1168
راه‌های پیشگیری از عفونت ادراری در کودکان

راه‌های پیشگیری از عفونت ادراری در کودکان

1394/04/09 بازدید426

 سیدعباس اسحاق حسینی در پاسخ به سؤال یکی از شهروندان درباره یبوست و عفونت ادراری در فرزند 9 ساله‌اش اظهار داشت: عفونت ادراری در کودکان علل مختلفی دارد که یکی از دلایل آن یبوست است. عفونت ادراری در دختران 10 برابر پسران است بنابراین لزوم توجه به آن به ویژه در دختران اهمیت دارد.وی ادامه داد: یبوست با چند مکانیزم موجب عفونت ادراری می‌شود ممکن است فشاری که بر مثانه کودک ایجاد می‌شود موجب عفونت شود همچنین سخت شدن تخلیه مثانه درد ناشی از یبوست و آلودگی مجرای خروجی ادرار با مدفوع می‌تواند عفونت ادراری را در پی داشته باشد.

این فوق تخصص کلیه اطفال گفت: متأسفانه یبوست عارضه‌ای فراموش شده است. بسیاری از والدین و کودکان از آن اطلاع ندارند در حالی که دچار یبوست مزمن هستند. همچنین عدم توجه به این عارضه می‌تواند موجب انجام اقدامات تشخیصی مانند رادیولوژی شود که با هزینه و اشعه بسیار همراه است در حالی که درمان یبوست می‌تواند موجب بهبودی عفونت ادراری در کودکان شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: والدین باید به نحوه اجابت مزاج فرزند خود دقت کند و در صورتی که کودک 48 ساعت اجابت مزاج نداشته باشد حتماً آن را جدی بگیرند.* درمان یبوست در کودکان

اسحاق حسینی گفت: درمان یبوست یک روز، دو روز نیست و کودک حداقل باید 6 ماه تحت رژیم غذایی قرار گیرد تا سیستم گوارشش تغییر کند همچنین درمان دارویی یبوست در کودکان حداقل باید 40 روز انجام شود.

وی با بیان اینکه عفونت ادراری در کودکان می‌تواند بدون علامت یا با علایم شدید همراه باشد اظهار داشت: گاهی کودک دچار عفونت‌های ادراری طولانی‌مدت و بدون علامت می‌شود که در این حالت کلیه دچار ضایعاتی شده و خانواده و کودک را با مشکلات جدی مواجه می‌کند.


* بازرسان مدارس به جای کلاس‌ها سرویس‌های بهداشتی را کنترل کنند

این فوق تخصص کلیه اطفال با توصیه به اولیای آموزش و پرورش برای کنترل سرویس‌های بهداشتی گفت: بازرسان به جای کنترل کلاس‌ها باید بر نظافت سرویس‌های بهداشتی داشته باشند زیرا به علت کثیف بودن سرویس‌های بهداشتی و بوی نامتبوع اکثر دانش‌آموزان از آنها استفاده نمی‌کنند همچنین دسترسی کافی به سرویس‌های بهداشتی به ویژه در ساعت‌های اوج استفاده از آنها نقش مؤثری در کاهش ابتلا به یبوست و عفونت ادراری دارد.

وی افزود: از معلمان و مربیان آموزش و پرورش فوق تخصص کلیه اطفالش نیز می‌خواهیم تا در ساعات کلاسی اجازه خروج از کلاس و اجابت مزاج به دانش‌آموزان را بدهند تا دچار یبوست و عفونت ادراری نشوند.


* شیر سرد، موز و کاکائو ممنوع

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: شیر سرد، موز و کاکائو موجب یبوست می‌شود که مصرف این مواد غذایی در کودکانی که دچار یبوست هستند باید ۱۰۰درصد متوقف شوند همچنین برخی میوه‌ها مانند سیب و هندوانه در فصل تابستان و خرمالو در پاییز یبوست ایجاد می‌کند.* ترکیبات گلابی بهترین درمان یبوست

اسحاق حسینی گفت: ترکیبات آلو، هلو، زردآلو، گلابی، انجیر و کیوی در درمان یبوست مؤثر هستند. گلابی بهترین میوه برای یبوست است که دل‌پیچه ایجاد نمی‌کند همچنین روغن زیتون، پارافین و خورشت‌هایی مانند قورمه‌سبزی، کرفس و آلو اسفناج می‌تواند موجب اجابت مزاج شود.

وی خاطرنشان کرد: یبوست یکی از دلایل ابتلا عفونت ادراری در کودکان است که می‌تواند خانواده و کودک را با مشکلات جدی مواجه کند به جای پرداخت هزینه‌های تشخیصی و درمانی بسیار برای عفونت ادراری بهتر است یبوست را جدی گرفته و به درمان آن بپردازیم.منبع: ایسنا

 

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
1066
1133