1478
صبح تا شب کودک را هوشمندانه برنامه‌ریزی کنید

صبح تا شب کودک را هوشمندانه برنامه‌ریزی کنید

1394/08/20 بازدید6867

نی‌نی سایت: هیچ چیز به اندازه یک برنامه‌ریزی مناسب که شامل خواب کافی، تغذیه مناسب و فعالیت چشمگیر باشد سلامت کودک را تضمین نمی‌کند. در این صورت نه تنها او بلکه والدین کودک نیز در بهترین شرایط روحی و فیزیکی به زندگی خود ادامه می‌دهند. اما این برنامه چگونه قابل دست یافتن است؟

کودک را به منظم و زود خوابیدن عادت دهید
بر اساس یک منطق کلی شما به عنوان یک فرد بزرگسال و بالغ اگر برنامه خواب منظمی داشته باشید، در طول روز بعد کارهای خود را در بالاترین سطح ممکن و به بهترین کیفیت انجام می‌دهید. در واقع بهترین راهکار برای داشتن برنامه زمانی منظم خواب این است که هم شما و هم کودک سر ساعت مشخصی به تختخواب بروید. این بدان معناست که مطمئن هستید امشب، فردا شب و فرداشب‌های دیگر سر چه ساعتی به خواب می‌روید. در انجام یک برنامه‌ریزی مناسب برای صبح تا شب کودک، هیچ  چیز به اندازه تنظیم زمان دقیق برای خواب شبانه اهمیت ندارد. این کار باید از همان ماه‌های نخست به دنیا آمدن نوزاد آغاز شود: یک حمام گرم، پوشاندن لباس مناسب به تن نوزاد و شیر دادن، در نهایت هم چراغها خاموش می‌شود.

 

به کودک تفاوت روز و شب را آموزش دهید
بسیاری از کودکان در ابتدای زندگی تفاوت چندانی میان روز و شب احساس نمی‌کنند. به همین دلیل کودک تا مدت زیادی در طول روز می‌خوابد. شما به عنوان والدین او باید کمک کنید تا تفاوت روز و شب را درک کند. صحبت کردن با او نخستین گام در این زمینه است. «امی شلی» مادر هشت ماهه یک نوزاد است. او از تجربیات خود استفاده کرده و می‌گوید: در طول روز خانه را روشن و نورانی کنید. در شب هنگام باید محیط خانه کاملا تاریک باشد و تا حد امکان چراغهای اضافی خاموش شود. خانه باید در شب هنگام آرام باشد. وسایلی که تولید صدا می‌کنند (مانند تلوزیون) باید با صدای کم روشن باشند. سعی نکنید که در آستانه به خواب رفتن، زیاد با کودک صحبت نکنید. به او نشان دهید که شب برای خوابیدن است و روز برای بازی و برقراری ارتباط بیشتر با دنیای اطراف.

یاد بگیرید که اشاره‌های کودک را بفهمید
ابزارهای زیادی در اطرافتان وجود دارد که می‌توانید از آنها برای گرفتن یک تصمیم مناسب بهره بگیرید. وب سایت‌های اینترنتی، کتابها، توصیه‌های متخصص اطفال و والدین دیگر که تجربه مشابه تربیت کودک را داشته اند، همگی از جمله ابزارهای سودمندی محسوب می‌شوند که می‌توان از آنها برای تنظیم یک برنامه مناسب جهت کارهای روزانه و خواب شبانه استفاده کرد. اما کودک نیز خود به اندازه کافی نشانه‌های مؤثری بروز می‌دهد که با شکار هوشمندانه آنها می‌توان به نیازهای او پی برد. در واقع او به شما می‌گوید که به چه چیزهایی نیاز دارد. پس هوشمندانه رفتار کنید و سرنخ‌هایی که کودک در اختیارتان قرار می‌دهد را از دست ندهید.

همواره منتظر تغییر در برنامه باشید
بدون شک شما به عنوان والدینی که به آینده و سلامت کودک خود اهمیت زیادی می‌دهید بهترین برنامه زندگی روزانه را برای او تنظیم کرده‌اید اما همزمان با رشد کودک، نیازهای او نیز تغییر می‌کند و این بدان معناست که همواره باید احتمال آن را بدهید که تغییراتی در برنامه روزمره‌اش اعمال کنید. این یک فرآیند طبیعی است و به هیچ وجه جای نگرانی ندارد. کودک در سال نخست زندگی رشد قابل توجهی دارد به طوریکه وزن او در پایان 12 ماهگی حدود سه برابر زمان به دنیا آمدنش است. او به تدریج خزیدن، چهار دست و پا حرکت کردن و در نهایت راه رفتن روی دو پا را یاد می‌گیرد. اینها همگی تغییراتی هستند که باید به آنها توجه کرد. هرچه کودک بزرگتر می‌شود، اشتهای بیشتری برای خوردن پیدا می‌کند. حتی ممکن است به خواب بیشتری هم نیاز داشته باشد اما دوباره به همان روال همیشگی برنامه خواب بازگردد. پس هیچگاه از این تغییرات رفتاری شوکه نشوید.

ارسال نظر شما

login captcha

کاش این مطلب رو زودتر می دونستم .. چند سال پیش ..

خوب بود .. ممنون