2109
آب بازی با شرایط ویژه

آب بازی با شرایط ویژه

1394/10/22 بازدید3158

نی‌نی سایت:‌ آموزش شنا و آب بازی در استخر یکی از آن دسته اقدامات مهمی است که اگرچه موجب نشاط کودک و والدینش می‌شود، اما واقعیت است که آنها درباره نحوه آشنا کردن اصولی کودک با آب و محیط‌هایی همچون استخر اطلاعات زیادی ندارند. در این گزارش به بیان هر آنچه که در خصوص آشنا کردن کودکان با شنا و محیط‌های آبی نیاز دارید پرداخته‌ایم. در فرآیند آموزش شنا به کودکان و به ویژه کودکان نوپا ممکن است سؤالات زیادی به ذهن والدین خطور کند. آنها از خود می‌پرسند که آیا می‌توان کودک نوپایی که هنوز پوشک می‌شود را در استخرهای کوچک خانگی قرار داد؟ آیا می‌توان کودکی را که دست یا پایش گچ گرفته شده را به استخر برد؟ (با درنظر گرفتن این نکته که پوشش محافظتی مخصوص نیز بر روی عضو گچ گرفته شده کشیده شده است) آیا می‌توان کودک را درحالی که گوش‌گیر در گوش‌هایش قرار داده به داخل استخر برد؟ و آیا امکان بیمار شدن کودک در اثر باکتری‌های موجود در آب استخر وجود دارد؟ این‌ها از جمله سؤالاتی است که معمولا والدین برای آموزش شنا و آشنا کردن کودک با محیط‌های آبی مطرح می‌کنند.

استفاده از پوشک در استخر
یادتان باشد که شلوارهای مخصوص شنا یا پوشکهایی که برای این منظور وجود دارد دافع آب بوده و به خوبی به قسمتهای فوقانی نیم تنه پایینی کودک می چسبند اما واقعیت این است که ضد آب نیستند. پس اگر مدفوع کودک در حین آب بازی از او خارج شود به احتمال فراوان به بیرون از شلوار یا پوشک نشت کرده و در نتیجه آب استخر آلوده می‌شود.

از آن گذشته یک پوشک خشک ممکن است آلوده به میکروب‌های عامل اسهال باشند که در صورت قرار گرفتن در محیط‌های آبی از جمله استخر، آب آن را آلوده می‌کند و این می‌تواند برای سلامت کودک بسیار مخاطره‌انگیز باشد. این شرایط برای آن دسته از افرادی که سیستم ایمنی بدنی چندان قوی ندارند خطرناک‌تر خواهد بود.

ریخته شدن ادرار در آب استخر در مقایسه با نشت مدفوع در این محیط به مراتب خطرات کمتری به همراه دارد. با این حال نمی‌توان به درستی تشخیص داد که کودکی که در استخر قرار داشته و پوشک شده است چه موقع ادرار می‌کند یا چه زمان مدفوع. بهترین کار این است که هر از گاهی کودک را از آب خارج کرده و پوشکش را بررسی کنید. همچنین نباید کودکی که دچار اسهال شده را به داخل استخر یا هر محیط آبی دیگری برد.

خوردن آب استخر توسط کودک چه خطراتی دارد؟
اینکه کودک در روزهای نخست آشنایی با محیطهایی همچون استخر، آب قورت دهد اتفاقی طبیعی است که در دفعات اول ممکن است موجب نگرانی والدین هم شود. اما نگران نباشید چون خوردن مقدار کمی از آب استخر خطری برای سلامت کودک به همراه ندارد اما اگر این روند بیشتر شده و کودک آب زیادی بخورد، ممکن است خطراتی برای سلامتی‌اش ایجاد شده و حتی بیمار شود. به کودک آموزش دهید که پس از هر بار خوردن آب استخر، آن را تا می‌توان بیرون برگرداند.

وقتی دست یا پای کودک گچ گرفته شده است
حضور کودک در محیط‌های آبی آن هم در حالی که بخشی از اندام‌هایش به دلیل شکستگی یا در رفتگی گچ گرفته شده نکته مهمی است که باید به چند فاکتور توجه است. نوع گچ اولین فاکتور است. اگر گچ از نوع معمولی (گچی) باشد حتی درصورتی‌که با لایه پلاستیکی پوشیده شود باز هم نباید تماسی با آب پیدا کند چون خیلی زود از هم فرو می‌پاشد. اما اگر گچ دست یا پای کودک از نوع فایبرگلاس باشد آنگاه داستان فرق می‌کند. در این صورت می‌توان با آن به محیط‌های آبی رفت. البته این کار باید با نظر پزشک انجام شود. پس از پایان شنا، حتما باید روی گچ را به خوبی شستشو داده تا آلودگی‌های احتمالی آن پاک شود. پس از آن باید منتظر ماند تا سطح پوشش گچ فایبرگلاس به خوبی خشک شود.

نکات جدی:
عفونی شدن گوش کودکانی که به استخر می‌روند، اتفاقی شایع است. برای آنکه چنین اتفاق دردناکی روی ندهد یا احتمال آن را به حداقل برسانیم باید کارهای ساده‌ای را انجام داد. به کودک آموزش دهیم که حتما از گوش‌گیرهای مناسب استفاده کند. همچنین پس از خروج از استخر با استفاده از یک حوله لطیف و نازک داخل گوش را خشک کرد. برای این کار می‌توانید به کودک کمک کرده و با استفاده از سشواری که بر روی کمترین درجه تنظیم شده، از فاصله حدود 30 سانتیمتری گوشش را خشک کنید.

قرمز شدن چشم‌ها پس از شنا
قرمز شدن چشم‌ها در آب که در برخی موار خونین هم به نظر می‌رسد به دلیل کلر موجود در آب استخر و محیط‌های آبی مشابه است. بهترین اقدامی که برای جلوگیری از این وضعیت می‌توان انجام داد ترغیب کودک به استفاده از عینک است.

بهترین سن برای یادگیری شنا
بنا به توصیه آکادمی ملی طب اطفال آمریکا، چهار سالگی به بعد بهترین سن برای کودکانی است که به شناکردن علاقه دارند.

شناکردن پس از صرف غذا
وارد شدن به محیط‌های آبی پس از خوردن وعده غذایی سبک و یا اسنک‌ها مانعی ندارد، اما بهتر است فاصله زمانی پس از خوردن وعده‌های سنگین در نظر گرفته شده و سپس کودک وارد آب شود.

 

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
2232
1873

پربازدیدترین ها

نحوه انتخاب بین ضد تعریق و دئودورانت

ترجمه

1 هفته پیش
|
4153 بازدید

احتمال بارداری شما چقدر است؟

ترجمه

1 هفته پیش
|
4397 بازدید