2092
شانس بارداری خود را به سادگی افزایش دهید

شانس بارداری خود را به سادگی افزایش دهید

1394/06/16 بازدید8457

در این گزارش قصد داریم به مقوله بارداری از نگاه آمار و ارقام و در کل زاویه‌ای دیگر نگاه کنیم. اینکه برای افزایش شانس باردار شدن چه کارهای ساده‌ای می‌توان انجام داد و اینکه شانس حاملگی همزمان با گذشت زمان چقدر تغییر می‌کند.

چقدر طول می‌کشد که یک زن باردار شود؟

این پرسش گرچه در ظاهر بسیار ساده و عمومی به نظر می‌رسد اما پاسخ به آن پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. به طور کلی زوجی که هیچ مشکلی برای بارورساختن تخمک ندارند شانس بالای برای بچه‌دار شدن دارند. بر اساس یک آمار ساده، از بین 100 زوجی که برای بارداری اقدام می‌کنند:

 •   20 زوج طی یک ماه نخست اقدام، خوش شانس هستند
 •   70 زوج در 6 ماه اقدام این خوش شانسی را به دست می آورند
 • 85  زوج طی یک سال خوش شانس لقب می گیرند
 •  90 زوج طی 18 ماه به هدف خود می رسند
 • و 95 زوج هم طی دو سال.

البته توجه داشته باشید که این آمار تنها یک میانگین کلی هستند. برخی زوج‌ها به طور فیزیولوژیکی شانس بالایی برای باردار شدن در همان روزها و هفته‌های نخست اقدام دارند. در نتیجه سریع‌تر از میانگین زمانی یاد شده عمل باروری انجام می‌شود.

زوج نابارور

کدام زوج‌ها شانس کمتری برای بارداری دارند

در نقطه مقابل بسیاری از زوج‌های دیگر شانس کمتری برای بارداری در همان هفته‌های نخست اقدام دارند. این بدان معناست که در مدت زمانی به مراتب بیشتر از میانگین ارایه شده باردار می‌شوند. پس این دسته از زوج‌ها باید تلاش بیشتری کرده و صبوری بیشتری نیز به خرج دهند. به طور کلی گذشت زمانی درحدود دو سال برای باردار شدن، بازه زمانی طبیعی محسوب می‌شود. با این حال از نظر بسیاری از زوج‌ها این مدت زمان بسیار طولانی است. اما این لزوما به معنای آن نیست که یکی از زوجین یا هر دو دارای مشکلی خاص هستند. مطالعات علمی و همچنین بسیاری از موارد ثبت شده نشان می‌دهد زوجی که در سال نخست اقدام باردار نمی‌شوند، در صورت ادامه تلاش، در سال بعدی خود را خوش شانس خواهند دید.


چه عواملی در طولانی شدن مدت زمان باردار شدن تأثیرگذار است؟

مجموعه عوامل متعددی وجود دارد که شانس باردار شدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد:

 • اینکه آیا یکی از زوجین یا هر دو دارای سابقه ابتلا به مشکلات و عوارض مرتبط با دستگاه تناسلی باشند، نظیر تورم لگن خاصره
 •  سن هر یک از زوجین
 • رژیم غذایی آنها، سبک زندگی و نوع حرفه‌ای که در آن مشغول هستند
 •  وزن هر یک از آنها و اینکه آیا دچار اضافه وزن و چاقی هستند یا نه؟
 • سابقه ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی
 • و اینکه فاصله زمانی هر بار نزدیکی جنسی چقدر است؟ و اینکه نظم مشخصی در این خصوص وجود دارد یا نه؟

دکتر زنان

سن و محیط را نادیده نگیرید

به طور کلی به زنان باردار توصیه می‌شود اگر تا مرز 35 سالگی حداقل یک سال برای باردار شدن اقدام متوالی انجام داده اما برای باردار شدن ناکام ماندند با متخصص زنان و زایمان مشورت کنند. چنین متخصصی توصیه‌های مهم و کارگشایی به زوج ارایه می‌کند تا شانس باردار شدن افزایش یابد. اگر زن 36 سال به بالا سن داشته باشد این مراجعه باید سریع‌تر انجام شود.

محیطی که در آن زندگی می‌کنید و به شغل روزمره‌تان ادامه می‌دهید نیز در این فرآیند تأثیرگذار است. اگر به هر دلیل متوجه شدید که باید هر چه سریع‌تر به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید، این کار را به همراه همسرتان انجام داده و به موارد مهمی از جمله محیط زندگی و حرفه‌تان هم اشاره کنید. همچنین توصیه می‌شود از پزشک متخصص برای انجام معاینه‌های کامل پیش از باردار شدن یاری بگیرید.

چه عواملی شانس باردار شدن یک زن را افزایش می دهد؟

یادتان باشد هیچ چیزی به اندازه داشتن شور و شوق صاحب فرزند شدن به شما در باردار شدن کمک نمی‌کند. این مسأله تأثیر روحی و روانی قابل توجهی بر زوج از جمله زن می‌گذارد. اما اگر از بعد فیزیکی به این موضوع نگاه شود باید رابطه جنسی منظم و بدون اقدامات پیشگیرانه را شرط اصلی دانست. به طور کلی توصیه نمی‌شود که برای بچه‌دار شدن تنها یک بار در هفته نزدیکی صورت گیرد و در نقطه مقابل رابطه روزانه نیز توصیه نمی‌شود زیرا در این صورت کیفیت اسپرم افت کرده و شانس باردار شدن نیز به همان میزان کم می‌شود. بهترین پیشنهاد انجام رابطه جنسی بدون اقدامات پیشگیرانه هر دو یا سه روز یکبار است.

علامت گذاری زمان تخمک گذاری در تقویم


همچنین فاکتور مهم دیگری به نام «تشخیص دقیق زمان تخمک‌گذاری» هم بسیار مهم است. در واقع تشخیص دقیق روزهای تخمک گذاری به زوج کمک می‌کند تا شانس خود برای باروری را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. با این حال کم نیستند متخصصان زنان و زایمانی که توجه موشکافانه و وسواس گونه به این مسأله را به عنوان عاملی منفی در باروری می‌دانند. اینکه دقیقا در روزهایی خاص باید برای نزدیکی جنسی اقدام کرد می‌تواند اثرات استرس آوری نیز به همراه داشته باشد. یادتان باشد انجام رابطه جنسی بدون اقدامات پیشگیرانه در هر دو یا سه روز بهترین راه‌کار برای باروری است و بالابردن دفعات آن در یک بازه زمانی محدود کمکی به افزایش شانس شما نمی‌کند.

برای اینکه متوجه شوید چه زمانی تخمک‌گذاری صورت گرفته و به تبع آن چه روزهایی همان روزهای طلایی انجام نزدیکی به حساب می‌آیند راه‌های ساده‌ای وجود دارد و نیاز به وارد کردن استرس به خود و همسرتان نیست. به داروخانه مراجعه کرده و کیت‌های ساده و ارزان قیمت تعیین دوره تخمک‌گذاری را تهیه کنید. همچنین توجه به شدت یافتن ترشحات مخاطی دستگاه تناسلی نیز راه ساده و البته مطمئن دیگر است.

در کل توصیه می‌شود وقتی تصمیم به باردار شدن می‌گیرد، پیش از هر چیز آرامش طولانی مدت خود را حفظ کنید. سعی نکنید خود را اسیر محدودیت‌های زمانی کرده و در نتیجه استرس پنهان برای خود و همسرتان ایجاد کنید. بهترین اقدام مشورت با متخصص زنان و زایمان و دریافت نقطه نظرات وی درباره افزایش شانس بارور شدن است. در انجام رابطه جنسی بروز احساسات تأثیر بسزایی در آماده شدن بدن دو طرف دارد. با یکدیگر به آرامی و لطافت صحبت کرده و همدیگر را برای آینده‌ای روشن‌تر امیدوار سازید.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
1873
2103

پربازدیدترین ها