1188
الگوپذیری اشتباه، علت پرخاشگری کودک

الگوپذیری اشتباه، علت پرخاشگری کودک

1394/04/08 بازدید553

 دکتر «هدایت نظری» اظهار کرد: گاهی اوقات کودکان به‌علت اضطراب، تنش و فشار روحی پرخاشگر می‎شوند.


وی گفت: ناکامی به ویژه ناکامی اجتماعی، فاصله طبقاتی و محدودیت‎های زندگی کردن در حاشیه شهرها که فاقد امنیت است می‎تواند عاملی برای الگوبرداری کودکان و در نتیجه پرخاشگری آنها باشد.


نظری ادامه داد: برخی اوقات الگوپذیری اشتباه کودکان می‎تواند عامل خشونت و پرخاشگری باشد. اگر کودک افسرده و یا بیش فعال باشد باید درمان و به ورزش ترغیب و تشویق شود تا پرخاشگری او برطرف شود.


این روانپزشک با تأکید بر این‌که کشمکش‎های درونی در برخی اوقات عامل پرخاشگری است، یادآور شد: برخی اوقات عامل پرحاشگری مسائل خارج از محیط خانواده مثل مدرسه است، در این حالت والدین باید با مسئولان مدرسه و معلم کودک صحبت کند تا مشکلات شناسایی و برطرف شود.


وی با اشاره به این‌که باید مدل‎های خشونت را تا آنجایی که ممکن است کم کنیم، بازی‎ها و فیلم‎های خشن را در معرض دید کودک قرار ندهیم، تصریح کرد: اولیا باید نظارت لازم را داشته باشند تا آستانه تحرک کودکان افزایش نیابد و رفتارهای خشن را نقد کنند تا کودک از آنها الگوبرداری نکند.


نظری گفت: باید قدرت همدلی و حس نوع‎دوستی را در کودک افزایش دهیم.


این دانشیار روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی لرستان یادآور شد: باید امکان تخلیه‌ی هیجانات را برای کودکان فراهم کنیم تا کودک بتواند هیجانات و انرژی نهفته خود را تخلیه کند.

 

 

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha