2092
نقش مردان در کاهش افسردگی‌های پس از زایمان همسران

نقش مردان در کاهش افسردگی‌های پس از زایمان همسران

1394/04/07 بازدید610

رئیس نظام روان‌شناسی و مشاوره استان زنجان تاکید کرد: مردان طی دوران بعد از زایمان همسران‌شان نقش پررنگی در سلامت روحی و روانی آنها داشته و نباید تمام توجه خود را به فرزندشان معطوف کنند.

 

سیدعبدالله احمدی‌قلعه اظهار کرد: تولد یک کودک می‌تواند زمینه‌ساز به‌هم ریختگی احساسات، هیجان و حتی افسردگی شود و در بروز تک به تک این عواطف مردان نقش به سزایی دارند، در واقع اگر مردان بلافاصله تمام توجه خود را از همسران‌شان گرفته و به نوزاد معطوف کنند به تدریج موجب بروز غم در مادران شده و ممکن است علایم ابتلا به اختلال افسردگی ایجاد شود؛ چرا که به خودی خود هر زنی بعد از زایمان و تغییر ناگهانی وضعیت ممکن است احساس کند که دیگر کانون توجه اطرافیان نیست و منزوی شود.

 

این روان‌شناس با اشاره به اینکه تغییرات هورمونی مغز و بدن پس از زایمان نیز در بروز افسردگی قابل چشم‌پوشی نیست، ادامه داد: تفریحات و ورزش‌های سبک از جمله پیاده‌روی، افزایش ارتباط با اطرافیان و خویشان و بهره‌مندی از برنامه‌های طنز تلویزیونی و سینمایی از جمله راهکارهای مقابله با افسردگی محسوب می‌شود، البته باید در نظر بگیریم که نمی‌توان هر احساس دلتنگی و غمی را در قالب افسردگی جای داد چرا که بخشی از این احساسات بعد از فارغ شدن تا حدودی طبیعی بوده و «خود بیمار انگاری» و «تلقین» تنها بر علایم آن دامن می‌زند، در حالی که اگر زنان طی چند ماه آخر بارداری کمتر از جانب همسران‌شان تنها بمانند و لحظه‌های شادتری را بگذرانند بعد از زایمان نیز به راحتی می‌توانند با عواطف تلخ ریز و درشت خود کنار آمده و به پای افسردگی نگذارند.

 

وی با تاکید بر اینکه اگر علایم ابتلا به افسردگی پس از زایمان طولانی مدت و کشدار شد بهتر است فرد مورد درمان قرار گیرد، تصریح کرد: خشم، احساس بی‌ارزشی و بی‌کفایتی، گریه‌های مکرر، بی‌صبری و زود رنجی، بی‌قراری، غمگینی و نوسانات خلق از علایم این اختلال بوده و در صورت تکرار، فرد باید به مشاور مراجعه کند. در واقع مراجعه پلکانی به مشاور، روان‌شناس و در صورت حاد بودن مراجعه به روان‌پزشک می‌تواند راه‌حلی برای درمان این اختلال روحی به شمار آید. این نوع افسردگی به‌ عنوان یک مشکل پزشکی تشخیص داده می‌شود و قابل درمان است. این درمان نیز بستگی به شدت افسردگی و نیازهای فردی هر کسی دارد، اما می‌تواند شامل روان‌درمانی و در نهایت داروهای ضد افسردگی باشد.

 

 

 

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha