیفیت آنها ندارد.» 

 

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
1066
1133