1188
4 حالت طبیعی نوزاد که از نظر مادر غیرطبیعی است

4 حالت طبیعی نوزاد که از نظر مادر غیرطبیعی است

1394/06/11 بازدید6750

نی‌نی سایت: پاسخ به پرسش‌هایی که ذهن تازه مادران را درگیر می‌کند. شاید نوزادتان زیاد گریه می‌کند، شاید از نظر شما همیشه گرسنه است، احتمالا از اینکه دست و پاهایش سرد هستند نگرانید و به احتمال زیاد حس زیاد خوبی نسبت به عطسه‌های زیادش ندارید. این گزارش را به دقت بخوانید تا از این پس با آرامش خاطر چنین حالتهایی را کنترل و مدیریت کنید.

نوزادم زیاد جست و خیز می‌کند
با در نظر داشتن این واقعیت که نوزادتان برای ماه‌های طولانی در یک کیسه مملو از مایعات رشد کرده و حالا وارد دنیایی به مراتب بزرگتر شده است، به او این حق را بدهید که از تمام توانش برای جست و خیز و تکان دادن دست و پاهایش استفاده کند. درحقیقت او هنوز نمی‌تواند تشخیص دهد که چطور این جست و خیزها را کنترل کند. از آن گذشته یادتان باشد نوزاد به طور طبیعی با نوعی واکنش طبیعی "جهش" به دنیا می‌آید. به عبارت دیگر وقتی احساس کند که در حال سقوط کردن یا تکان خوردن است به طور ناخودآگاه بازوانش را از هم دور کرده و دستهایش را باز می‌کند. در این حالت سر را به عقب می‌برد و به سرعت بازوها را جمع می‌کند. این رفتار خاص در 3 ماهگی ناپدید می‌شود. پس این یک فرآیند کاملا طبیعی است.

دست و پای نوزادم سرد است
پیش از آنکه به تصور خود نوزادتان را از شر سرما نجات دهید و آن را لای پتو بپیچید اندکی تأمل کنید و بخش‌هایی از بالاتنه آن را لمس کنید. اگر احساس گرمای مختصر کردید و رنگ پوست هم صورتی بود پس نوزادتان احساس سرما نمی‌کند زیرا سیستم خونرسانی آن در حال رشد و توسعه است و به همین دلیل ممکن است در برخی موارد خون به خوبی به اندامهای حیاتی نرسد. دست و پاها آخرین اندام‌های بدن هستند که جریان خون به آنها می‌رسد. علم پزشکی تأیید می‌کند که حدود 3 ماه طول می‌کشد تا این اندام‌ها خود را با جریان خون تطبیق دهند. پس اینکه سر انگشتان پا و دستها تا حدی رنگ پریده به نظر برسد طبیعی است. از آن گذشته یادتان باشد همزمان با رشد نوزاد و فعالیت بیشتر آن، سیستم گردش خون نیز رشد قابل توجهی کرده و عملکرد آن بهبود می‌یابد.

 

اندام تناسلی نوزاد پسرم بزرگ است
به یادداشته باشید که از نظر علم پزشکی ویژگی‌های ژنتیکی یا هورمون‌های مردانه هیچ نقشی در اندازه اندام تناسلی نوزادان پسر ایفا نمی‌کنند. آنچه که شما به عنوان بزرگ بودن اندام تناسلی در نوزاد پسر می‌بینید در واقع تورم مقطعی است که ناشی از تحمل فشار مربوط به زمان به دنیا آمدن می‌شود. همچنین در بدن تمامی نوزادان تازه به دنیا آمده، هورمون‌های مادر همچنان وجود دارد. در پسرها این هورمون‌ها به بزرگ شدن بیضه منجر می‌شوند که با گذشته زمان نیز اثر آن ناپدید می‌شود.

نوزادم همیشه گرسنه است
شیردهی به نوزاد در نخستین هفته‌های تولد ممکن است تا یک ساعت هم به طول انجامد. به طورکلی تقاضای طبیعی نوزاد برای استفاده از شیر مادر به افزایش حجم شیر مادر و در نتیجه تأمین نیازهای جسمی رشد نوزاد کمک می‌کند. یادتان باشد نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند تمایل به خوردن بیشتری دارند زیرا شیر مادر سریع‌تر هضم شده و بیشتر از هر نوع شیر دیگری جذب بدن نوزاد می‌شود. اینکه نوزادتان زیاد شیر می‌خورد و از نظر شما همیشه گرسنه است فرآیندی کاملا طبیعی است زیرا در 6 ماه نخست، وزنش دو برابر می‌شود که این فرآیند به جذب کالری زیادی نیاز دارد. پس عطش نوزاد برای شیر خوردن را با «همیشه گرسنه بودن» اشتباه نگیرید.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha