1441
باردارها چه باید بخورند؟

باردارها چه باید بخورند؟

1394/10/12 بازدید4635

نینی سایت: دوران بارداری پایه و اساس اولیه زندگی جنینی است که در طول 9ماه در رحم مادر و از بدن او تغذیه می‌کند. برای اینکه یک انسان سالم متولد شود فاکتورهای زیادی باید از سوی مادر رعایت شود. یکی از این فاکتورهای اساسی به تغذیه مادر در دوران بارداری مربوط می‌شود. خیلی مهم است که مواد لازم و مغذی از طریق بدن مادر به جنین برسد تا رشد خوبی داشته باشد. کمبود بعضی از مواد لازم و ضروری ممکن است عوارض جدی برای فرزند او به بار آورد و بی‌تردید هیچ مادری تحمل چنین رویدادی را ندارد؛ بنابراین طبیعی است که مادران همیشه دغدغه این را داشته باشند که چه موادی و به چه میزانی باید مصرف کنند تا نه از فرط زیاده‌روی و پرخوری دچار اضافه‌وزن‌های بالا شوند و نه از فرط کمبود مواد غذایی ضروری به سلامت خودشان یا فرزندشان آسیب بزنند. در این مورد لیستی از مواد غذایی ضروری و میزان مورد نیاز هر یک را به همراه توضیحات ضروری با مشورت دکتر غزاله زمانی، کارشناس تغذیه فراهم کردیم. او مواد مغذی مورد نیاز در دوران بارداری را به چهار دسته مهم تقسیم کرد:  

 الف- پروتئین
میزان نیاز به پروتئین در دوران بارداری هم به علت رشد جنین و جفت و هم افزایش حجم خون مادر، افزایش می‌یابد. مقدار توصیه شده پروتئین، 60 الی 75 گرم در روز است که دو سوم این میزان بایستی از منابع حیوانی با ارزش بیولوژیکی بالا تامین شود و مابقی را می‌توان از پروتئین‌های گیاهی مانند غلات و حبوبات استفاده کرد.
منابع پروتئین حیوانی شامل انواع گوشت‌های قرمز و سفید، ماهی، تخم مرغ، شیر و پنیر است.
تخم مرغ منبع بسیار خوب پروتئین و با کیفیت عالی بوده که از نظر اقتصادی هم با صرفه است. به علاوه زرده آن حاوی آهن بالایی است. در صورتی که مادر باردار از سلامت کامل برخوردار باشد، می‌تواند روزانه یک عدد تخم مرغ مصرف کند.

ب- آهن
در تمام دوران بارداری نیاز به مصرف مواد معدنی خاصی به صورت قرص به غیر از آهن نداریم، چون که نیاز مادر به آهن به تنهایی از طریق مواد غذایی تامین نمی‌شود، مصرف روزانه یک قرص آهن (فروسولفات) از پایان ماه چهارم بارداری (ترجیحا همراه اسید فولیک) توسط پزشک توصیه می‌شود.
میزان نیاز مادر باردار به آهن 30 میلی‌گرم روزانه است. منابع مهم آهن عبارتند از: جگر، گوشت قرمز، زرده تخم مرغ از منابع حیوانی و سبزیجات سبز (مانند اسفناج، نخود فرنگی و... ) از منابع گیاهی.
لازم به ذکر است که جذب آهن از منابع حیوانی بسیار بالاتر و بهتر از منابع گیاهی صورت می‌پذیرد.

ج- کلسیم و فسفر
مادر در دوران بارداری سازگاری زیادی با کلسیم دریافتی دارد یعنی میزان جذب کلسیم در بدن افزایش می‌یابد تا به این طریق از غذاهای دریافتی میزان بیشتری کلسیم دریافت شود. میزان توصیه شده کلسیم و فسفر هر دو 1200 میلی گرم در روز است. که با مصرف روزانه شیر و لبنیات مانند ماست و پنیر به میزان کافی تامین خواهد شد. افرادی که نمی‌توانند شیر مصرف کنند به جای آن ماست، پنیر یا دوغ را جایگزین کرده یا از شیر کم لاکتوز استفاده کنند.
شیر و فرآورده‌های آن حاوی مواد مغذی چون کلسیم، فسفر و بعضی انواع ویتامین‌های B و E بوده و برای ساخت و شکل‌گیری استخوان‌های جنین لازم هستند.

د- اسید فولیک
به علت خون‌سازی بدن مادر و رشد جنین و جفت، میزان مورد نیاز بدن زنان باردار به اسید فولیک دو برابر حالت عادی است. کمبود اسید فولیک در دوران بارداری می‌تواند موجب سقط جنین یا زایمان‌های غیر طبیعی شود، لذا مصرف مکمل این ماده در دوران بارداری توسط پزشک توصیه می‌شود. منابع اسید فولیک عبارتند از: دل و جگر و قلوه، سبزیجات سبز، پرتقال و طالبی، لبو و گل کلم و کلم، جوانه گندم، کدو تنبل، باقلا و نخود سبز.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha