1478
 4 علت رایج درد شکمی در حاملگی و کارهایی که باید انجام داد

4 علت رایج درد شکمی در حاملگی و کارهایی که باید انجام داد

1394/11/07 بازدید125804

نی‌نی سایت: احساس درد شکم در دوران بارداری برای هر خانمی اتفاق می‌افتد و معمولا هم باعث نگرانی می‌شود. آیا باید نسبت به این نوع دردها واکنش جدی نشان داد؟ احساس درد در ناحیه شکم در دوران بارداری طبیعی است یا نه؟
احساس درد گاه به گاه در ناحیه شکم آن هم در دوران بارداری یکی از شکایت‌های رایج زنان در در این دوره است. اگرچه این دردها می‌تواند بی‌خطر باشد اما باید توجه داشت که در عین حال می‌تواند نشانه وجود مشکلی جدی نیز باشد. به طور کلی توصیه می‌شود که دردهای شدید و پایدار در ناحیه شکم به هیچ عنوان نادیده گرفته نشود.
در زیر رایج‌ترین عوامل به وجود آورنده درد شکم در بارداری و ناراحتی‌های مرتبط با آن ارایه شده است. اما نکته بسیار مهم این است که نباید دست به درمان سر خود زد. در صورتی که باردار هستید و همراه با درد در ناحیه شکم نشانه‌هایی نظیر لکه‌بینی، خونریزی، تب، تب و لرز، خروج ترشحات از واژن، خستگی مفرط، بروز اختلال در حین ادرار کردن، حالت تهوع و استفراغ را مشاهده کردید و در عین حال با گذشت زمان اثری از کاهش درد مشاهده نشد سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

 بارور شدن تخمک در جایی جز رحم، علت درد شکم

در این فرآیند تخمک در جایی خارج از رحم و معمولا در یکی از لوله‌های فالوپین مستقر شده و بارور می‌شود. در نتیجه این فرآیند ممکن است علائمی نظیر کوفتگی، خستگی و سایر علائم مشابه در اوایل دوران بارداری مشاهده شود. در صورتی که این اختلال درمان نشود، سلامت زن باردار در معرض خطر جدی قرار می‌گیرد. اگر علائم زیر مشاهده شد سریعا با پزشک خود تماس بگیرید: درد در ناحیه شکم یا لگن خاصره، لکه‌های واژنی یا خونریزی (که می‌تواند قرمز یا قهوه‌ای رنگ باشد)، احساس دردی که در حین انجام کارهای مختلف فیزیکی تشدید می‌شود.

سقط جنین همراه با درد شکم

سقط جنین به از دست دادن نوزاد در 20 هفته اول آن گفته می‌شود. خونریزی یا لکه بینی واژن از شایع‌ترین نشانه‌های اولیه سقط جنین است که به دنبال آن درد شکم در بازه‌های زمانی چند ساعته تا چند روز پدیدار می‌شود. در این شرایط خونریزی ممکن است خفیف یا شدید باشد. دردی که ناشی از این اختلال می‌شود نیز ممکن است به طور پیاپی شدید و خفیف شود. همچنین در برخی موارد درد ملایم یا برای مدت طولانی احساس می‌شود. در صورتی که این نشانه‌ها را دیدید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید و اگر خونریزی شدید بود مراجعه به پزشک در اولین فرصت باید انجام شود. در این شرایط دقیقه‌ها هم ارزش طلا پیدا می‌کنند.

درد شکم مربوط به زایمان زودتر از موعد

به این نوع درد زایمان که در اصطلاح درد زایمان زودرس همراه با تولید نوزاد نارس هم گفته می‌شود فرد احساس انقباضات شدیدی می‌کند که در پی آن احتمال به دنیا آمدن نوزاد نارس نیز زیاد است. در صورتی که نشانه‌های زیر را در سه ماه دوم یا پایانی بارداری دیدید بلافاصله با پزشک‌تان تماس گرفته و او را در جریان امور قرار دهید:


⦁ افزایش حجم ترشحات واژن یا تغییر در نوع این ترشحات (درصورتی که آبکی، لزج مانند یا حتی صورتی رنگ مایل به قرمز شود)
⦁ خونریزی یا لک‌بینی واژنی
⦁ درد شکمی، خستگی شبیه دوران قائدگی و یا بروز حداقل 5 انقباض شکمی در هر ساعت
⦁ افزایش فشار در نواحی اطراف لگن خاصره
⦁ احساس درد در قسمت پشت و پایین

درد شکم در بارداری به علت قطع جفت

قطع شدن جفت شرایط خطرناکی را برای جنین به وجود می‌آورد که طی آن جفت به طور کامل یا تا حدی از رحم جدا شده و این در حالی است که جنین هنوز به دنیا نیامده است. علائم بسیار مختلفی برای این پدیده وجود دارد. قطع شدن جفت می تواند ناشی از خونریزی شدید و آشکار باشد اما در برخی موارد نیز در ابتدای امر خونریزی قابل توجهی مشاهده نمی‌شود. در این حالت فرد ابتدا خونریزی بسیار خفیفی را مشاهده می‌کند. احساس درد در ناحیه پشت یا انقباضات مکرر و همچنین انقباضاتی که با گذشت زمان از شدت و پایداری آنها کم نمی‌شود از جمله نشانه‌های قطع شدن احتمالی جفت به شمار می‌آید. در این وضعیت زن باردار به خوبی می‌تواند حس کند که فعالیت جنین نیز کم شده است. در این صورت تماس فوری با پزشک متخصص زنان و زایمان جنبه حیاتی پیدا می‌کند.

ارسال نظر شما

login captcha

سلام خانما من هفته پنجم بارداریمم دلدرد دارم شاید روزی دوبار بگیره مثل درد پریودی نفخ هم خیلی زیاد دارم آیا طبیعیه؟

@azdeh

سلام دوست عزیز دردهای پریودی  ونفخ که گهگاهی به سراغ شما می آید به علت تغییرات هورمونی طبیعی است وجای نگرانی وجود ندارد موفق باشید. 

منکه بعضی وقتا درد دارم که برای نفخه
من توی هفته 16 یه درد خیلی بد زیر دلم داشتم که بعد از سونو معلوم شد یه اسپاسم رحمی بوده و با تزریق هیوسین خوب شد.
من از هفته 5 بارداری تا هفته 40 دائم درد داشتم و گاهی انقدر شدتش زیاد می شد که گریه میکردم. خودم خیلی میترسیدم اما خدا رو شکر اتفاق بدی نیفتاد. آخرم علتش رو متوجه نشدم
@مامان_شاهزاده

خانم من هفته پیش شکم درد داشت سمت راست. مشکوک شدیم به آپاندیس رفتیم اورژانس، آزمایش ادرار و خون و سونوگرافی و... کردند گفتند هیچیش نیست. برگشتیم خونه خوب شد. این هفته هم گفت خیلی درد دارم بازهم رفتیم دکتر گفت هیچیت نیست. الان هم درد شکم داره.

واقعا علتش رو نمیدونیم.