833
بهترین صبحانه ها برای مادران باردار

بهترین صبحانه ها برای مادران باردار

1394/04/06 بازدید40213

بعضی از خانمهای باردار زمانیکه از خواب بیدار می شوند حالت تهوع دارند و میل چندانی به خوردن صبحانه ندارند اما باید بدانید که صبحانه یک غذای کامل و بسیار مهم در طول بارداری است. پیشنهادات ساده ای که در اینجا ارائه شده است به خانمهای باردار کمک می کند تا از ساده ترین روش برای تهیه صبحانه استفاده کرده و خود و نوزاد تان را از خوردن این وعده غذایی محروم نکنند.  

 

 

اسموتی سبز حاوی شیر بادام، ماست، کیوی، اسفناج و دانه چیا

با یک غذای خارق العاده در صبح موافق هستید؟ این اسموتی سرشار از ویتامین C، به دلیل داشتن میوه هایی که داخل آن استفاده شده است و پروتئین و کلسیم به خاطر وجود ماست است. مطمئنا از اهمیت دریافت فولات ( ویتامین B9 که به فولیک اسید معروف است) در رژیم غذایی خود در طول بارداری با خبر هستید. برگهای سبزیجاتی مثل اسفناج سرشار از این ویتامین است. وجود دانه های چیا در این اسموتی، منبع گیاهی غنی امگا3 است و این چربی مفید را به بدن شما می رساند. برای تهیه این اسموتی مغذی، یک دوم پیمانه شیر بادام، یک دوم پیمانه ماست، یک عدد کیوی، یک مشت اسفناج و یک قاشق سوپخوری دانه چیا را با یکدیگر مخلوط کنید.

 

تخم مرغ پخته شده و آواکادو له شده در نان تست سبوس دار

روز خود را با دوز مفید کولین موجود در تخم مرغ ، ستاره مواد مغذی برای مادران باردار آغاز کنید. تحقیقات اخیر نشان می دهد که هیچ ماده غذایی به اندازه تخم مرغ نمی تواند کولین مورد نیاز را به بدن برساند. یک زرده تخم مرغ حاوی یک چهارم کولین مورد نیاز روزانه بدن شما است. این ماده به فعالیت مغز شما کمک می کند و همچنین مراقب رشد مغز نوزاد بویژه در 3 ماه آخر بارداری است . نان تست سبوس دار و آواکادو نیز فیبر موردنظر را به بدن شما می رسانند. 

 

آرد جو دوسر با گردو و سیب

احساس خوبی در هنگام صبح ندارید؟ اما این بهانه خوبی برای اینکه صبحها صبحانه نخورید نیست بویژه وقتی برای صبحانه یک پیشنهاد ساده وجود داشته باشد. از شب قبل آرد جو دو سر را تهیه کنید. یک دوم پیمانه جو و یک دوم پیمانه شیر را در یک ظرف مخلوط می کنیم، یک قاشق سوپخوری گردوه خورد شده و یک نصف سیب رنده شده را به آن اضافه می کنیم. مواد را مخلوط میکنیم و به مدت یک شب در یخچال قرار می دهیم سپس آن را بهم بزنید و میل کنید

 

نان حلقه ای گندمی، پنیر خامه ای و ماهی قزل آلا پخته شده

ماهی قزل آلا دودی به علت خطر وجود لیستریا برای خانمهای باردار پیشنهاد نمی شود. اما از امگا 3 موجود در ماهی قزل آلا غافل نشوید. این چربی سالم برای رشد مغز نوزاد بینهایت اهمیت دارد. ماهی را به انواع مختلف طبخ کنید و در کنار پنیر خامه ای روی نان شیرنی حلقه ای لذت ببرید. اگر از نان شیرینی حلقه ای استفاده می کنید که حاوی گندم است، پاداش دیگری به خود و جنین خود داده اید. 

 

استفاده از غلات پرفیبر با انواع توتها و شیر

غلاتها 10 تا 14 گرم فیبر در هر وعده را تامین می کنند. اگر در هنگام صبح نمی توانید به اندازه کافی میل کنید، از غلات خشک استفاده کنید. از غلات غنی شده از آهن به همراه انواع توتها استفاده کنید: میوه هایی که حاوی ویتامین C هستند، به جذب بهتر آهن کمک می کنند. 

  

غلات کامل به همراه کره بادام و موز

فیبرها در غلات کامل وجود دارند. کره بادام زمینی نیز حاوی امگا3، منیزیوم و پروتئین است. از ویتامین B6 که در موز موجود است غافل نشوید با ترکیب آنها می توانید در یک وعده صبحگاهی از فوائد مغذی این صبحانه بهرمند شوید. ناگفته نماند بعضی از تحقیقات نشان می دهد که این مواد مغذی باعث کاهش تهوع صبحگاهی می شود.

 

منبع: parents

ارسال نظر شما

login captcha
کره بادام زمینی که نباید خورد!
ناگفته‌های طب گیاهی در کلام امام باقر(ع) خواص درمانی میوه‌ها خرما: امام باقر (ع) فرمود: زن‌ها در هیچ چیز مثل خرما شفا نمی‌یابند، چون خدا به مریم در موقع زایمان خرما داد. سیب: ابی بصیر می‌گوید امام باقر (ع) فرمود: موقعی که خواستی سیب بخوری، قبلا آن را استشمام کن، سپس بخور؛ زیرا این کار هر ناراحتی را که بر روحت عارض شده، آرام می‌کند. آلو: حضرت می‌فرماید: آلو نافع صفرا، حرارت، بادهای بدن، زهره، خشکی مفاصل و فشار خون است. جابر می‌گوید: مردی به امام باقر (ع) از هیجان مره (زهره) شکایت کرد و عرض نمود: کم مانده دیوانه شوم! آن حضرت فرمود: آن را با اجاص (آلو) معالجه کن. انجیر:‌ امام باقر (ع) فرمود: انجیر بخورید که برای قولنج نافع است. ابوحمزه ثمالی از امام باقر (ع) نقل می‌کند که وقتی پادشاه قبطی خروج کرد و خواست بیت المقدس را خراب کند، مردم به اطراف حِزْقِیل پیغمبر جمع شده و به وی شکایت کردند. حزقیل شب با خدا مناجات کرد و خداوند به مَلَک مسوول هوا وحی فرمود که نفوس و ارواح آنان را بگیرد و همگی مردند. حزقیل این خبر را به قومش رساند. آنان بیرون رفتند و دیدند همه‌ی آنان مرده‌اند، اما عُجب و خودپسندی بر حزقیل عارض شد و با خود فکر کرد که سلیمان پیغمبر (ع) بیش از من فضیلتی ندارد، چون به من اختیار هوا نیز داده شده است. در این حال زخمی بر کبد حزقیل عارض شد و او را اذیت کرد، حزقیل با خدا مناجات و خشوع کرد و روی خاکستر نشست، خداوند به وی وحی کرد که: شیره‌ی انجیر را بگیر و از بیرون بر سینه خود بمال. حزقیل چنین کرد و خوب شد. انگور: در روایتی امام باقر (ع) به فرزندش امام صادق (ع) فرمود: انگور را دانه دانه بخور. و فرمود: شفا در میوه‌ای است که رسیده باشد، چنان که خداوند فرموده: میوه‌ی درخت بخورید وقتی که برسد. [ایشان انگور را به دلیل خوب رسیده بودنش شفای بسیاری دردها می‌دانند. بِهْ: امام باقر (ع) می‌فرماید: میوه «بِهْ» غبار اندوه را از خاطر محو می‌کند، همان طور که انگشتان شما قطرات عرق را از پیشانی‌تان می‌برد. گلابی: امام باقر (ع) فرمود: گلابی مانند اجاص (آلو) برای درمان صفرا و جلوگیری از برانگیخته شدن آن نیکوست و برای درد آن آرام‌بخش است. پی نوشت‌ها: 1. تحف العقول عن آل الرسول، ص 335. 2. انفال / 24. 3. طب الائمه، سید عبدا... شبر، ص 243. 4. همان، ص 244. 5. ر.ک: تحفه حکیم مومن، ص 42. 6. محاسن، ج 2، ص 514. 7. دورنمای طب