1188
چرا کودکم جایش را خیس می‌کند؟/ 6 دلیل رایج برای شب‌ادراری کودکان

چرا کودکم جایش را خیس می‌کند؟/ 6 دلیل رایج برای شب‌ادراری کودکان

1394/11/14 بازدید5315

نی‌نی سایت: جانتان به لب رسیده از بس ملافه و تشک شسته‌اید؟ نمی‌دانید چرا کودکتان شب‌ادراری دارد؟ شما تنها نیستید. والدین زیادی با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند. اینکه چرا کودک دچار شب ادراری می‌شود هنوز به طور کامل مشخص نشده است. برای بسیاری از کودکان شب ادراری مرحله‌ای طبیعی از فرآیند رشد به شمار می‌آید و به احتمال فراوان به یک یا چند فاکتوری که در زیر مطرح شده است مربوط می‌شود:

 

1. بدن کودک هنوز در حال رشد است. اندام‌هایی نظیر مثانه، سیستم عصبی و مغز کودک همچنان در حال رشد و تکامل است. همانطور که نمی‌توان کاری برای رویش سریع دندان انجام داد، در این خصوص نیز کاری نیست که بتوان صورت داد و باید صبر کرد تا این مراحل رشد به طور طبیعی طی شوند.

2. فاکتور ژنتیکی دخالت دارد. تحقیقات نشان داده که اگر یکی از والدین در دوران کودکی خود دچار شب ادراری می‌شدند، این احتمال وجود دارد که کودکشان  نیز چنین مشکلی را تجربه کند.
3. کودک ادرار زیادی درهنگام شب تولید می کند. این احتمال وجود دارد که بدن کودک هنوز نمی‌تواند هورمون‌های مورد نیاز برای کاستن از حجم ادرار در شب هنگام تولید کند که نتیجه آن شب ادراری خواهد بود. درحالی که تصور می‌شود نوشیدن مایعات به میزان زیادی در آستانه به خواب رفتن می‌تواند نقش زیادی در شب ادراری کودک داشته باشد اما تحقیقات نشان داده که اصولا محدودکردن کودک برای نوشیدن مایعات نمی تواند درمانی برای شب ادراری باشد.
4. خواب کودک خیلی عمیق است. برخی کودکان به سختی و سنگینی از خواب برمی خیزند. به عبارت دیگر خواب آنها بسیار سنگین است، گویی به خوابی عمیق فرو رفته اند. در نتیجه در حین خواب سیگنال‌هایی به مغز ارسال می شود مبنی بر آنکه مثانه پر شده است که در نتیجه آن شب ادراری روی می دهد.
5. زندگی عادی کودک دستخوش تغییر شده باشد. تحقیقات زیادی انجام شده که نشان می دهد شب ادراری ممکن است به واسطه خستگی بیش از حد کودک روی دهد. همچنین ابتلا به بیماری مختصر و یا دچار استرس شدن نیز می تواند در این فرآیند تأثیرگذار باشد. از آن گذشته بروز تغییرات عمده در سبک زندگی نظیر به دنیا آمدن خواهر و برادر و حتی رفتن به مدرسه می تواند احتمال ابتلا به شب ادراری در کودک را افزایش دهد.
6. بتلای کودک به بیماری های خاص. در بسیاری از موارد مشاهده شده که برخی ناراحتی های شایع نظیر یبوست و عفونتهای ادراری که به راحتی نیز قابل درمان هستند می توانند عامل بروز شب ادراری باشند. البته در برخی موارد مشخص شده که شب ادراری را باید جدی‌تر در نظر گرفت زیرا می‌تواند نشانه ای از ابتلا به دیابت باشد. اما خبر خوشحال کننده این است که چنین موردی به ندرت روی می دهد.

 

ارسال نظر شما

login captcha
من لاستیکی میکنم خلاص
@شب235

کوچیکتر بود میکردم ولی الان دیگه بزرگ شده تو روحیه‌اش تاثیر بد داره