1168
اگر قصد بچه‌دار شدن دارید بخوانید!

اگر قصد بچه‌دار شدن دارید بخوانید!

1394/07/27 بازدید17111

نی‌نی سایت: دکتر فرهاد فراهانی، روانشناس- بچه‌دار شدن تصمیم بسیار مهمی است. یک نوزاد کوچولو می‌تواند زندگیتان را پر از شادی کند اما پذیرش مسئولیت هم کار راحتی نیست. اگر می‌خواهید سال 92 صاحب فرزند شوید، خواندن این مطلب را به شما توصیه می‌کنیم.

آماده ورود عضو جدید هستید؟
آیا ما آماده بچه‌دار شدن هستیم؟ آیا ما باید بچه دیگری داشته باشیم. این مهمترین سوالی است که قبل از مادر یا پدر شدن باید به آن جواب دهید. پس قبل از تصمیم به بچه دار شدن باید شرایط زندگی مشترکتان را بررسی کنید و با آگاهی از شرایط و توانایی‌هایتان بچه‌دار شوید.

سختی‌ها را بپذیرید
دوران بارداری سختی‌های خاص خود را دارد و مشکلات روحی و جسمی زیادی را برای مادر ایجاد می‌کند. در مقابل مسوولیت پدر هم در این دوران زیادتر می‌شود و باید نقش حامی را به درستی ایفا کند.

برای بچه‌دار شدن زمان مناسبی است؟
گاهی علاقه زن و شوهر برای بچه دار شدن یکسان نیست؛ هر چند که این موضوع مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند اما اگر یکی از طرفین موافق و دیگری مخالف بچه‌دار شدن باشد، ماجرا پیچیده خواهد شد. در واقع نکته مهم این است که هر دو موافق مادر و پدر شدن باشند؛ البته با درجات متفاوت.

 

اصرار نکنید
اگر همسرتان فشار کاری زیادی دارد، از لحاظ مالی آماده پذیرش عضو جدید در خانواده نیست و یا از نظر جسمی و روانی آماده نیست نباید او را مجبور کنید که با تصمیم شما متقاعد شود. شاید با گذشت مان به توافق نظر برسید. حتی شاید لازم باشد که یک مشاور خانواده کمک بگیرید تا بعد از بررسی مشکلات و یک راه حل درست پیدا کنید. ‏

آینده نگر باشید
تصور اضافه شدن یک موجود کوچولو به خانواده که چهار دست و پا راه می‌رود و با زبان شیرینی حرف می‌زند، بسیار دوست داشتنی است اما این تصور برای بچه‌دار شدن کافی نیست. این نوزاد کوچولو به سرعت رشد می‌کند و به دوران خردسالی، دبستان و به بلوغ می‌رسد. اگر به داشتن فرزند فکر می‌کنید باید او را در تمام این مراحل تصور کنید و برای همه این دوران آماده باشید. اصلا چقدر مهارت فرزندپروری دارید؟

از نظر جسمی برای بچه دار شدن آماده‌اید؟
آمادگی جسمی برای بارداری فقط برای خانم‌ها نیست. هر دوی شما باید پیش از بچه دار شدن چکاپ شوید، اگر بیماری خاصی دارید آن را درمان کنید، یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و به تناسب اندام برسید.

‏از پس هزینه‌ها برمی‌آیید؟
بچه دار شدن نیاز به پشتوانه مالی دارد. چکاپ‌های بارداری، خرید وسایل نوزاد، زایمان، هزینه بعد از تولد کودک و ... هزینه بر است. پس قبل از تصمیم به بارداری باید از تامین هزینه‌ها در دوران بارداری و سال اول زندگی کودک مطمئن شوید.

سختی‌ها در کمین‌اند
شاید بعد از بچه دار شدن برای مدتی مجبور شوید سختی بکشید. به عنوان مثال ممکن است همسرتان بخاطر تامین هزینه‌ها مجبور به اضافه کاری شود و یا به دنبال یک شغل دوم باشد. در این صورت ممکن است ساعات بیشتری در خانه تنها بمانید. آیا آماده این تغییرات هستید؟

تقسیم وظایف
‏بعد از بارداری رابطه زناشویی‌تان تغییرات زیادی خواهد کرد. آیا می‌توانید این رابطه را مدیریت کنید تا دچار بحران و مشکلات جدید دیگری نشوید؟ در دوران بارداری و بعد از تولد فرزندتان باید قدرت درک و آستانه تحملتان را افزایش دهید و وظایف خانه و نگهداری از کودک را تقسیم کنید تا خستگی یکی از زوج‌ها شرایط را سخت نکند. فراموش نکنید بیداری‌های شبانه هم یک وظیفه مشترک بین شما و همسرتان است.

اگر قصد بچه دار شدن مجدد را دارید
فاصله سنی بین کودک اول و دوم دغدغه ذهنی بیشتر پدرها و مادرها است که قصد دارند برای بار دوم صاحب فرزند شوند. بهترین فاصله سنی بین بچه‌ها 3 تا 5 سال است اما برای بچه دار شدن مجدد باید همه شرایط گفته شده برای فرزند اول را داشته باشید. همچنین طوری با کودک اولتان برخورد کنید که نسبت به نوزاد تازه وارد حسادت نکند. آیا از پس این کارها برمی‌آیید؟

ارسال نظر شما

login captcha

ما یک ساله ازدواج کردیم و شرایط مالی معمولی داریم یعنی با قناعت زندگیمونو پیش میبریم.اما جفتمون بچه میخواستیم. چون فاصله سنی زیادخودمون بابچه رو دوست نداشتیم.

الان هفته دهم بارداری هستم و ازوقتی باردار شدم خداییش شوهرم کمک میکنه و نمیذاره دست به سیاهو سفید بزنم.خدا حفظش کنه برام. 

من دو ساله ازدواج کردم . منم از بچه دار شدن میترسم. شوهر من اتفاقا خیلی کمک حالمه. در واقع میتونم بگم من کمک حال اونم خخخخ. شوهر من هم میگه آمادگی پذیرش مسیولیت جدید نداره. ولی خیلی دلم میخواد کوچولو داشته باشم خیلی
منم شوهرم آب جا ب جا نمیکنه 😂
من 3 ساله که عروسی کردم ولی از بچه دار شدن میترسم. چون همسر من از اون دسته مرداییه که یه لیوان آب رو هم جا به جا نمیکنه.
@شیرین#114

ب امید شوهرا نباید بود 

عالی بود!👌👌
1066
1133