1478
وقتی برای نوزاد کتاب می‌خوانید

وقتی برای نوزاد کتاب می‌خوانید

1394/10/07 بازدید3608

نینی سایت: کتاب خواندن برای نوزاد از آن دسته کارهای لذتبخشی است که تقریبا هر پدر و مادری در دوران بزرگ کردن فرزندشان آن را تجربه کرده و به خوبی می‌دانند که چه لذتی دارد. اما این سؤال مطرح می‌شود که آیا این کار جنبه و فایده علمی هم دارد؟ و به عبارت دیگر آیا تأثیری در رشد بهتر نوزاد خواهد داشت؟

یادتان باشد کتاب خواندن برای کودک هیچ‌گاه زود نیست. نوزاد از زمانی که هنوز در رحم مادر است می تواند صدای او را تشخیص دهد. پس چرا نباید کتاب خواندن را برای او به یک عادت تبدیل کرد؟ عادتی که بسیار شیرین و لذتبخش بوده و در عین حال به شکل گیری هر چه سریهتر درک کودک از دنیای اطراف کمک زیادی می کند.

اما زمانی که نوزاد به دنیا می آید، کتاب خواندن برای او تبدیل به یک «باید» میشود. قطعا نوزاد نمی تواند درک کند که شما چه چیزهایی برای او میخوانید، اما با شنیدن صدای آشنایی مانند صدای پدر و مادر، علاقه ای در درونش ایجاد و تحریک می شود که به صداهای مختلف واکنش نشان دهد. از این طریق مهارتهای شنوایی کودک تقویت می‌شود. اما یک نکته تربیتی مهم دیگر؛ مهم نیست کودک در چه سنی قرار دارد، مهم این است که بدانید کتاب خواندن با او فرصت مناسبی برای تعمیق روابط عاطفی است. هر لحظه که با یکدیگر کتاب میخوانید در واقع خود را به یکدیگر نزدیکتر میکنید. والدین میتوانند کتاب خواندن برای کودک را به یک روند همیشگی تبدیل کنند. اگر این کار به طور اصولی و از همان ابتدای نوزادی آغاز شود، کتاب به بخشی ثابت و طبیعی از زندگی کودک تبدیل میشود.
 

وقتی برای نوزاد کتاب می‌خوانید، به تدریج بر دامنه لغاتی که می‌شناسد و به آنها عادت می‌کند، می‌افزایید.

خواندن کتاب چه مزایای برای نوزاد دارد؟

وقتی برای او کتاب میخوانید، به تدریج بر دامنه لغاتی که میشناسد و به آنها عادت میکند میافزایید. از آن گذشته قوای تخیل او را نیز تقویت کرده و ناخواسته کمک میکنید که تصویرسازی بهتری از آنچه میشنوند در ذهنشان داشته باشند و مهمتر از تمامی این مسایل، وقتی برای کودک کتاب میخوانید مهارتهای ارتباطی او را نیز ارتقا میبخشید. هر چه بیشتر برای کودک حرف میزنید، رشد ذهنی او را سریعتر میکنید.

یکی از بهترین مواقعی که میتوانید برای نوزاد کتاب بخوانید زمانی است که او را به حمام میبرید. برای این کار میتوانید از کتابهای پلاستیکی مخصوصی استفاده کنید که ضد آب بوده و به راحتی در چنین محیطهایی ورق میخورند. همزمان که با کودک در حمام بازی میکنید، کتاب را برداشته و در حالی که جملاتی از داستان را برایش میخوانید، تصاویرش را هم به او نشان دهید. حتی میتوانید کودک را بیشتر به حرف گرفته و از او بخواهید اندامهای مختلف بدنش را همانند چیزهایی که در این کتابها نمایش داده شده، نشان دهد.

وقتی برای نوازد کتاب میخوانید او را به تدریج با مفاهیمی نظیر اعداد، حروف، رنگها، اشکال و در کل اطلاعاتی درخصوص دنیای اطراف آشنا میکنید. یادتان نرود که با این تمرینات، مهارتهای بیانی و حافظهای نوزاد را نیز تقویت میکنید.

 

ارسال نظر شما

login captcha

از مفیدترین مطالب سایت

عالی بود پسر من 2 سال و 4 ماهشه و الان که صحبت میکنه همه اون کتاب شعرها و قصه هایی کهاز قبل براش میخوندم رو حفظه کتاب رو ورق میزنه و شعرهاش رو از حفظ می خونه و من واقعا لذت میبرم.
جالب بود. فقط کاش درباره کتاب نوزادان هم توضیح می دادین. چه مدل کتابی بهتره؟ در چه رده سنی؟
1784

پربازدیدترین ها

همه چیز درباره یائسگی

ترجمه

1 هفته پیش
|
6586 بازدید

در دوران بارداری روی شکم نخوابید

ترجمه

1 هفته پیش
|
4842 بازدید